Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Conexiune Live Roland ax-edge + Kontakt
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
formmusic
Mon, 13 Dec 2021, 11:46AM

Registered Member #17765
Joined: 01 Dec 2020
Posts: 110
Salutare, întreb de cunoscători de ce este nevoie pentru o conexiune bună și stabilă prin wireless între Roland ax edge și Kontakt, menționez că vreau să folosesc în timpul concertelor live să pot cânta cu tonuri de kontakt .. mulțumesc

Back to top
cminor
Sat, 18 Dec 2021, 07:06PM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2879
1. Iti trebuie o interfata audio cu ASIO. Ceva stabil, nu cu ASIO4ALL.
Cum ar fi un Presonus, M-Audio , Focusrite.
Atentie, noile Behringer NU AU DRIVER ASIO ci merg pe ASIO4ALL care e o minciuna software, incarca foarte mult puterea de procesare.
Cu cat e mai bun driverul ASIO si sistemul PC, laptop, cu atat poti seta latenta mai mica. Preferabil la 2-5ms.
2. Un adaptor wireless midi , cum ar fi MD-BT01 Wireless Midi Adapter de la Yamaha, care merita toti cei 38-42E.
Preferabil ceva de firma, incat sa nu existe intarzieri (latente).
3. In majoritatea cazurilor controllerul MIDI cu clape, nu stie sa trimita adrese complicate (gen CC00-32 Program Change), ci doar programchange, ceea ce ar insemna o banca simpla de 128 de instrumente, chemate prin Program Change si atat , mai ales ca daca banca e prea mare, incarca mult sistemul (RAM).
Ca sa nu existe intarziere, de loading-incarcare samplere, majoritatea lucreaza cu o banca ce contine toate instrumentele (samplerele) folosite, ca apoi sa le recheme prin Program Change sau, unii folosesc canalul midi (dar asa se limiteaza la 16 canale - 16 instrumente).


In mare , se foloseste o banca de 128 de tonuri, de la 1 la 128.
Se seteaza Kontakt pe iesirea principala a placii de sunet externe.
Se incarca acea banca de tonuri in Kontakt, setat ca MIDI pe ch. 1. cu interfata MIDI la care e pus adaptorul.

ATENTIE. Unele placi de sunet USB NU AU MIDI.
Majoritatea adaptoarelor wifi se conecteaza la porturi MIDI 5pin.
Deci daca placa de sunet nu are, e cam nasol.

In keytar se salveaza ordinea de Program Change dorita in functie de lista de instrumente.

Cam asta ar fi.

Back to top
formmusic
Mon, 20 Dec 2021, 08:30AM

Registered Member #17765
Joined: 01 Dec 2020
Posts: 110
Mulțumesc frumos de răspuns desfășurat și ajutor, interfața mea audio nu deține usb (antelope zen go), o să încerc direct în laptop, poate o sa fie suportabilă latența, mulțumesc încă odată pt ajutor!!!

[ Edited Wed, 22 Dec 2021, 03:40PM ]


Back to top
cminor
Fri, 24 Dec 2021, 07:55PM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2879
formmusic a scris ...

Mulțumesc frumos de răspuns desfășurat și ajutor, interfața mea audio nu deține usb (antelope zen go), o să încerc direct în laptop, poate o sa fie suportabilă latența, mulțumesc încă odată pt ajutor!!!


Pai merge cu adaptor usb c la usb 3.0
Acum depinde ce laptop ai.
Daca nu are usb 3.0 e cam vechi sa faci asa ceva pe el.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] ABX.KorgPa4x.2025 part2 Latest comment Posted by mariusnazi on 07 Apr 2025, 16:42
Mulțumesc1744033410 ]


[download] Cheie semplata Ok (folosita la Bihor sau Maramures) Latest comment Posted by salll123 on 30 Mar 2025, 14:00
Multumesc. De mult cautam asa ceva. Poti sa pui si o toba de maramures pe site ?1743332580 ]


[Content] Cereri pentru acces la descarcari fisiere de pe site Latest comment Posted by OscaR_v1 on 26 Mar 2025, 22:44
Buna seara! Pot primi si eu acces la download va rog? Am platit. O saptamana frumoasa va doresc in continuare!


[download] Korg Pa5X Artist Edition Version 2.0 Latest comment Posted by stefanutz56 on 20 Mar 2025, 22:19
Salut! Nu merge.


[Content] Acess dowmnload Latest comment Posted by valystanga on 19 Mar 2025, 15:03
Buna ziua pot primi acces la download? Va rog!


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap