Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Harmonizare vocala pe seqencer.
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
danpa80
Tue, 16 Oct 2012, 05:00PM
Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011
Posts: 199
Detin un pa1x pro, si nu stiu cum sa fac sa-mi ia armonia la microfon atunci cand cant pe un negativ. In momentul cand cant live armonia la voce(la procesorul de voce) e setata sa o ia din acordul din partea stanga. Cum trebuie sa setez procesorul ca atunci cand cant pe negativ, fara a ating clapele, sa-mi ia armonia din acorduri, sau de pe un track anume...?

Back to top
DorelC
Tue, 16 Oct 2012, 05:24PM
Guest
Eu am Harmonizer pe Roland unde pentru song trebuie sa asiguri un track de preferinta sa fie strings sau ma rog in general un track de armonie unde notele sa fie cat de lungi si pe cat posibil sa fie ceva pe acel track in portiunea unde vrei sa canti terta, cvarta, cvinta sau ce programezi tu. Ma gandesc ca si la Korg daca te uiti in meniul Vocal Harmonizer vei gasi Song si ce track asiguri pentru a ghida notele din harmonizer. Acum e greu sa stii la fiecare song (midi file) pe ce track e pus un instrument care sa-l folosesti pentru harmonizer. De aceea trebuie ca acasa sa faci toate fileurile midi ca de exemplu trackul pentru harmonizer sa fie 16. Pentru asta daca ai ceva pe trackul 16 va trebui sa schimbi 2 trackuri intre ele. Daca nu este nimic pe 16 atunci pur si simplu muti un alt track pe 16. Si vine partea mai grea adica nu ai nici un track potrivit pentru asa ceva in melodia respectiva. Pentru asa ceva va trebui sa intri tu in seqvencer si sa tragi niste armonie (strings) in portiunea unde vrei sa tertezi. Poti incerca chiar niste artificii cu diferite rasturnari de acorduri sa vezi cum suna. La final acel track nu e obligatoriu sa se auda in negativ. Poti sa inchizi volumul sunt necesare doar notele pentru a ghida harmonizerul. O buna optiune (ceea ce am facut si eu), este o pedala vocal harmonizer de la Boss cu care e mult mai simplu sa-ti faci vocile si suna si beton. Acolo tu stabilesti din ce armonie canti si poti sa-ti faci vreo 50 de usere cu diferiite combinatii chiar si de octave, dublaje etc..


[ Edited Tue, 16 Oct 2012, 05:26PM ]


Back to top
danpa80
Wed, 17 Oct 2012, 04:34PM
Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011
Posts: 199
Dorele.... partea cu trakurile, cu armoniile, cu toate artificiile ma descurc. Ce nu stiu e faptul ca nu gasesc, si\sau nu stiu unde sa caut, sa setez procesorul ca sa-mi ia armonia pentru voce dintr-un track. Teoria o stiu. Trebuie sa setez procesorul de voci sa ia acordul dintr-un track anume, de obicei o armonie asa cum ai zis si tu, si sa-mi redea acordul executat in procesorul de voci ca sa-mi scoata terta, cvinta etc. Partea asta o pot face cu usurinta in momentul cand cant live, insa in momentul cand pun un negativ..... situatia se schimba. Si aici inca nu i-am dat de capat...

Back to top
elgi
Wed, 17 Oct 2012, 06:02PM

Registered Member #196
Joined: 27 Jun 2008
Posts: 767
Fiind în modul Song Play, dăm Menu, mergem în Pagina 10 (sau direct la Preferences) şi la Harmony track dăm S1 sau S2 (adică sequencerul 1 sau 2) şi respectiv canalul de midi de pe care să îşi ia notele pentru harmony.
Nu am Korg...

Back to top
danpa80
Thu, 18 Oct 2012, 08:50PM
Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011
Posts: 199
Domnu' Laurentiu..... nu ai korg da le stii pe toate..... nu e rau...... mersi pentru ajutor. Acu ma gandesc ca daca voi avea vreo problema am de ales la cine sa apelez.... deschid un thread sau..... intreb un prieten.....

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap