Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Yamaha PSR 650 | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| rayzen29 |
|
||
![]() Registered Member #12936
Joined: 05 Jun 2013Posts: 155 |
Va salut! Am o intrebare pe care vreau sa o pun membrilor acestui site care stiu Yamaha psr650!Am un prieten care si a cumparat o Yamaha PSR 650,dar nu stie cum sa regleze partea stanga(style u)de exemplu mi a zis ca nu a gasit cum sa dea de ex chitara ,toba sau basu mai tare (volumul) la orga asta.Eu nu am stiut sa I spun pentru ca nu am aceasta orga.Asa proasta sa fie clapa asta sa nu aiba functia asta pe care orice orga ieftina o are?
|
||
| Back to top |
|
||
| VaseaB |
|
||
![]() Registered Member #49
Joined: 30 May 2008Posts: 391 |
Cred ca ar trebui sa apese "Regist part[Mixer]/". Asa o sa-i apara cele 8 track-uri ale style-ului. De obicei, (din prima) in noua fereastra sunt cele 8 track-uri cu volumele lor. PS. Cred ca este vorba de "PSR S650" si nu "PSR 650" . [ Edited Sun, 08 Oct 2017, 07:19PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| CrysMM |
|
||
![]() Registered Member #16489
Joined: 10 Apr 2017Posts: 1003 |
Exact asa este. Sau putea sa citeasca manualul de utilizare ce se gaseste gratuit pe site-ul Yamaha, in loc sa intre in panica si sa arunce clapa pe fereastra LINK: Click aici! |
||
| Back to top |
|
||
| marius9 |
|
||
![]() Registered Member #14557
Joined: 09 Oct 2014Posts: 167 |
Dintr-un comentariu de la clipul de YouTube de mai jos: LINK: Click aici! "Pentru a modifica parametri dintr-un style, trebuie sa fiti in Style Mode (pentru a modifica dintr-o melodie midi, trebuie sa fiti in Song Mode). Sunteti in Style Mode daca ati selecta un style si puteti canta cu el ca acompaniament. Orga are un buton pe centru dreapta care se numeste: Regist/Part (Mixer). Acesta trebuie apasat mai mult pana apare pe ecran Mixer-ul care ne intereseaza. In acest ecran se pot face mai multe operatiuni: - Se poate da MUTE la un anume track (de exemplu canalul de Bas sa nu se mai auda); - Se pot modifica parametrii pe track-uri individuale (de style sau song): Volum, Pan (stanga/dreapta), Reverb, Chorus. Pentru a utiliza acest meniu trebuie stiute niste aspecte: - dupa ce ati intrat in meniu (apasand mai mult de 1 secunda) puteti comuta intre trackurile unei melodii/song apasand din nou butonul Regist/Part (Mixer). Intre 1-8 si 9-16 (este si vizuala selectarea) in Song Mode. In Style Mode, track-urile sunt selectate automat (9-16). Acesta din urma va intereseaza pe dumneavoastra. - in acest meniu butoanele Registration reprezinta trackurile (apasandu-le, de exemplu, puteti selecta sau da ON/OFF pe track-ul respectiv). Ceea ce va intereseaza pe dumneavoastra (pentru a schimba efecte): dupa ce ati selectat track-ul la care doriti sa aduceti modificari, puteti selecta parametrul care va intereseaza cu butoanele Category < > (cele mentionate anterior: volum, pan, reverb, chorus). Schimbati dupa aceea valoarea parametrului respectiv cu rotita (butonul Dial). Pentru parametri aveti urmatoarele valori: - Volum 0 - 127 (unde 127 inseamna volum maxim); - Pan 0 - 64 - 127 (unde 64 inseamna ca sunetul se aude in mijloc, in ambele boxe si 127 se aude doar in boxa dreapta); - Reverb 0 - 127 (unde 127 este nivelul maxim al efectului de reverb); - Chorus 0 - 127 (unde 127 este nivelul maxim pentru efectul de chorus). Dupa ce ati modificat unul dupa altul toate track-urile care v-au interesat, puteti salva style-ul/song-ul. In cazul nostru vorbeam de style. Salvarea unui style se poate face in memoria clapei sau pe stick-ul USB pe care trebuie sa il aveti conectat la orga, astfel: - dupa ce ati adus toate modificarile de parametri, apasati butonul EXECUTE; - se deschide automat Style Creator; - alegeti destinatia: Save to USER salveaza in memoria interna a clapei; Save to USB salveaza pe stick-ul USB; - apasati EXECUTE; - pentru a iesi din acest ecran, apasati Exit". [ Edited Mon, 09 Oct 2017, 08:36AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| rayzen29 |
|
||
![]() Registered Member #12936
Joined: 05 Jun 2013Posts: 155 |
Va multumesc! O sa I transmit prietenului meu aceste informatii. Si ma mai intreaba cum se schimba intrumentele din style? Ca nu a gasit de unde( sa si puna de ex, alta chitara , alt bas alta toba) .
[ Edited Sat, 21 Oct 2017, 12:17AM ] |
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]







