Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Traian Basescu vs Dan Voiculescu - 2014
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
victor_petrescu
Fri Mar 28 2014, 09:44AM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
din pacate in tara asta majoritatea e formata din oameni mediocri sau mai jos decat mediocri.ei sunt cei care decid in mare la vot si dupa.
sunt genul de oameni care sunt afectati in mod facil de prozelitismul jurnalistic al unui sectant ratat,care prezinta realitatea intrun mod eronat si al carui scop se rezuma la al denigra pe Basescu.
Nu ma astept de la acest gen de oameni sa inteleaga sau sa si aduca aminte de guvernarea Nastase,de cenzura brutala a presei ,de justitia comandata de executiv si de hotia la nivel institutionalizat de modul de guvernare care aducea aminte de epoca de aur.
Le sunt doar recunoscator celor care din strainatate care auj realizat care este diferenta dintre un sistem corupt si un sistem occidental.
Nu ma astept de la oamenii astia pomeniti mai sus sa inteleaga modul de functionare al institutiilor statului.Cum poti sa spui ca procurorii si justitia sunt subordonate presedentiei cand guvernul si parlametul(institutii cu putere de decizie in acest sens)sunt controlate de PSD?atat de grav sunt afectati oamenii astia de dezinformarea antenista?chiar nu reusesc cu farama lor de creier sa gandeasca singuri?

Back to top
sarac.lipit
Fri Mar 28 2014, 09:50AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
domnul meu, confunzi multe lucruri şi ai idei preconcepute greşite despre ştampilari.
rom'ania este condusă de aceeaşi gaşcă de 25 de ani ajutată de servicii.
punct!
a schimba ceva este imposibil.
mai facem un partid
mai vopsim leopardu'
mai trîntim o tărăboanţă de minciuni
da' tot noi conducem
e de-ajuns 1 să să fie acolo...că reface gaşca în 6 luni!
cu mult tupeu-obrăznicie şi fără bun-simţ
cam aşa se face treaba
ăştia-s conducătorii
aşa vor fi şi supuşii!



[ Edited Fri Mar 28 2014, 10:05AM ]


Back to top
pustiulica
Fri Mar 28 2014, 09:56AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
@danpsr9000, am sa raspund sperand ca nu o sa o fac de pomana... Basescu si Boc au luat cateva decizii intr-un moment in care altii poate ca n-ar fi facut nimic. Exemple de decizii:
1. Au scazut salariile cu 25% preferand sa nu dea afara 25% din bugetari si sa loveasca in 25% din familiile din tara ducandu-le poate in faliment (imposibilitate de plata rate, etc). Daca nu ar fi facut asta nu ar fi avut bani sa plateasca salariile pe ultimele doua luni din an, pentru TOTI bugetarii! Sa nu aud aberatii cu bani luti din alta parte pentru ca schimbarea destinatiei banilor din buget se numeste deturnare de fonduri!
2. Au ales sa nu se atinga direct de angajatii din mediul privat, necrescand imoozitul pe salariu!!! (Asta este motivul principal pentru care consider ca Basescu este cu mult peste restul). Asta recomanda atunci PSD-ul si asta s-ar fi intamplat daca erau la guvernare. Daca reveneam la impozit progresiv pe salariu pierdeai 10-15-20% din salariu in functie de grila!
3. Au crescut TVA-ul, lucru care ne-a afectat de toti cu 5%.
4. Au mentinut finantarea pentru Toate investitiile in derulare.
5. Au imprumutat de la FMI suma minima reiesita din calculul necesarului.
6. A promis tepe in Piata Victoriei, toti cei intrati deja la puscarie sunt trasi in teapa de Justitie!
6. Si altele (astea mi-au venit acum in cap.)

Nu este Basescu cel mai bun presedinte, dar nici nu am cu cine sa-l compar... Am un prieten fost prefect PDL care mi-a spus ca dupa ce a devenit Basescu presedinte le-a spus, aveti mare grija ca Justitia chiar va fi libera, nu sunt vorbe, aveti grija ce faceti pentru ca nu va mai salveaza nimeni! Simplu fapt ca sunt acum in puscarie fosti palamentari si ministri de la Toate partidele mie imi spune suficient despre faptul ca a reusit sa faca Justitia sa functioneze corect! Cel putin o parte a ei...
Nu pot sa trec cu vederea ca pe vremea lui Iliescu si a lui Nastase nu era nimeni nici macar cercetat... Nu pot sa uit cum nu mai aveam loc pe sosele de coloanele lor oficiale...

Back to top
sarac.lipit
Fri Mar 28 2014, 10:00AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Marius, din nefericire acele măsuri au avut efect de frecţie la picior de lemn pentru economie, dar dezastruoase pentru muncitor!
era de-ajuns să taie 12 luni pensiile şi salariile de 60.000 euro şi se rezolva treaba...
nişte cretini ambii


Back to top
bebykorg
Fri Mar 28 2014, 05:57PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Chiar asa domnule Andonescu..! Saracul Nenea Iancu , piesele lui sunt acum de mare actualitate , si deci pana la urma.. Eu cu cine votez? Din tot ce s-a comentat la acest subiect nu am vazut un raspuns pertinent de genul: La finante .. d-l/d-na X . Concret. Cei care traim la oras avem pretentia ca detinem informatia si unii chiar avem un dram de cultura politica. Dar cand suntem pusi in fata faptului implinit .. NU stim ce sa facem. Asa e romanul. Doar gura este de el si asteapta sa-i pice din cer. Nu generalizam dar cam asta este situatia.

Back to top
bebykorg
Fri Mar 28 2014, 05:58PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Chiar asa domnule Andonescu..! Saracul Nenea Iancu , piesele lui sunt acum de mare actualitate , si deci pana la urma.. Eu cu cine votez? Din tot ce s-a comentat la acest subiect nu am vazut un raspuns pertinent de genul: La finante .. d-l/d-na X . Concret. Cei care traim la oras avem pretentia ca detinem informatia si unii chiar avem un dram de cultura politica. Dar cand suntem pusi in fata faptului implinit .. NU stim ce sa facem. Asa e romanul. Doar gura este de el si asteapta sa-i pice din cer. Nu generalizam dar cam asta este situatia. Greu de noi popor roman..!

Back to top
hliviu
Fri Mar 28 2014, 06:03PM

Registered Member #9455
Joined: Thu Jun 10 2010, 10:45PM
Posts: 332
sarac lipit a scris ...

domnul meu, confunzi multe lucruri şi ai idei preconcepute greşite despre ştampilari.
rom'ania este condusă de aceeaşi gaşcă de 25 de ani ajutată de servicii.
punct!
a schimba ceva este imposibil.
mai facem un partid
mai vopsim leopardu'
mai trîntim o tărăboanţă de minciuni
da' tot noi conducem
e de-ajuns 1 să să fie acolo...că reface gaşca în 6 luni!
cu mult tupeu-obrăznicie şi fără bun-simţ
cam aşa se face treaba
ăştia-s conducătorii
aşa vor fi şi supuşii!



nu vreau sa supar .. doar o intrebare ... nu v-ati gandit niciodata, ca poate d-voastra aveti idei preconcepute ?? eu inca mai cred ca tara asta se poate schimba ... dar mai intai trebuie sa se schimbe oamenii ca d-voastra si sa incerce sa gandeasca un pic si nu sa se culce pe o ureche ca in tara asta nu se mai poate schimba nimic. si gata.


Back to top
sarac.lipit
Fri Mar 28 2014, 06:42PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
D.LE Liviu, 25 de ani m-au convins că am dreptate
probabil d-ta ai nevoie de 50 să ajungi la aceeaşi concluzie
rom'anu' la greu pleacă, nu iese-n drum şi-i taie gîtu' mincinosului hoţ.... nu este democratic, ortoepic şi de punctuaţie.
Dacă nu-i tai gîtu' tolomacului ce te minte şi fură, el va continua pen'că vezi dumneata, are pe cine şi nu păţeşte nimic...
simplu
următorul te va minţi şi fura din exact aceleaşi motive!

doreşti cu adevărat să scapi de pramatiile astea?
la vot te prezinţi cînd se închid urnele şi ceri lista să vezi cine a votat în locul tău, apoi ceri dosar penal.
simplu!
alţii al rînd! pînă găseşti şi oameni cinstiţi .
chiar nu te-ai plictisit să alegi dintre două rele pe cel mai prost?

[ Edited Fri Mar 28 2014, 06:56PM ]


Back to top
danpsr9000
Fri Mar 28 2014, 11:15PM

Registered Member #10205
Joined: Mon Jun 06 2011, 10:21PM
Posts: 317
pustiulica a scris ...

@danpsr9000, am sa raspund sperand ca nu o sa o fac de pomana... Basescu si Boc au luat cateva decizii intr-un moment in care altii poate ca n-ar fi facut nimic. Exemple de decizii:
1. Au scazut salariile cu 25% preferand sa nu dea afara 25% din bugetari si sa loveasca in 25% din familiile din tara ducandu-le poate in faliment (imposibilitate de plata rate, etc). Daca nu ar fi facut asta nu ar fi avut bani sa plateasca salariile pe ultimele doua luni din an, pentru TOTI bugetarii! Sa nu aud aberatii cu bani luti din alta parte pentru ca schimbarea destinatiei banilor din buget se numeste deturnare de fonduri!
2. Au ales sa nu se atinga direct de angajatii din mediul privat, necrescand imoozitul pe salariu!!! (Asta este motivul principal pentru care consider ca Basescu este cu mult peste restul). Asta recomanda atunci PSD-ul si asta s-ar fi intamplat daca erau la guvernare. Daca reveneam la impozit progresiv pe salariu pierdeai 10-15-20% din salariu in functie de grila!
3. Au crescut TVA-ul, lucru care ne-a afectat de toti cu 5%.
4. Au mentinut finantarea pentru Toate investitiile in derulare.
5. Au imprumutat de la FMI suma minima reiesita din calculul necesarului.
6. A promis tepe in Piata Victoriei, toti cei intrati deja la puscarie sunt trasi in teapa de Justitie!
6. Si altele (astea mi-au venit acum in cap.)



cand a crescut tva cu 5 la suta defapt a scazut salariul bugetarilor cu 30proc si al privatilor cu 5proc. daca ar fi redus furtul de sus la jumate se rezolva problema. si acum ma intreb: daca nu aveau bani de salarii atunci de unde o sa dam salariile cand o sa incepem sa platim banii aia + dobanda? intre timp nu am facut fabrici nu am facut nimic si nici nu facem. deci pe termen lung masura luata o sa fie un dezastru. putea de exemplu sa opresca furtul de lemn! aici unde sunt e egger! poate ati auzit de firma asta. cam 100 de camioane in medie ajung aici pe zi!!!! si lemnul pleaca in afara!!! si afaceri de astea sunt multe.... deci prin asa zisele masuri luate si odata cu criza noi cetatenii am mai luat un tun zdravan. defapt noi am imprumutat o parte din ce s-a furat.... si asta in vremea lui basescu. deci cu ce mai bun? ca stau 3 ciumpalaci ca nastase si becali la inchisoare? si daca mai intra inca 10 ce? se fura mai putin? ba deloc. demult eram granarul europei acum de ce nu facem agricultura sa exportam? poate pt ca pe sus pe acolo sunt multe contracte de import cu parandarat!!! 9 din 10 afaceri cu statil au parandarat si toata lumea stie asta! acolo sunt banii nu in temopanele lui nastase si in tarlaua aia lui becali.(a nu se intelege ca le tin partea. merita sa stea dar nu pt dosarele alea). si totusi ma intreb: de unde are basescu bani asa cate 1 mil de eura pt se stie ce pt ca daca ma incordez eu si sotia la un loc avem venit mai mare decat basescu si sotia lui(casnica) si eu la dracu nu imi permit nici o masina prea buna, nici vacanta nu stiu unde si nici casa nu reusesc sa termin. de unde atatia bani? inseamna ca fura! deci masurile luate de el sunt pentru el si sleahta de hoti de sus...

Back to top
str8klaw
Wed Apr 02 2014, 11:54PM

Registered Member #9118
Joined: Sun Mar 28 2010, 12:44PM
Posts: 167



)))))

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap