Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum îndreptăm o greșeală în live
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Fri Feb 15 2019, 08:53PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
As vrea sa cunosc din experiența dumneavoastră modalitatea prin care reparați o greșeală atunci când sunteți live, fie că e vorba de armonie, nota greșită sau eu știu, o greșeala a vocalistului...
Și mi-a intrat aceasta curiozitate in minte ca urmare a propriilor greșeli de care nu prea reușesc să scap atunci când interpretez pentru cineva de lângă mine...

Back to top
alinbz
Fri Feb 15 2019, 08:59PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
greselile astea ne fac sa sarim din masura,fie ca greseste solistul ceva sau o armonie care nu e acolo, apucata prea repede sau tarziu te face sa pierzi masura.de asta spunem si auzim mereu.cutarescu e pe 7.si unii raman pe 7 toata viata.consider ca asta e cea mai mare greseala muzicala.cantatul pe 7!

[ Edited Fri Feb 15 2019, 09:02PM ]


Back to top
gigiflo
Fri Feb 15 2019, 09:24PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
alinbz a scris ...

greselile astea ne fac sa sarim din masura,fie ca greseste solistul ceva sau o armonie care nu e acolo, apucata prea repede sau tarziu te face sa pierzi masura.de asta spunem si auzim mereu.cutarescu e pe 7.si unii raman pe 7 toata viata.consider ca asta e cea mai mare greseala muzicala.cantatul pe 7!

Și o greșeală punctuala? Cum o rezolvați? Cât de mult va afectează? Cum ieșiți repede din aceasta situație delicată?

Back to top
Puica
Sat Feb 16 2019, 12:25AM

Registered Member #15476
Joined: Fri Oct 23 2015, 02:38PM
Posts: 95
Cea mai buna soluție ...te faci ca ești surd și mut in aceasta situație !!

Back to top
dorelclape
Sat Feb 16 2019, 03:05AM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Sunt inevitabile greselile cand canti live ,iar in funcie de experienta si talent poti improviza ceva si nu se baga de seama . Sunt nenumarate cazuri cand solistul iese din ritm sau intra pe 7 , . . . atunci nu au decat sa apesi butonul de tap tempo si sa intri pe timpul unu ! Mai sunt si faze cand nu ai control , nu auzi toba si poti sa o iei pe aratura ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) ! Am intalnit si solisti care gresesc si se intorc ostentativ spre formatie !

[ Edited Sat Feb 16 2019, 03:06AM ]


Back to top
DorelC
Sat Feb 16 2019, 09:00AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Tizule ai fost prea elegant! Sunt si vioristi sau suflatori care nu tin cont de nimic ii dau inainte in brazda sa fie primii.. Mai ales daca canti cu style si ai o anumita formula sa zicem in 4 timpi incepand cu basul.. te bate D-zeu cu septarii! Dar sunt si melodii problema care te sacaie.. cum ar fi, Rau ma dor ochii ma dor, La birtutul din padure.. etc! Imi vine in minte si Radu mamii, melodie la care rar am auzit solist sa intre corect pe timp! Dintre marii solisti consacrati am auzit-o live de mai multe ori pe Irina Loghin! Dar intotdeauna e de vina orchestra sau clapistul.. Chestia asta cu intorsul capului ma enerveza de-mi vine sa-i bat! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

[ Edited Sat Feb 16 2019, 09:01AM ]


Back to top
gigiflo
Sat Feb 16 2019, 09:27AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Inteleg si multumesc pentru interventie! Dar cum treceti peste, cum reparati? Si mai ales atunci cand ati luat un acord nepotrivit sau ati gresit notele acordului? Sau cand la ritornela, daca o interpretati, ati gresit o clapa?
Ce ar trebui eu sa fac sa scap de greseala? Personal cred ca stiu melodia si am exersat-o indeajuns, dar totusi gresesc...Si pentru ca e inevitabila greseala uneori, cum repar sa nu "raman in urma" cu gandul la ea sau sa o "maschez" cumva?

[ Edited Sat Feb 16 2019, 09:31AM ]


Back to top
Catalin73
Sat Feb 16 2019, 11:27AM

Registered Member #17207
Joined: Mon Jul 02 2018, 10:13PM
Posts: 84
Daca sti melodia si ai exersat-o indeajuns,dar totusi gresesti aici intervine trakul de scena si poti scapa de el numai daca ai o anumita experienta(canti de foarte multe ori si te obisnuesti).Poti masca greseala prin a face niste floricele armoni cu acordeonul,chitara sa i impresionezi pe oameni(ce iti trece prin cap).
Numai bine!

[ Edited Sat Feb 16 2019, 11:29AM ]


Back to top
Mihai13
Sat Feb 16 2019, 12:06PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 458
Salut Gigiflo,
Cand ai gresit ceva nu prea poti sa intorci timpul inapoi. Lasa cum spui tu gresela sa ramana in memorie si ajuns acasa rupe piesa la studiu atat ca solistica cat si ca armonie pana devine automatism. Notisti nu se bazeaza pe ureche ca noi si pt ei e mai sigur.
Ca sfat nu incerca lucruri netestate live, la solistica daca n-ai auzit niciodata melodia sau nu ai incercat returnela este de preferat una <neutra> care o sti in tonul care trebuie decat incercarea celei adevarate, facand-o praf.
La armonie la fel daca nu esti sigur pe executie, o armonie simpla cum ziceau lautarii o data <ca la televiziune> suna mai bine decat una completa cu toate nuantele dar executata prost.
Iti lipseste probabil rutina sau esti prea emotiv. Trece cu multa munca. Cu timpul vei canta si cu prosopul pe clapa daca ploua afara.
O alta greseala apare cand solistul cere un ton si mai apoi isi face de cap, atunci toata formatia o coteste brusc si nu se aude prea bine.
Am cantat cel putin un an cu Cristina Turcu Preda, cand nu era vedeta, intr-o intreaga nunta un singur ton a zis major si era minor.
Cu masura iar e o mare problema, sunt lautari care nu o au. Pt ei cantatul complet manual mai salveaza aparentele dar fereasca sfantul sa se danseze.
Am avut prieteni in Doina Argesului care veneau acasa injurand dupa o zi de inregistrari la Electrecord cu Irina pt ca nu reusisera o singura melodie.
Asta e muzica si cei care par perfecti mai au mult de munca si, mai ales ei, stiu foarte bine asta.
Succes!


Back to top
gigiflo
Sat Feb 16 2019, 07:08PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Mulțumesc Mihai! Că întotdeauna, foarte detaliat și la obiect...
Mulțumesc tuturor!

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap