Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Accesorii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Castile : Audio-technica M50x si Sehnneiser HD598.
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cozma1969
Thu Jul 18 2019, 10:33PM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
Nu inteleg diferenta, sau mai bine zis, nu imi dau seama daca unele dintre ele, nu sunt potrivite pentru mine....ca ascult la clapa, mixez in programe, aranjez clapa in functie cum aud...etc!. Am Audio-technica M50x de 3 ani, (au circuit inchis...nu se aud in exterior)....super casti, sunt foarte multumit. Problema care mi s-a intamplat 1 an in urma, copilul meu s-a asezat din greseala pe casti, lasandu-le pe scaun. Partea stanga s-a dat peste cap, si s-a rupt arcul care face ca sa stea castile stranse peste urechi. Evident nu am gasit accesori sa cumpar, am incercat sa improvizez...nu merge sa-l inlocuiesc. Am reusit sa gasesc si sa cumpar o bucata larga de elastic in forma de cerc, si sa mi-l pun pe cap in jurul castilor....super ideie....doar ca m-am saturat, ca mi se intampla sa pierd elasticul, ba mi-l ia copilul cand am nevoie. Le-am pus in vanzare...etc. Am cautat pe net si am vazut ca sunt second, chiar si noi pana in 150 euro. Cand era aproape sa le cumpar gasesc pe EBAY aceste casti : SENNHEISER HD598. Nu am stiut nimic despre ele...am cautat pe forumuri, si am vazut ca sunt laudate. Le-am castigat la licitatie pe EBAY cu 95 euro. Sunt ca noi...doar ca am notat ca nu sunt INCHISE!....Sunt DESCHISE (se aude si pe exterior. Pe exterior au placuta perforata ca la difuzoarele de pe clapa). Nu stiu daca sa numesc un avantaj sau un dezavantaj?....stiu doar ca ma deranjeaza...aud muzica la departare....ca sa aud bine in urechi, trebuie sa pun mainile si sa le presez spre urechi, in felul asta tot ce se aude pe exterior pot auzi clar, cum as auzi cu castile inchise. Am gresit prin cumpararea lor?...ar fi indicate pentru alt mod de lucru?...care? Voi fi constrans sa le revand si sa raman totusi cu Audio-technica (improvizate). Ma poate lumina cineva?...Morala; avem casti inchise vs casti deschise. La care renunt?.....daca nu as fi avut Audiotechnica cu problema arcului, nu as fi facut pasul sa le schimb..... Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

[ Edited Thu Jul 18 2019, 10:46PM ]


Back to top
CrysMM
Thu Jul 18 2019, 11:04PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 924
m50x sunt casti pt Dj, inregistrare, excelente sa auzi toate detaliile exact ca in studio.

HD598 sunt casti pentru ascultat muzica la casetofon ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Cristi_Dr
Fri Jul 19 2019, 09:56PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
In primul rand , imi pare tare rau ce s-a intamplat cu m50x-ul tau, ar trebui sa fii mai grijuliu cu castile in general ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif .Si eu le am tot de 3 ani si sunt arhimultumit de felul in care se aud.Si eu fac treaba de studio si pot sa iti spun ca ele sunt indispensabile pentru inregistrari pentru ca sunt inchise, poti face si mixing cu ele si mastering.In acelasi timp mai am inca o pereche de casti Beyerdynamic dt990 pro (deschise) care sunt ceva mai bune (doar ca din pacate au impedanta de 250 de ohmi si nu am amp pentru ele , le pun direct in placa de sunet). Ele au claritate, sunt extraordinare pentru mixing.
Sfatul meu este sa le pastrezi pe amandoua , e bine sa impaci si capra si varza, sa incerci sa faci mixing pe ambele sa vezi care iti plac mai mult (eu le interschimb , am momente cand fac mixing pe m50x alta data pe dt990 pro).
In al doilea rand, castile deschise fata de cele inchise iti ofera senzatia de spatiu , nu doar aceea de left and right si astfel se aud instrumentele in mod natural ca si cum le-ai avea in jurul tau , lucru foarte important, din punctul meu de vedere.Partea nasoala e ca nu poti face treaba cu ele oriunde. Ai nevoie de un spatiu cat de cat izolat.

CrysMM , daca sennheiser face casti de ascultat la casetofon, atunci beats-urile sunt cele mai bune casti de pe piata , sau cum ?Nu prind ironia, asta daca exista...


Back to top
CrysMM
Fri Jul 19 2019, 10:39PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 924
Modelul respectiv nu este pretabil pentru asa ceva. Are un sunet destul de anost, nici pentru ascultat muzica nu este cine stie ce.

Back to top
cozma1969
Sat Jul 20 2019, 02:38PM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
HD598 sunt casti pentru ascultat muzica la casetofon?

Ha,ha! Nu le vand...Crys MM

[ Edited Sat Jul 20 2019, 02:38PM ]


Back to top
CrysMM
Sat Jul 20 2019, 10:39PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 924
Termenul casetofon era asa generic. Le-am avut si nu am fost deloc incantat de ele.

Back to top
cozma1969
Tue Jul 23 2019, 01:29AM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
Deci. Va multumesc celor ce mi-ati raspuns. Fiind constient ca se poate obtine informatii de pe internet cu mult mai mult decat se poate imagina,,,etc. Am vrut totusi sa aflu de la cineva de speta noastra (pe net sunt doar in engleza), si nu aveam timp sa caut. Am reusit sa imi fac timp sa inteleg, si am gasit material foarte bogat despre informatii in limba italiana (limba mea de rezidenta)...despre CASTI INCHISE-CASTI DESCHISE, unde sunt indicate folosinta lor, avantaje sau nu...(desi este gresit spus DEZAVANTAJ)....sunt cu destinatie unica...depinde ce vrei!...si uite ca din necunoscator, am invatat multe, si am facut si practica sa pot sa spun ca sunt foarte multumit acum. Voi incerca sa repar totusi si M50x.....si voi lucra si cu HD598 ! (Am asculltat ceea ce rezulta din mixaje pe Tyros, chiar si o simpla redare a unei piese, in timp ce se aude pe boxe....am conectat si HD598 (castile deschise) la urechi...rezultatul este superb , nu imi vine sa cred ce spatial....parca sunt printre instrumente. Vreau sa te contrazic CrysMM in momentuul acesta (inainte nu puteam)...(schimba-ti bautura dimineata...treci pe apa!...glumesc!...). Adaug si altceva: Cu castile inchise, Urechea LEFT nu percepe ce se aude pe RIGHT....si invers, Cu castile deschise se incruciseaza semnalul si se percepe un semnal divers.-- Va multumesc. Sanatate va doresc!.

[ Edited Tue Jul 23 2019, 01:32AM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by korgpa50 on 18 Mar : 16:05
cu ce se deschide ca in winrar nu ,merge


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by ady81 on 18 Mar : 09:44
se multumeste!


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by miki67 on 14 Mar : 12:15
Salutari! multumesc si eu pentru set, chiar daca il descarcasem ieri de pe un grup.mai intai vroiam sa-l verific, apoi sa-l urc aici.Mihai, ti-l fac pentru pa1000,dar nu uita sa fa [more ...]


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by Mihai13 on 14 Mar : 09:00
In primul rand multumim pt upload.Computerul meu care este cam protejat imi refuza downloadul.Salut Miki, te sun zilele astea, fa-mi te rog si mie setul pt PA1000Multumesc mult!


[download] Styluri fara samplere pentru pa3x din setul Studio Romania 2024 Posted by ionut74 on 13 Mar : 17:30
Poți să le faci și pentru pa2????? mulțumesc frumos





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap