Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Impresii de la nunta
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Mihai13
Fri May 31 2019, 10:01AM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 457
Salutare tuturor,
Saptamana trecuta am fost, ca invitat la o nunta in Pitesti la restaurant.
1. Sonorizare: 2 subwoofere 6 sateliti FBT DINACORD RCF + Laptop
2. Formatie: Clape PA4x; Vioara Zeta; Acordeon ROLAND FR8; 2 soliste (Folclor+Altele)
3. Nivel de pregatire muzicala bun spre foarte bun.
4. Pret 4000 euro
Si acum cateva observatii, poate ajuta pe cineva:
1. Doar folcorul a fost cantat de toata formatia. Restul; Makedoni, Greceasca, Usoara romaneasca si straina - Laptop+ a doua solista. Manele nu sau cantat.
2. PA4x (deci tot spatele) a fost regalat in asa fel incat se auzea doar Basul si Pana - fara braci, fara chitara, fara tambal.
3. Solista de folclor, nu extraordinara dar foarte buna cata corect si cu priza la public (stia sa faca show).
4. Solista de muzica altfel+laptop, OK cu observatia ca aproape toate piesele care in original erau catate de barbati (destule) nu erau pe vocea ei - ezitari falseturi - poate de la negative pe ton gresit.
5. Vioara - buna si in banca ei.
6. Si acum vedeta, Acordeonistul bun spre foarte bun solistica buna acompaniament bun unul doua acorduri pe masura.
Un singur defect in momentul in care canta solista sau vioara el facea nuantare pe acord lung si trecere deci
Acord; acord; acord -trecere- acord acord acord -trecere etc.
Daca la solistica (nota dupa nota) si in pauzele lui, lucrurile pareau ok si echilibrate, in momentele de <virtuozitate> apucand cate 3 - 4 note o data fara scaderea volumului va imaginati ca ramanea pe spate, numai el si o urma de bas. Si a mai fost si harnic.
Im mod normal la asa dotari si pregatire as fi dat un 8 spre 9 formatiei.
Cu toate acestea pt. ceva alegeri neinspirate de repertoriu, cu reglaj neinspirat al clapei si mai ales cu vedetismele acordeonistului le-as da un 6. Desigur este doar o parere personala, ginerele era foarte incantat si desigur am fost de acord cu el, <da sunt meseriasi>.
Formatia este ca o echipa de fotbal degeaba ai vedete daca nu joaca ca o echipa.
Din aceasta cauza uneori un clapar mediocru, cu repertoriu OK si variat, cu regalaj bun de sound care mai apasa si pe intro-uri uneori <iese mult mai bine> la o nunta decat lautarii adevarati.
Multa stima si spor la cantari!
Mihai


Back to top
miki67
Fri May 31 2019, 02:44PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
Mulțumim frumos Mihai pentru cele împărtășite cu noi! Eu nu o sa comentez la aceste observații pentru că așa cum știi,nu sunt în măsură,neavând experiența necesară.Sanatate și te așteptăm cu impresii de la următoarea petrecere!

Back to top
pustiulica
Mon Jun 03 2019, 05:13PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Multumim pentru detalii, Mihai!
Ce experiente am avut si eu pe la nunti... Clapari care ratau 30% din notele solisticii sau clapari care au cantat cu negative TOATA nunta, prefacandu-se ca apasa pe clape si tot felul de ciudatenii. Le-am tot povestit aici pe site. In schimb am fost si la multe evenimente la care mi-au placut maxim trupele. Chiar acum in weekend am fost la o nunta la Calafat cu o super trupa: clapar, viorist, acordeonist, saxofonist, solist si solista, foarte buni toti. Din pacate nu aveau niciunde scris numele trupei, macar de imagine...

Back to top
victorr
Tue Jun 11 2019, 06:37PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Mihai13 a scris ...

Din aceasta cauza uneori un clapar mediocru, cu repertoriu OK si variat, cu regalaj bun de sound care mai apasa si pe intro-uri uneori <iese mult mai bine> la o nunta decat lautarii adevarati.


Daca era un clapar mediocru cu un inginer de sunet mediocru, iesea si mai varza decat a fost acolo. Intrebarea este: Cine ii face reglajul pe clape si pe mixer unui clapar mediocru? Sau are el ureche dar nu stie sa cante?

Back to top
Mihai13
Tue Jun 11 2019, 10:57PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 457
Sa fim serioosi Victor, poate nu m-am exprimat eu prea bine cu mediocrul asta de care te legi tu, ca orice marfa muzica mai trebuie si vanduta, daca nu sti cum degeaba, ce vroiam sa spun este ca o formatie este o echipa care trebuie sa urmareasca interesul comun nu <iesirea in evidnta> cand nu trebuie unuia care la solistica se aude bine ca nu il deranjeaza nimeni si cand canta ceilalti vine <expertul> cu volum dublu pt ca e complicat cu pedala.
Ma crezi sau nu era mult mai bine cand facea pauza si acompaniamentul era mai simplu (ca la televiziune).
Cat despre reglaje, e suficient sa pui un style si sa mergi in sala sa vezi daca se aude Ok pana sa inceapa petrecerea, nu trebuie sa fi cine stie ce lautar sa dai volum, inalte, joase sau efect.
Am cantat prea multi ani ca sa nu fiu, macar, intre cei 80-90 la suta care stiu daca le palce sau nu cum suna o formatie, live sau nu.
Cele bune!


Back to top
Robert Craciun
Wed Jun 12 2019, 11:16AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
am avut ocazia sa cant si eu cu un acordeonist care se dadea vedeta, pur si simplu se baga peste tot, si la acompaniament si peste vocea solistei iar la ritornela baga altceva in asa fel incat sa zapaceasca solista, si pe noi toti....cunosc tipul asta de oameni cu vedetisme! parerea mea este ca in timp vor pierde in fata celorlalti!

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap