Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Schimbare cauciucuri la clapa
Go to page       >>  
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
dorinmacari
Fri, 04 Apr 2014, 09:50PM

Registered Member #6898
Joined: 04 Mar 2009
Posts: 44
Salutare prieteni, as vrea daca cineva poate sa ma ajute cu o mica instructie referitor la cum se schimba cauciucurile la clapa.
de ceva timp nota do diez din prima octava a inceput sa-mi faca probleme si cred ca deja s-au uzat cauciucurile... cum as putea sa le schimb/repar?
mersi anticipat

Back to top
misteralex
Fri, 04 Apr 2014, 09:56PM

Registered Member #12637
Joined: 19 Mar 2013
Posts: 136
Salut.eu unu nu am schimbat.dar un prieten bun de al meu a facut asta la yamaha psr 1000.mi-a spus ca a desfaut orga toate suruburile,dupa desfaci banda aia mare de la clape,ca sa poti umbla.si de acolo e siplu.important este sa ti minte cum le desfaci.si nimic rau nu se poate intampla.desfa fiecare surub pana ajungi la clape.trebuie sa reusesti.altii repara avioanele si submarine etc nave sptiale ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )) bafta

Back to top
dorinmacari
Fri, 04 Apr 2014, 10:01PM

Registered Member #6898
Joined: 04 Mar 2009
Posts: 44
pur si simplu eu niciodata nu am desfacut-o inca de aceia si intreb ca sa nu fac vreo prostie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
mersi pentru raspuns

Back to top
ValiS
Sat, 05 Apr 2014, 05:59AM
Guest
Ce clapa...? La profil nu scrie nimic...!

Back to top
dorinmacari
Sat, 05 Apr 2014, 10:55AM

Registered Member #6898
Joined: 04 Mar 2009
Posts: 44
yamaha psr1000

Back to top
misteralex
Sat, 05 Apr 2014, 05:57PM

Registered Member #12637
Joined: 19 Mar 2013
Posts: 136
ce coincidenta. nu trebuie sa iti fie frica desfa-o cu grija si retinere de unde ai luat piesele sa le pui la loc. salutare

Back to top
Niko777
Sat, 05 Apr 2014, 07:02PM
Guest
Te salut( la psr 9000 al meu a durat vreo doua ore) -posibil sa nu fie sparta banda ,eu cred ca a intrat praf si trebuie stearsa atentie mare de unde scoti piesele ca sa stii unde sa le bagi la loc -mare inginerie nu este pa!

Back to top
dorinmacari
Sat, 05 Apr 2014, 08:37PM

Registered Member #6898
Joined: 04 Mar 2009
Posts: 44
va multumesc mult pentru sfaturi ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
calin78
Sat, 05 Apr 2014, 11:23PM

Registered Member #9996
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 435
Salut ! Am schimbat eu la psr 3000. Aproximativ e la fel. Am pus-o cu butoanele in jos pe ceva moale sau pe pat si am desfacut toate suruburile.Am ridicat usor capacul de pe ea si l-am rabatat in fata(ai nevoie de cineva sa-l tina).Acolo la claviatura o sa vezi locul unde vine montata banda de cauciuc,are niste cleme pe care le desfaci, pui banda noua si presezi la loc acele cleme si te asiguri ca e la locul lor clapele sau sa nu fi intrat la loc banda si gata.
Doar putina atentie si e ok. Pe mine nu m-a tinut mai mult de 25 minute.
Bafta !!!

Back to top
Serghei92
Sun, 06 Apr 2014, 12:20AM

Registered Member #12541
Joined: 01 Mar 2013
Posts: 668
Eu zic ca se schimba la un service cauciucurile...de preferat alea de vara ca am si intrat in perioada de-acum ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) . Glumesc. Mai mult ca sigur nu trebuiesc schimbate! Trebuie stearsa. O desurubezi cu grija, si chiar te uiti la acea clapa, caci sub acel biberon, sau biberoane, trebuie sa fie o sgamboaza ceva. Si inca un lucru, sterge cu spirt ( eu cel putin asa am facut), iar daca celelalte clape nu fac probleme, nu le deranja. Cauciucurile alea la un moment dat isi formeaza o izolatie, iar daca tu apuci sa le dezlipesti pe toate, s-ar putea sa-ti mai faca figuri. Te duci exact la acea clapa, stergi si pui inapoi totul. Nu strange nici un surub pana nu faci proba (s-ar putea in cel mai rau caz sa nu stergi calumea, si nu e de preferat sa o iei de la capat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap