Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor ! Pa4x nu mai merg iesirile (out)
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
miki67
Thu Dec 27 2018, 02:00AM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
ghimby a scris ...

La service la buc nu stiu daca o ia ca nu e luata de la ei (treaba comunista). O sa sun sa vad.
Va tin la curent !
Multe multumiri ca nu mi-ati dat ignore ca stimabilul AD



Pai d-nul Andronescu poate si-o permite sa dea ignore,eu nu.imi face placere sa ajut.sufar de altruism ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Stiu ca si d-sul a ajutat multa lume,dar acum o avea motivele sale de s-a mai schimbat.

tine-ma la curent si vezi cat iti cer cei de la service,dar in mod sigur o scoatem mult mai ieftina de la fabrica direct.problema este ca pana pe 7 ianuarie,cand o sa reia activitatea persoana de la korg,nu-ti pot da nici-un raspuns in privinta pretului.
nu vad nici un coment la video pe YouTube.le-ai dezactivat?

Bafta!

[ Edited Thu Dec 27 2018, 02:05AM ]


Back to top
CrysMM
Thu Dec 27 2018, 07:44AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
Trebuiesc cercetate acele circuite integrate dupa cod. Se gaseste fisa cu date a fiecarui circuit si se afla care este raspunzator cu preamplificarea. Nu de alta, dar poate exista posibilitatea ca acel circuit sa nu se afle pe acea placa.

Eu intai as incepe cu verificarea mufelor de pe placi, nu cumva vreuna sa fie in scurt. Apoi se trece la inspectia vizuala, poate exista vreo urma de condens pe undeva, apoi se verifica toate cablurile de legatura intre placi, si cand spun verificate, sa se masoare continuitatea lor chiar si la acea panglica de legatura. Abia la urma se intra in partea electronica si se incepe cu ce am spus mai sus. Fara manual de service, intai trebuie sa localizezi partea care se ocupa cu preamplificarea.

Back to top
padys78
Thu Dec 27 2018, 08:32AM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Salutare.Din experiența mea eu zic ca problema nu este din audio output board.Incearca sa conectezi ceva pe Audio In si vezi dacă ai semnal pe ieșiri . La Timișoara era un tip Claudiu care se ocupa de reparații clape.

Back to top
padys78
Thu Dec 27 2018, 08:37AM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Eu prima data as verifica modulul de alimentare.Cred ca de acolo pleacă /a plecat toată neplăcerea.

Back to top
CrysMM
Thu Dec 27 2018, 08:54AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
Da, este posibil si asta, sursa sa nu dea suficient curent, posibil problema legata de condensatorul din primarul sursei sau cei din secundar. Acesteia se schimba direct, nu renteaza sa ii dai jos pentru masuratori fara sa ii schimbi, sunt destul de ieftini ca si piese de schimb. Dar la cat curent consuma preamplificarea, ma cam indoiesc. Oricum, totul trebuie cercetat.

Back to top
ym_dx21
Thu Dec 27 2018, 02:07PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
Cam greu sa gasesti electronist de clape...eu am cautat unul ca sa imi repare un roland xp 50 si nu am gasit . Toti repara TV, CD playere, PC-uri dar orgi niciunul . Vezi ca era cineva pe OLX din Timisoara care face service numai de clape . Mie mi-a cerut cam mult si nu am mai reparat-o...era vorba de placa de baza ceva la memoria ROM . El spune ca repara orice tip de clapa in special Korg dar e posibil sa te coste cam mult ca e PA4 . Si eu sunt electronist dar ca sa repari o clapa este mult mai greu decat un TV , deoarece nu prea ai posibilitati (scheme, piese ,scule, etc.) si daca ai scheme nu sunt detaliate , nu se cunosc simptomele defectelor ...intr-un cuvant , nu se pot repara de catre oricine. In orice caz , faptul ca placa de sunet este onboard , asta e gandita intentionat asa .

Back to top
CrysMM
Thu Dec 27 2018, 02:29PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
La PA3 si PA4 cea mai mare problema este lipsa manualului de service. Cel putin eu nu am reusit sa gasesc. Ar fi fost frumos sa stii toate etajele unde si cum sunt. Aveai si tu idee de unde sa te apuci si ce trebuie sa gasesti pe trasee.


Back to top
ym_dx21
Thu Dec 27 2018, 03:16PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
Pai tocmai asta e ...ca degeaba ai manualul daca nu stii ce sa verifici pentru ca nu stii de unde se trage problema si iti trebuie si o baza de cunostinte . Korg se pare ca reduce posibilitatile de servisare concomitent cu cresterea pretului . Degeaba ai tu clapa de top daca esti foarte limitat pe partea de service, pentru ca depinzi doar de service autorizat. La calculatoare e invers, cu cat e mai scump ,ai mai multe posibilitati de upgrade , de inlocuire a componentelor individuale,iar unul mai ieftin ,are totul onboard si este limitat...un defect poate avea multe cauze si activeaza anumite protectii ...in cazul meu la roland , tot forumul la englezi spunea ca problema sound-ului distorsionat se rezolva inlocuind toate condensatoarele smd din preamplificator ...le-am inlocuit , apoi am inlocuit si pe cele de pe placa de baza si toate condensatoarele din sursa de alimentare , am facut factory reset si....la fel ...am cules semnal direct de pe convertorul D/A si tot distorsionat era, ca in final sa gasesc un comment tot pe forum cum ca memoria ROM a fost afectata si trebuie inlocuita ...si de aici , memorie nu am gasit ci doar placa de baza care costa cat toata orga ...revenind la subiect...poate fi o problema care sa implice inlocuirea placii de baza sau un simplu defect usor remediabil , dar la nivel de amator mai greu de rezolvat.

[ Edited Thu Dec 27 2018, 03:25PM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Dec 27 2018, 03:24PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Te-ai gandit ca unii de aici sunt electronisti si stiu ce vorbesc? De aceea intreaba de manuale de service?:))

Back to top
pustiulica
Thu Dec 27 2018, 03:27PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
ghimby a scris ...

La service la buc nu stiu daca o ia ca nu e luata de la ei (treaba comunista). O sa sun sa vad.


Va rog sa nu mai jigniti doar pentru ca situatia respectiva nu va este favorabila. Service-ul de la Bucuresti NU este service oficial Korg. Este doar service-ul distribuitorului Korg in Romania, care repara in acel service doar produsele vandute de ei, ceea ce este NORMAL, pentru ca asa ii obliga legea, anume sa asigure garantie si post garantie in tara in care vand produsele.


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap