Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Problema Korg PA60
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
cipriove
Sat, 03 Mar 2012, 11:59AM

Registered Member #343
Joined: 14 Jul 2008
Posts: 27
Salutare tuturor,va rog mult daca ma puteti ajuta cu o problema la orga mea nu se mai aprinde adica ramane decat display-ul aprins si daca e sa se aprinda face foarte urat scoate tot felul de sunete si se opreste numai daca dau restart precizez ca nici sistemul de operare nu-l pot baga pentru ca nu imi citeste nici o discheta.pana acum nu am mai intampinat aceasta problema . Va rog mult daca ma putsti ajuta cu aceasta problema si ce-i de facut. Va multumesc mult


[ Edited Sat, 03 Mar 2012, 12:04PM ]


Back to top
bebykorg
Sat, 03 Mar 2012, 12:59PM

Registered Member #533
Joined: 29 Jul 2008
Posts: 1000
tare imi este teama ca ti-a picat placa de baza. totusi, daca poti sa o desfaci , desfa clapa si scoate toate toate contactele si apoi punele inapoi. poate fi contacte slabite intre placile clapei , desi ma indoiesc. Nu prea am auzit pa60 care sa cada.

Back to top
cipriove
Sat, 03 Mar 2012, 01:14PM

Registered Member #343
Joined: 14 Jul 2008
Posts: 27
am desfacut-o am scos contactele ce am putut sa scot nu toate toate dar degeaba la un moment dat a mers apoi iar a facut la fel..problema este ca acum nu imi citeste nici floppy ca sa pot baga OS in ea si nu imi citeste de cand a inceput sa faca asa...va rog daca ma puteti ajuta macar cu idei sa stiu ce sa fac

Back to top
bebykorg
Sat, 03 Mar 2012, 02:00PM

Registered Member #533
Joined: 29 Jul 2008
Posts: 1000
inseamna ca se pare ca este o speranra.. se pare ca totusi niste contacti impergecti par a fi problema. daca ai desfacut contactii i-ai si curatat cu un spray? un prieten al meu a patit o problema asemanatoare. la un moment dat nu se mai auzeau difuzoarele. am desfacut clapa si cu clapa pornita am luat firele la mana. si am descoperit defectul. erau niste fire intrerupte .

Back to top
cipriove
Sat, 03 Mar 2012, 03:35PM

Registered Member #343
Joined: 14 Jul 2008
Posts: 27
la mine problema este asa....orga se aprinde doar cand vrea ea, daca dau drumu la vreu style si apas o clapa ramane blocata si se aude doar niste sunete aiurea si urat iar floppy disk nu mai citeste nici o discheta...ma intreb ce legatura au contactii cu asta...nu am dat cu spray pe contacti si nu am reusit nici sa-i scot absolut toti chiar trebuie asa?

Back to top
bebykorg
Sat, 03 Mar 2012, 05:30PM

Registered Member #533
Joined: 29 Jul 2008
Posts: 1000
e vb de contactii pe mufele dintre placile din interioarul clapei.dar dupa cum descrii tu ca se comporta clapa cred ca ai o problema cu placa de baza. cel mai bine sa mergi cu ea la un electronist care se pricepe.

Back to top
cipriove
Sat, 03 Mar 2012, 07:58PM

Registered Member #343
Joined: 14 Jul 2008
Posts: 27
da, pai acelea le-am scos si eu dar nimic tot la fel..cred ca ai dreptate dar daca cumpar un floppy oare pot sa bag sistemul de operare sau il cumpar degeaba?

Back to top
Sergiu pa2x
Sat, 03 Mar 2012, 09:13PM
Guest
Mergi cu ia la in electronist ca verifice dac nu este un circuit intrerupt !!! Un coleg a patit cu un korg pa50 si a depisyat un circuit intrerupt !!

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap