Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Gigel, criza si politicienii
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
arald73
Mon May 24 2010, 11:07PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
Să facem următorul calcul (de dragul demonstraţiei, vom presupune că trăim într-o lume în care nu există inflaţie şi în care preţurile, salariile şi taxele sunt îngheţate la nivelul de acum).
Gigel e un tânăr care tocmai se angajează. Ca orice tânăr, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: să presupunem că e de 1100 de lei.
Gigel are 23 de ani. Întrucât e criză şi criza va dura - să presupunem! - multă vreme de acum încolo, hai să zicem că peste 5 ani, adică în 2015, leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.

Ia să vedem însă câţi bani plăteşte Gigel CAS-ul timp de 5 ani (adică 60 de luni) la o leafă mizeră de 1100 de lei.

Păi la valorile actuale va plăti 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei. Ei, aici e buba.

Gigel are numai 28 de ani şi deja a plătit în contul statului toată suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ieşi la pensie la 65 de ani şi ar mai trăi încă 3-4 ani, cât e speranţa de viaţă a bărbaţilor din România.

Cum aşa? Păi să facem un mic calcul. Dacă nu mă înşel, pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contribuţiile date statului până la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând că în următorii 37 de ani banii săi vor sta undeva într-o valiză, nu într-un cont care îi va multiplica măcar prin dobândă) o pensie medie timp de 29.460 lei / 750, 39,28 de luni .

Adică mai mult de 3 ani. Păi e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai trăieşte 3 ani şi la 68, după cum zic statisticile, moare!

Totuşi, nimeni nu îi explică lui Gigel - şi nici nouă - ce se întâmplă cu CAS-ul pe care Gigel îl plăteşte între 28 şi 65 de ani, adică timp de 37 de ani .

Adică 444 de luni. Presupunând că Gigel va rămâne toată viaţa un tâmpit căruia nu i se va mări niciodată salariul, asta ar însemna că timp de 444 de luni va vărsa în buzunarul statului încă 444 x 491 lei, 218.004 lei.
Destul de mult, dacă e să mă întrebaţi pe mine. Şi dacă Gigel, totuşi, e un ins dezgheţat, leafa i se va mări şi cotizaţia la stat va fi pe măsură. Unde se duc banii ăştia? Ce se întâmplă cu ei? Cum e posibil ca după numai 5 ani de muncă, fără un salariu deosebit, orice tânăr să-şi fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la bătrâneţe, înainte să moară?

De fapt, ce găuri acoperă munca de o viaţă a lui Gigel? Şi de ce trebuie Gigel să muncească 37 de ani pentru ca banii lui să se ducă în altă parte decât în propria bunăstare de după pensionare?

Şi cât credeţi că mai poate rezista un sistem în care 5 ani munceşti pentru tine şi 37 de ani pentru o cauză neştiută de nimeni -- în afară de politicieni?

Back to top
admin
Mon May 24 2010, 11:24PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Foarte tare articolul ! 615.gif ... Problema stiti care e ? Cred ca Gigel, chiar e tampit, si probabil ca asa va ramane toata viata. Si tatal lui Gigel a fost asa, si cel mai probabil si copii, nepotii si stranepotii lui Gigel, vor fi tot asa ...

Back to top
luchiana
Mon May 24 2010, 11:29PM

Registered Member #2199
Joined: Sat Oct 11 2008, 06:29PM
Posts: 671
../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
petricav
Mon May 24 2010, 11:30PM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
pai ce sa fie domnu arald?!....daca n-ar fi prostii n-ar trai smecherii...eu deocamdata nu am cotizat cu nimic in romania din contra am fost subventionat pana la 24 de ani si dupa aia bye ,bye(mi-am dat seama de imparitate ) 894_weihnachten_11.gif

Back to top
adi2008
Mon May 24 2010, 11:44PM
Registered Member #9011
Joined: Sat Mar 06 2010, 03:52PM
Posts: 14
gigel nu cred ca e tampit, poate fi un om care nu poate sa faca altceva, poate fi un om cinstit si cu frica lui Dumnezeu.aici se vede lipsa de solidaritate dintre romani, mai "destepti" sau mai "prosti".domnule petricav, as fi curios sa stiu cu ce va ocupati.parerea mea e ca numai un supermiliardar putea sa aiba comentariul care l-ati avut si nu cred ca este cazul, adica nu mi se pare ca sunteti foarte smecher ca sa va permiteti sa faceti asemenea comentarii.cat despre faptul ca ati stat in tara numai cat ati fost subventionat si dupa aia ati plecat ca sa contribuiti in alta parte, cred ca nu mai este nevoie de nici un comentariu...
din pacate, in situatia lui gigel sunt multi in romania, si, mai grav, nu prea au ce sa faca...

Back to top
petricav
Mon May 24 2010, 11:59PM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
stiam ca am sa fiu injurat si scuipat dar am dat un exemplu real...unde se duc o parte din banii lui gigel!! apropos domnul adi cand vezi ca ceva nu merge trebuiesc luate masuri din pripa!!..cancerul se trateaza in prima faza nu ultima!!.. exemplul dat de mine nu reflecta chiar acel citat! daca "n-ar fii prostii n-ar trai smecherii!!" dar il intersecteste D

Back to top
adi2008
Tue May 25 2010, 12:04AM
Registered Member #9011
Joined: Sat Mar 06 2010, 03:52PM
Posts: 14
si inca ceva.toti cei care platesc impozite la bugetul national sustin si pe cei care nu platesc impozite, in speta si pe cei de aici care canta pe la ocazii festive.asa ca acestia traiesc si din pomana celor care platesc (mai merg cu autoturismele pe drumuri pentru care nu au contribuit, isi duc copii la gradinite sau scoli a caror constructie s-a facut din fonduri la care nu au contribuit, etc.).
vedeti, din punctul meu de vedere ei pot fi numiti in acelasi timp si "smecheri", si pomanagii, termen nu prea onorant de altfel.

Back to top
petricav
Tue May 25 2010, 12:10AM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
ideea era ca nu sunt smecher dar nu am vrut sa fiu "tolomac" ca gigel si sa ma complac in anumite situatii no offence!

Back to top
adi2008
Tue May 25 2010, 12:13AM
Registered Member #9011
Joined: Sat Mar 06 2010, 03:52PM
Posts: 14
domnule petricav, sincer, va inteleg si pe dvs., dar in situatia in care este tara noastra parerea mea umila daca imi permiteti este ca nu trebuia sa fiti asa de extravagant in declaratii, faptul ca nu ati contribuit cu nimic in tara nu este tocmai onorant din punctul meu de vedere.si as dori sa va adresez o intrebare, banuiesc ca locuiti in italia dupa cum am vazut in profilul dvs., acolo credeti ca ii pacaliti dvs. pe ei sau, ca in Romania, ei pe dvs.?din punct de vedere al contributiilor pe care banuiesc ca le platiti si al beneficiilor pe care le aveti de pe urma lor.eu cred ca nu.in nici o tara din lume nu se intampla acest lucru.exista doar grade diferite in care esti pacalit.

Back to top
adi2008
Tue May 25 2010, 12:17AM
Registered Member #9011
Joined: Sat Mar 06 2010, 03:52PM
Posts: 14
si chiar daca gigel este "tolomac", el nu isi poate depasi conditia pentru ca nu poate mai mult, nu ca nu ar vrea.daca va nasteati dvs. cu intelectul lui sau cu frica de legi sau Dumnezeu, ce faceati?
daca te nasti cu un grad ridicat de inteligenta, nu trebuie sa razi de cei mai putin daruiti, pentru ca nu ai nici un merit ca te-ai nascut asa, in opinia mea.cred ca trebuie sa fii recunascator si sa ajuti cat poti pe cei mai saraci cu duhul.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap