Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
NEW OS V3 KORG PA4X
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
miki67
Fri Mar 15 2019, 07:36PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
miki67 a scris ...

bercu a scris ...

miki67 a scris ...

bercu a scris ...

La incarcarea unui ton, clapa se blochează.. Am facut un video sa vedeți LINK: Click aici !


Posibil sa aiba probleme acel ton?samplere goale...mai mult ca sigur.os-ul asta este mai putin tolerant,din cate vad.

Tonul este ok... O alta problema.... Eram in pagina unui favorit, si cand am dat exit "nema". Am intrat in user/direct, si numai atunci m-a lasat sa ies... Parerea mea e ca nu e sigur la cantari.


am incarcat intentionat un tambal cu samplere in gri,adica goale.l-a incarcat,bineinteles cu eroarea finala ca lipsesc samplere.pana aici totul ok.am incercat sa elimin un wav in gri.surpriza...nu merge.incearca sa-l elimine si la sfarsit imi da urmatoarea eroare: ,,error saving pcm data,, si ca prin urmare nu mi-l elimina.


Revin cu actualizarea celor spuse mai sus:
noul os este gandit altfel,adica mai bine.noi inainte cand vedeam samplere in gri,le eliminam,asa cum ne-a invatat d-nul AD,dar tot dansul ne-a mai spus si ca nu este deajuns eliminarea acestor samplere goale,ci sa mergem in multisampler si sa corectam editand acele multisamplere ce contineau samplere gri/goale/eronate.multi nu faceam asa ci ne multumeam cu eliminarea acelor samplere goale.acum noul os nu ne mai permite sa gresim.trebuie sa facem totul corect,astfel incat sa nu nì se mai blocheze clapa.
Concluzie
ca sa elimin erorile samplere,eu am facut asa:
am mers in multisampler cu problema,adica cu samplere goale si am editat corect si corespunzator ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif adica pentru cei ce nu stiu,am luat fiecare clapa si am dat -Delete-unde lipseau samplere,automat clapa selectand samplerul vecin.dupa ce am editat tot multisamplerul am salvat si dupa aceea m-am intors in sampler.acolo nu trebuie facut altceva decat sa dati Delete sample -Not assignes to any multisample/drumkit.in acest mod elimina automat acele samplere goale din acel multisample ce l-am editat mai inainte.daca acele wavuri mai erau folosite si de alte multisamplere,atunci va trebui sa editam si pe acelea(daca stim care erau).cel mai corect este sa luam la mana fiecare multisampler si sa editam corect,astfel nu o sa mai avem surprize urate de a ni se bloca clapele(cel putin nu din acest motiv)
Sper sa fi explicat pe intelesul tuturor.
Salutari!

Back to top
nicu
Fri Mar 15 2019, 09:44PM
Registered Member #3608
Joined: Sat Nov 29 2008, 12:07PM
Posts: 22
Salautare baieti, sincer la mine erau toate efectele pad setate de mine pe beat inca din setul de pa3 iar acum caand am vazut ca nu se sincronizeaza cu noul OS NEXT am zis hai sa le resalvez tot in beat dar aveti acolo jos in pad record NTT TYPE si selectati Fixed in loc de PARALLEL si apoi salvati si problema efectelor pad rezolvata.am scris cuvintele cu litere mari doarece asa sint treute si in softul clapei,va salut cu respect

Back to top
miki67
Fri Mar 15 2019, 10:27PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
nicu a scris ...

Salautare baieti, sincer la mine erau toate efectele pad setate de mine pe beat inca din setul de pa3 iar acum caand am vazut ca nu se sincronizeaza cu noul OS NEXT am zis hai sa le resalvez tot in beat dar aveti acolo jos in pad record NTT TYPE si selectati Fixed in loc de PARALLEL si apoi salvati si problema efectelor pad rezolvata.am scris cuvintele cu litere mari doarece asa sint treute si in softul clapei,va salut cu respect

Multumim @nicu,la fel cu respect!
PS Nu am verificat,dar am sa o fac cat de curand.

Back to top
Sarmaniuc
Sat Mar 16 2019, 01:14PM

Registered Member #13862
Joined: Tue Jan 21 2014, 12:24PM
Posts: 22
Ce se refera la blocare cind incarci samplere,instalati de la 0 sistemul de operare,pe urma se incarca setul aparte,globalul nu se incarca,dupa ce ai incarcat setul,faceti setarile in noul global,salvati si pe urma incarca tot ce vrei,

Back to top
miki67
Sat Mar 16 2019, 01:21PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Sarmaniuc a scris ...

Ce se refera la blocare cind incarci samplere,instalati de la 0 sistemul de operare,pe urma se incarca setul aparte,globalul nu se incarca,dupa ce ai incarcat setul,faceti setarile in noul global,salvati si pe urma incarca tot ce vrei,

Da,dar după aceea nu uitați să faceți ce v.am scris mai înainte cu sampler/multisampler,altfel este riscul de blocare,chiar daca le încarcă.

[ Edited Sat Mar 16 2019, 01:24PM ]


Back to top
Sarmaniuc
Sat Mar 16 2019, 09:24PM

Registered Member #13862
Joined: Tue Jan 21 2014, 12:24PM
Posts: 22
Urmati pasii lui Daniel Andronescu




[ Edited Sat Mar 16 2019, 10:44PM ]


Back to top
Mihai13
Mon Mar 18 2019, 10:08AM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 458
Va salut,
Am urmarit si eu cu atentie video-ul si pe langa avantaje exista si o mare problema, cea a samplerelor care vor deveni gri.
Daca nu se vor gasi citiva sa duca in <zero> samplerele descentrate se vor pierde foarte multe tonuri de valoare foarte folosite in seturi
Sunt convins ca frecventa samplerelor nu va fi o problema prea mare dar asta cu centratul poate face ravagii prin seturi, AD jubileaza.
Chestia cu cei 300MB este <frectie la picior de lemn> un fel de buffer la memoria RAM de la procesorul calculatoarelor, chiar daca ajuta la viteza de procesare nu cred ca intereseaza sau a interesat pe cineva pana acum.
Ar putea fi folositor spre exemplu daca ai un tambal foarte bun dar mare pe care-l folosesti in tot setul sa fie incarcat deja in acest buffer.
Parerea mea!
Sanatate!


Back to top
miki67
Mon Mar 18 2019, 09:42PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Salut Mihai!am facut o proba in korg pa manager v3.2 sa centrez cateva samplere.media este de 4-5 samplere pe minut.cate o ora pe zi,cel mult,ca altfel o iei razna,la un set poti ajunge si la o luna in ritmul asta.cu clapa...nu mai zic.renunti definitiv.
Da,AD jubileaza,asa cum ai spus.d-aia e bine cand faci o treaba sa o faci bine de la inceput.acum e mai greu,dar nu imposibil.cu preload buffer... e chiar fum in ochi.cred ca au vrut sa faca ca la kronos,dar s-au razgandit.cineva de acolo nu a fost de acord sau nu au reusit.sigur succesorul la pa4x va avea si functia asta.ma enerveaza ca doar dupa atatia ani au rezolvat bug-ul cu sound monofonic,acum spunand ca este o ,,imbunatatire,,nu rezolvarea acestui bug.au fost prea putini care au sesizat acest bug,probabil de asta nu si-au facut mari probleme.insusi AD,nu era de acord ca ar fi fost bug.acum nu stiu daca din alte interese...
Sanatate!

[ Edited Tue Mar 19 2019, 01:06PM ]


Back to top
ady81
Thu Mar 28 2019, 08:14AM

Registered Member #3578
Joined: Fri Nov 28 2008, 03:41PM
Posts: 138
NEW UPDATE OS 3.0.1 KORG PA4X
LINK: Click aici !


Bug fixes:
- In some cases, the phantom power could no longer be activated on the Microphone input
- The unique Voice Preset bank can no longer be renamed
- In some cases, when choosing a different User Style, the wrong Sounds could be assigned to the Accompaniment tracks
- Pads could play out of sync
- With MIDI Songs using both A and B FX blocks, FX B could sometimes not work

Sistemul de operare V.3.0.1 (OS NEXT) pentru Korg Pa4X/Pa4X Oriental a fost lansat, rezolvând astfel un număr mare din bug-urile reclamate anterior. Printre acestea se numără:

- În unele cazuri, alimentarea phantom power nu putea fi activată.
- Bankul Voice Preset nu putea fi redenumit.
- În unele cazuri, la alegerea unui User Style, sunetele greșite erau uneori asignate/încărcate.
- Sincronizarea padurilor era uneori afectată.
- FX B uneori era nefuncțional pentru redarea cântecelor MIDI.


[ Edited Thu Mar 28 2019, 01:56PM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Mar 28 2019, 03:19PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Bravo lor! Uite ca era bug ce am zis eu cu alocarea sunetelor pe trackul 8. Si l-au corectat rapid. Chiar sunt curios de merge.

Later edit : Instalat, a disparut bugul cu selectarea unui alt kit de tobe pe trackul 8 in loc de userul de percutii. Good job, Korg!

[ Edited Thu Mar 28 2019, 09:47PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap