Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pareri schimb Roland VA7 cu Yamaha PSR
Go to page       >>  
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
iulianpuscasu96
Tue, 09 Aug 2016, 04:21PM

Registered Member #9995
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 57
Buna ziua! Am un Roland VA7 si m-am gandit sa-l vand pentru a-mi lua ceva putin mai nou pentru studiu. Intrebarea mea este daca merita sa vand Va-7 si sa-mi iau Yamaha PSR3000/PSR910/PSR710 si daca merita, sa-mi recomandati care din ele ar fi mai buna. Si as vrea sa-mi spuneti si despre claviatura la aceste modele pentru ca eu am si un Pa3 si sunt invatat sa fie mai "grele" clapele, iar la roland sunt foarte slabute parerea mea.
Multumesc anticipat!

[ Edited Thu, 11 Aug 2016, 10:11AM ]


Back to top
gigiflo
Tue, 09 Aug 2016, 06:00PM
Registered Member #15184
Joined: 11 May 2015
Posts: 1327
La Yamaha, PSR-urile au claviatura foarte moale, iar modelele enumerate de tine nu sunt noi deloc...
Ti-as recomanda totusi Korg, dar daca insisti, PSR S670 are claviatura un pic mai buna decat la celelalte modele.

Back to top
iulianpuscasu96
Tue, 09 Aug 2016, 07:41PM

Registered Member #9995
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 57
Nu vreau foarte noi, dupa cum am spus am deja un pa3 doar ca ma tenteaza o yamaha din cele enumerate ca sa studiez in timpul facultatii sa nu tarai mereu korgul la camin. Asa, iau un psr si acolo ramane:)).
La korg am o cunostinta cu pa600 si nu-mi place absolut deloc claviatura, imi da o senzatie de slaba calitate, la fel si butoanele insa au sunet foarte bun dar nu cred ca voi da mai mult de 2500-3000 de lei pe noua achizitie pentru ca asa cum am zis, o iau doar sa studiez in camin. Despre sunetul lor ce-ati putea spune?

Back to top
iulianpuscasu96
Tue, 09 Aug 2016, 07:45PM

Registered Member #9995
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 57
Am uitat sa mentionez de psr S750, despre el ce parere aveti?

Back to top
mariuspantera
Tue, 09 Aug 2016, 08:02PM

Registered Member #8221
Joined: 13 Oct 2009
Posts: 346
Vad ca esti setat pe yamaha! Iti recomand s670 pe baza specificatiilor! Am vazut un anunt cu 3500 lei!

Back to top
gigiflo
Tue, 09 Aug 2016, 08:09PM
Registered Member #15184
Joined: 11 May 2015
Posts: 1327
iulianpuscasu96 a scris ...

Am uitat sa mentionez de psr S750, despre el ce parere aveti?

S750 este la fel ca celalalte la claviatura.
Daca nu-ti place Pa600, sigur nu vei avea placere de la nici un PSR...
Raman la un Pa300 sau PSR S670...

Back to top
gigiflo
Tue, 09 Aug 2016, 08:12PM
Registered Member #15184
Joined: 11 May 2015
Posts: 1327
Alegerea iti apartine dar eu pot sa-ti spun din experienta... LINK: Click aici!

[ Edited Tue, 09 Aug 2016, 08:18PM ]


Back to top
iulianpuscasu96
Tue, 09 Aug 2016, 08:34PM

Registered Member #9995
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 57
Nu sunt setat pe Yamaha....sau poate sunt putin pentru ca pa600 imi cam displace, de pa300 nici nu se mai pune problema, de la Roland ar fi gw8 mai rasarit dar nu cred ca suna ca un psr3000 de ex. Si m-am gandit la o alternativa Yamaha. Momentan am asta in plan dar nu voi cumpara nimic pana nu vand Rolandul, ca nu vreau sa fac colectie:))) Sper ca mai cumpara cineva asa ceva:)). Multumesc pentru sfaturi

Back to top
dorelclape
Tue, 09 Aug 2016, 09:14PM

Registered Member #6313
Joined: 19 Feb 2009
Posts: 450
Tii neaparat un al 2-lea aranjor ?. . .daca nu , cumpara un korg triton extreme , sau triton studio, si ai tonuri mai tari decat pe pa-3 ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
iulianpuscasu96
Tue, 09 Aug 2016, 09:33PM

Registered Member #9995
Joined: 15 Nov 2010
Posts: 57
Dorelclape, nu cred ca ai prins ideea. Vreau inca o orga sa o iau in camin, ca sa nu car in fiecare weekend pa3-ul. Si ma gandeam la o clapa mai ieftinioara pe care s-o duc la camin si acolo sa o las sa studiez si in timpul facultatii.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap