Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce fel de difuzoare/boxe sunt mai bune pentru cantat live ? Pasive sau active ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Sun Aug 02 2009, 11:12PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Mdeci .... Sa lamurim mai multe probleme, pana acuma vad ca e ca "ceata" pe aici ...

In primul rand, trebuie sa facem diferenta inte difuzor si boxa.

Difuzorul. Denumirea este oarecum ciudata, deoarece s-a acceptat un concept general de difuzor care are rolul de a difuza sunetul. Daca analizam insa putin situatia, ar putea exista si un alt dispozitiv , mecanic sau electric, care sa difuzeze altceva decat sunet ... Nu ? Prin urmare, corect ar trebui sa se numeasca difuzor audio, sau difuzor de sunet, nu doar difuzor.

Principiul de functionare al difuzorului se bazeaza pe actiunea campului magnetic alternativ. Este compus dintr-un magnet permanent, si o bobina prin care circula curent creeand in jurul bobinei un camp magnetic alternativ, care interactioneaza cu campul magnetic permanent al magnetului si avand ca rezultat miscarea bobinei pe verticala. La aceasta bobina, este atasat/lipit un con de carton/hartie, care misca aerul din fata conului, si astfel se produce sunetul !

Deci, difuzorul este dispozitivul care transforma semnalul electric primit de la un amplificator final, powermixer, etc..., in sunet !


Boxa este o incinta acustica in care vine montat difuzorul ! Adica, respectivul difuzor, are nevoie de o cutie de rezonanta pentru a folosi atat undele sonore generate in fata conului de carton, cat si undele produse in spatele conului de carton! Undele sonore "captate" din spatele conului de carton al difuzorului, sunt "culese" si directionate partial ....


Acuma, sa lamurim si problema boxelor active si pasive.

Boxele active, sunt acele boxe, care au incorporate si amplificatorul final in ele. Adica, avand o boxa activa, nu mai ai nevoie de un amplificator, mergi cu semnalul de la mixer, sau orice alt semnal de linie la boxa activa, si gata. Boxele active pentru frecvente joase (Subwoferele active), au incorporate si cate un crossover activ cu taiere la -24 db. De obicei, acestea mai au si o iesire aplificata pentru sateliti/top-uri ... Iar ca o precizare, fiecare boxa activa, are nevoie de alimentare de la reteaua de curent electric de 220 V.

Boxele pasive. Diferenta intrea boxele active si boxele pasive, este ca, boxele pasive NU AU incorporat etaj final de putere, iar crossoverele din boxe sunt pasive nu active, si de obicei cu taiere la -12 db/octava. Pentru utilizarea boxelor pasive, trebuie sa ai neaparat un amplificator final de putere sau un PowerMixer (cum este si Dynacordul PM 600, Dynacord PM 1000, etc...).

Iar acum se pune intrebarea: Boxe pasive sau active ? Avantaje si dezavantaje.

Daca ar fi sa analizam problema strict din punct de vedere al calitatii sunetului, indiscutabil ar fi de preferat boxele active. De ce ? In primul rand, orice boxa activa este bine calibrata din fabrica. Adica: amplificatorul final este construit special pentru modelul de difuzor din boxa respectiva (putere, impedanta, etc...), crossoverul activ are taiere de -24 db/octava (dublu fata de crossoverele pasive) ... Insa, bineinteles, conteaza enorm si marca/modelul boxelor active ! Nu inseamna ca, daca este boxa activa este si cea mai buna. Se poate intampla ca, un model prost de boxa activa, sa fie inferioara unei boxe pasive de firma ... Intelegeti ce vreau sa zic ....

Daca analiza problema din punct de vedere al utilitatii, indiscutabil sunt de preferat boxele pasive. De ce ? Nu-ti trebuie prize si prelungitoare, sa alimentezi fiecare boxa in parte, poti pune boxele aproape unde vrei, riscul sa se defecteze este mult mai mic decat la o boxa activa, ai nevoie de un singur powermixer, 2 cabluri si 2 boxe si gata, ai sunet, in 10 minute esti gata instalat si poti canta (asta in varianta simpla...). Daca mergi si cu subwofere pasive, acestea au iesire direct din subwofer la top/satelit ... Foarte simplu si foarte util. Ori, avand in vedere ca in general salile de nunta, restaurantele, etc, oricum sunt foarte proaste din punct de vedere acustic, surplusul de calitate pe care-l ai la boxele active nu prea mai are relevanta, si-atunci, e de preferat ca boxele sa fie cat mai simplu si usor de transportat, de instalat.montata, dezinstalat dimineata (acolo e durerea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ... dimineata toti dispar cand e vorba de strans scule, carat boxe, etc...) ...

Ar mai fi multe de spus, dar deja ma doare tastatura ... Oricum, in linii mari sper ca am lamurit problema pentru cei care nu stiu ... Sunt convins ca majoritatea de aici, cunosteau aceste lucruri, insa la fel de convins sunt ca, sunt si persoane care nu stiau, si sper ca am fost suficient de explicit incat sa inteleaga si cei care nu au avut tangenta cu acest domeniu ...





[ Edited Sun Aug 02 2009, 11:15PM ]


Back to top
tacalie69
Mon Aug 03 2009, 11:44AM
Registered Member #7967
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:09PM
Posts: 153
adminul a explicat foarte bine cum sta treba intreberea nu a fost bine formulata probabil ca vroia sa spuna de boxe care sunt mai bune,nu de difuzoare active sau pasive,fiidca asa ceva nu prea se foloseste desi cine are cunostiinte despre difuzoare stie ca la anumite tipuri de boxe se poa folosi difuzoare pasive adica nelegate de filtru sa statie folosite pentru anumite chestii legate de dinamica boxei,si chiar daca cautati cunostiinte despre difuzoare exista si difuzoare alimentate direct cu tensiuni pentru ca acest lucru se datoreaza ca ele fac acest lucru pentru a creea campul electroagnetic neavand magnet
Si ca si sfat eu sunt multumit mai mult de cele pasive decat cele active,dar fiecare dupa cum ai place cum suna ele la ureche

Back to top
sarac.lipit
Tue Aug 04 2009, 12:17AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
1. Cele mai bune boxe sunt cele care le ai.
2. Cel mai bun nunet le găseşti în boxele care-ţi sună ţie cel mai bine(dijeaba-ţi explic ţie că unimax sună bestial dacă tu le auzi tigaie).
3. Greu găseşti sistemul ideal care să-ţi placă din prima.
şi...
4. Cel mai scump sistem este cel mai bun (asta-i sigur!)

Back to top
Ionutz_pa
Tue Aug 04 2009, 03:57PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Indiferent că sunt active sau pasive, prefer boxele construite din LEMN şi nu din plastic (sau cum s-o chema materialul). Sunetul este altul, mult mai natural şi mai cald. Imaginaţi-vă cum ar suna o vioară sau un clarinet din plastic... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Dacă citiţi pe cutiile la majoritatea boxelor din plastic, o să vedeţi că sunt concepute ca monitoare...

Back to top
seby_69
Tue Aug 04 2009, 06:01PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
nu am citit tot ce-au spus colegii mai sus asa ca s-ar putea sa repet-conteaza foarte mult si sala,respectiv reglajul din mixer cind deja sala in care se cinta s-a umplut,daca este control in ceea ce se cinta,va puteti pune orice fel de boxe vreti,eu de exemplu merg cu 2 actve si 2 pasive si merge destul de bine in orice sala!!! mult noroc si bafta la cintat si mult respect celor ce indragesc si practica cu simt de raspundere aceasta arta!!!


Back to top
Robert Craciun
Wed Aug 05 2009, 04:32PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
pasivele pt sala si activele ca monitoare pt scena!...asta e parerea mea!

Back to top
tti
Thu Aug 06 2009, 02:55PM

Registered Member #7
Joined: Thu May 22 2008, 03:46PM
Posts: 112
Da ! interesant subiectul iar comenturile sunt pe masura .Admin-ul a detaliat foarte la obiect aceasta problematica. Boxele active asa cum spunea el au marele avantaj ca au ampliful conceput si reglat in asa fel incat el sa raspunda cu brio la imperfectiunile pe care le poate avea difuzorul folosit. Ma refer la faptul ca niciun difuzor din lumea asta mare nu este perfect echilibrat constructiv pentru a avea o curba grafica lineara de raspuns in frecventa . Fata de acesta stare de fapt a difuzoarelor se poate interveni in corectarea linearitatii raspunsului in Frecventa prin mai multe moduri . Astfel un difuzor bunicel la acest capitol poate fi ridicat calitativ la starea de bun printr-o constructie adecvata a boxei ( incintei acustice ) in care va functiona . De regula constructiile din lemn asigura o imbunatatire a linearitatii raspunsului in frecventa.Constructiile din plastic nu prea ajuta in acest sens, dar faptul ca ai un amplificator incorporat care este reglat in asa fel incat sa compenseze in nivel imperfectiunile raspunsului in frecventa a ansamblului Dif + boxa da o naota in plus boxelor active . Dezavantajul acestui ansamblu este faptul ca esti legat de o alimentare 220v dar totusi dupa parerea mea cel mai mare inconvenient este faptul ca la ele esti nevoit sa cuplezi un semnal relativ mic ,pana in 770 mV pe care sa-l transporti prin fir ecranat ( care stim cu totii cat de sensibil este ) apoi ar mai fi ceva : presupunand ca pe acest suport de tranzmisie se intampla ceva ( gen calcat in picioare sau lipitura imperfecta ) apare mult hulitul brum , de care nu scapi decat ducandu-te la ampliful boxei respective , inchizand-o sau scotand conectica respectiva .
Boxele pasive dupa parerea mea ( mai ales cele construite din lemn au un sunet mult mai cald si apropiat de realitate si de pretentiile noastre ,iar daca boxele sunt si de mare calitate,RCF ; EV ; DYNACORD sunetul va fi usor de reglat,pentru ca suna bine nativ.De discutat se poate discuta inca o ora ref la EQ-uri si acustica salilor in care ne reproducem , dar asta poate va face parte dintr-un alt comment al meu .Pana una allta cel mai bun sistem audio este cel pe care il ai .....dar nu va culcati pe laurii victoriei pentru ca exista loc si de mai bine .

Back to top
radux5
Sat Apr 24 2010, 01:07PM

Registered Member #3870
Joined: Sun Dec 07 2008, 10:29PM
Posts: 156
Pentru camera care este mai buna?

Back to top
Sergiu Prodan
Sat Apr 24 2010, 02:43PM
Guest
si noi cantam in combinatie 2 boxe celestion pe 3 cai pasive si 2 boxe rfc active art 710 iar ca mixer dynacord Pm 1000 si pot sa spun ca suntem f multumiti de sunet in combinatia asta si e avantajos pt ca in momentul cand mergi undeva intr-un spatiu mare sau in aer liber mai ai in spate puterea de la active ceea ce te ajuta f mult sa nu fortezi puterea din mixer eu zic ca e f buna combinatia si ca sunet si ca putere 2 pasive plus 2 active

Back to top
DorinelParadox
Sat Apr 24 2010, 03:10PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
1.Ambele variante sunt bune ,si pasive si active cu avantajele si dezavantajele de rigoare
2.Cel mai bine este sa avem cat mai multe Boxe,ca sunetul sa vina din mai multe zone ale unei sali si atunci randamentul este mai mare
3.In prezent folosim 2 JBL eonG2Aktive ,2EV ZX5 Pasive si 3 RCF ACUSTICA tot pasive,pe viitor ma gandesc la un Bass dar mai mare de 1500w,cred ca tot JBL.
4. mai conteaza mult si ce mixer folosim,de preferat este un mixer care sa aibe si media joasa parametrica si media inalta parametrica.

[ Edited Sat Apr 24 2010, 03:11PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap