Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Gigel, criza si politicienii
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
adi2008
Tue May 25 2010, 12:20AM
Registered Member #9011
Joined: Sat Mar 06 2010, 03:52PM
Posts: 14
si ca sa inchei acest subiect, nu va cunosc, putem sa fim prieteni, si nici nu e locul pentru astfel de discutii.va multumesc ca ati citit ce am scris eu.va doresc sincer sa vi se intample tot ce va doriti si dvs.numai de bine.sanatate.

Back to top
petricav
Tue May 25 2010, 12:33AM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
si eu imi cer scuze daca am deranjat cu un adevar..va urez o seara placuta!

Back to top
arald73
Tue May 25 2010, 12:40AM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
of...mai Gigele pe unde te trimit numa' nefacute faci....


Back to top
cminor
Tue May 25 2010, 08:58AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
No ia sa vedem...
Gigel acum 25 de ani cand avea 25 de ani, a luat casa de la stat (i-a dat fabrica deh ca sa-l aduca din popandau-deal in popandau-vale....
tot lui gigel acum 25 de ani, din banii catre pensie i se dadea gratuit (oficial) si tratamente la bai, spitalizare gratuita, analize...
Dar a inceput sa mearga mai greu ca deh, conducatorul mereu tanar si iubit, a vrut sa scape tara de datorii...
Si desi el stia ca lumea are, cei care ne conduc acum, spunandu-i povesti, lumea incepuse sa se infometeze...
Tactica celor din jurul sau era simpla:
mamaligarii trebuiesc infometati ca sa ii asmutim asupra celui "mereu tanar" sa-l dam jos sa fim noi "conducatorii".
Zis si facut, dupa plata integrala a datoriilor, mamaligarii (as ne-au spus americanii la Europa Libera) se rascoala (sub indrumarea si dezinformarea "noilor conducatori").
La "proces" nu "participa" nici un lider nou pentru a nu fi recunoscut de "tiran"ca fost partener de jocuri (iliesciene).
Urmeaza formula unica de politica in romania:
care prosteste mai bine intra la fur-vernare, restul, trec in opozitie, fac gura la tv, si fura si ei pe unde pot (mai din partidul lui, din ce primarii au mai ramas.. etc.
Prima tactica de furt:
- Marea Privatizare (a se citi privarea de bani a prostilor).
Poate va amintiti de cupoanele care trebuiau depuse, in contul unor firme ce se "privatizau".
Toate cupoanele aveau o valoare... eh, afacerea a fost:
cine avea actiuni mai multe (de unde ? nu se stie...)
le vindea apoi...
Ideea este ca acele cupoane insemnau capital... capital papat de ?
Peste toate astea se pregatea ...
- metoda de furt nr. 2 : privatizarile cu capital privat, unde spaga era de 2 feluri
ori direct in bani ( a se citi comisioane), ori in fier vechi (cate hale de masini si utilaje au fost "desfiintate" si vandute in alte tari...)
- metoda numarul 3 de furt: terenurile
cum deja se vanduse tot ca intreprindere/fabrica, hop, marii imbogatiti, au deschis alt "biznis":
recumparare fabricilor privatizate (a se citi falimentate) si folosirea terenurilor pt depozite, sau subinchiriere...
Hop... s-au terminat si astea...
Hop... nu mai avem ce vinde...
Hop metoda finala si cea mai perpetuata, dar din pacate, cu un risc de dezvaluire mare si mai ales profit mic (raportat la metodele de furt anterioare).
...
- metoda de furt numarul 4: construirea de ... nimic.
de la strazi la auto"strade", catedrale ale neamului, la parcari, parcuri, porturi, porcarii, ce costa 400% din care comisionul intors este de 200%.
Deh 100% sa ramana si pt cel ce "face" treaba...
Doar sa regula de baza este... construiti "nimic".
Adica sa nu reziste mai mult de 6-12 luni.
Ca sa mai "refacem", "reparam" pe aceeasi "bani" si la anul...
Cum? rezista prea bine drumul X? Bah romgaz, ia vezi ca ai o teava sparta pe drumul X... dar sa spargi pe lung mult...
ups... ne-au dat pe "teava" cat a costat drumul...
hai sa incercam cu companii private "de afara".
ce? au facut aia acelasi drum la 25% din pret?
mda normal, 25% din pretul nostru este 100% de acolo, ca dupa calculul nostru cel cu 100% lucrare, 100% spaga constructor, si 200% comision pt noi... rezulta ca suntem cu 400% fata de 100% ai lor.. de acolo... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
eh, calcule neinsemnate...
cum? basescu? videanu?boc?
pai cum "ei"...
eu as zice un "ei" mai larg...
plecand de la metoda 1 (fsn/fdsn), medota 2 (pdsr, pnl), metoda..... cum? sunt toti in aceeasi oala?
Nu, nu sunt, acum e randul PSD , PNL, PRM, PLM sa fure prin primarii si mici gainarii, iar PDL sa isi fabrice matusi tamare si afaceri bogate in ovine.
Ce ?
Nu mai au ce fura?
No aMU' I-Amu' ....

No ce-ar fi, sa mergem la vot data viitoare toti, dar toti si sa scriem pe vot : NU, NU TE LAS SA MAI FURI?
Cum? nu ai pe cine vota asa ca nu te duci?
Pai daca voteaza 10 (adica fiecare candidat), ala cu familia mai numeroasa va castiga cu 6 voturi, adica :
Nea Furt-Calificat a iesit cu 60%
URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!! Am avut alegeri...
Felicitari ca nu ai avut pe cine vota... s-au votat ei!
Deci, urmatorul vot?
Hai sa ne sculam macar la ora 6 dupa-masa, sa mergem frumos cu pixu' la ei... si pentru ei...
Cum care ei?
23 de milioane de oameni au si pix si calimara pentru Toti... sa le umplem frigiderele...

Si m-am urcat pe o spaga asa, si v-am spus istoria postdecembrista asa....
La Anu' si La Muitzi Ani!


[ Edited Tue May 25 2010, 09:04AM ]


Back to top
crick611
Tue May 25 2010, 12:05PM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
cminor, adevarata poveste, dar si dureroasa! si dupa cum se pare, va fi si mai dureroasa! solutia extrema cred ca v-a trebui sa emigram in Etiopia, Ghana,etc.

Back to top
cminor
Tue May 25 2010, 12:10PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Solutia extrema este sa mergem la vot toti...
sa nu mai luam pe "nu am pe cine vota" in brate...
La vot se va desemna puterea poporului...
daca 90% din populatie isi va anula votul si va declara afara, celor de la "statistici" acest lucru, va iesi mare tambalau...
Din pacate nu stiu cum s-ar putea instaura legea martiala.. ar fi unica salvare a romaniei..
din pacate..

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap