Forums
| Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Importanta fiecarui acord intr-o piesa muzicala | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| crick611 |
|
||
![]() Registered Member #9015
Joined: 07 Mar 2010Posts: 262 |
Pentru inceput vreau sa va spun, ca in ceea ce priveste acompaniamentul nu sunt un real talent, cu toate ca cunosc acordurile principale in toate tonalitatile, atat majore, minore, cu septime, mai putin acordurile cifrate. Povestea mea incepe de pe vremea cand aveam vreo 15 ani, si mergeam la un lautar batran pentru a ma initia in tainele muzicii, omul mi-a aratat atat cat a stiut si el, cu toate ca era cunoscut in oras, majoritatea lautarilor spunea despre el ca nu este bun, eu la vremea respectiva nu luam in seama sfaturile altor lautari, consideram ca imi ziceau asa din invidie ca nu ma duc sa ma mediteze ei, in consecinta omul mi-a arat atat cat a stiut, mai mult solistica, iar despre acompaniament mereu imi zicea ca totul depinde de mine, intradevar asa si este. Despre formule de acompaniament prea putin mi-a aratat, mai bine spus chiar deloc, fiindca stiu (atat cat stiu) sa acompaniez este deorece am exersat mult, foarte mult, si am descoperit inlantuiri ale acordurilor singur, dupa ce am terminat meditatiile la acordeon la acel lautar. Si ca sa revin la scopul acestui thread, acela de a afla cat de important este fiecare acord luat la timpul lui intr-o melodie, de exemplu, sa zicem la o melodie simpla din DO M, mai are si un SOL7, si revine inapoi la DO M, se stie ca de la aceasta minima formula se poate dezvolta, poate cu DO M - DO7 - DO dim - SOL7 - DO M, oare e chiar atat de important sa luam si acel DO7 si DO dim, sau se poate lua bine mersi prima varianta DO M - SOL7 - DO M ? Sau un alt exemplu, sa zicem ca incepe tot din DO M si se termina in relativa minora LA m, inainte luam asa, DO M - MI7 - LA m, dar cu timpul am descoperit o varianta mai ampla zic eu, cum ar fi: DO M - LA7 -RE m - MI7 - LA m. (mentionez ca descifrarea acestei variante am facut in urma cu vreo 10 ani cand nu existau site-uri pentru muzicanti, nici macar nu stiam ce era internetul pe vremea aceea). Poate ca si aceasta varianta este una simpla, dar pentru mine inseamna ceva fiindca am reusit singur fara sa imi spuna cineva aceasta formula. De aici vreau sa va intreb pe dumneavoastra, cei in masura sa imi spuneti este chiar asa de important sa luam fiecare acord, sau merge si cu o armonie cat mai simpla? Si as mai avea o intrebare, care are legatura cu acest thread, exista la vreo piesa o armonie completa, adica sa apuce toate acordurile posibile in piesa respectiva? Caci mai se gasesc careva sa zica ca intr-o piesa nu este pusa armonie cum trebuie si ca mai trebuia inca un acord, doua....acum stiu ca depinde de cum aude fiecare, dar oare totusi exista armonie completa? In speranta ca nu deranjez cu acest thread si aceste intrebari asa lungi ale mele, va multumesc de pe acum pentru eventualele raspunsuri si sfaturi care le voi primi! |
||
| Back to top |
|
||
| Sergiu Prodan |
|
||
|
Guest
|
deci nu exista o armonie completa la nici o piesa asta e clar tot timpul poate sa apara ceva nou in al doilea rand legat automat de primul nu mai folosi "formule de acompaniament" nu exista nici asa ceva pt ca fiecare piesa in parte are armonia ei armonia a mai fost explicat aici pe site ce inseamna daca nu ma insel chiar de catre Arald73 cauta prin forum ca ai sa gasesti subiecte pe aceasta tema iar lautarul respectiv ti-a spus f bine ce ti-a spus ca trebuie sa faci armoniile dupa piese exact dupa cum le simti si le auzi iar aceste armonii vor suna bine sau rau in functie de simturile, si cunostintele tale muzicale !
|
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]




