Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare mixer
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
muset
Thu Dec 28 2023, 05:27PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 269
salut alin. dar ce parere ai daca am un tc helicon singer 1 care are reverb si combin cu delay de pe soundcraft efx 8 nu e acelasi lucru ca si o combinatie cum arati tu cu hall si dellay?

Back to top
muset
Thu Dec 28 2023, 05:33PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 269
apropo am reverb rm club si hall cred ca va merge perfect aceasta combinatie si am si terta.

Back to top
Laszlo
Fri Dec 29 2023, 02:33AM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
alinbz a scris ...

sa va spun si eu cum sta treaba:.. sa luam ca etalon powermate 1000-2 toata lumea zice ca are dulceata,grasime,aur,ce o mai avea el....eu am schimbat vreo 10 mixere de la behringer,alto,soundcraft,dynacord....nu gasesti pe nici un mixer delay care il are 1000-2 si punct..nici macar pe 1000-3 oricat ai edita acel 59...va pot spune ca am reusit dupa mult timp sa ajung la acel nivel de dynacord 1000-2 cu un Soundcraft signature 12si un minunat efect de delay Mooer mdl1...signature 10.12 este un mixer la care ai o medie parametrica,ai un compresor, dar nu are o combinatie hall+delay clara si nici un delay simplu si curat...dar in combinatie cu acel efect mooer faci spectacol..folosesti hall de pe signature si delay de la mooer.va las si un link sa auziti si sa vedeti cum se face conexiunea sa ai efect pe tot mixeul de calitate cu 300lei!!!!!!! LINK: Click aici ! sau LINK: Click aici !

Alin, am vazut comentariul tau la al doilea clip de pe youtube. Pana la urma cum ai reusit sa reglezi acel delay? Eu am comandat intre timp Signature 12 si am gasit si o pedala Mooer repeater si vreau sa o cumpar. Ne poti spune te rog cum il foloseai? Din comentariu de pe youtube reiese ca ai avut problema cu curatenia si cu volumul delayului. Ms mult


Back to top
alinbz
Fri Dec 29 2023, 11:58AM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
Laszlo a scris ...

alinbz a scris ...

sa va spun si eu cum sta treaba:.. sa luam ca etalon powermate 1000-2 toata lumea zice ca are dulceata,grasime,aur,ce o mai avea el....eu am schimbat vreo 10 mixere de la behringer,alto,soundcraft,dynacord....nu gasesti pe nici un mixer delay care il are 1000-2 si punct..nici macar pe 1000-3 oricat ai edita acel 59...va pot spune ca am reusit dupa mult timp sa ajung la acel nivel de dynacord 1000-2 cu un Soundcraft signature 12si un minunat efect de delay Mooer mdl1...signature 10.12 este un mixer la care ai o medie parametrica,ai un compresor, dar nu are o combinatie hall+delay clara si nici un delay simplu si curat...dar in combinatie cu acel efect mooer faci spectacol..folosesti hall de pe signature si delay de la mooer.va las si un link sa auziti si sa vedeti cum se face conexiunea sa ai efect pe tot mixeul de calitate cu 300lei!!!!!!! LINK: Click aici ! sau LINK: Click aici !

Alin, am vazut comentariul tau la al doilea clip de pe youtube. Pana la urma cum ai reusit sa reglezi acel delay? Eu am comandat intre timp Signature 12 si am gasit si o pedala Mooer repeater si vreau sa o cumpar. Ne poti spune te rog cum il foloseai? Din comentariu de pe youtube reiese ca ai avut problema cu curatenia si cu volumul delayului. Ms mult


da.am rezolvat problema..atentie ca efectul nu vine cu alimentator inclus si trebui fix ce cere el.adica 9v cu 400mA sau cat scrie pe el si mai mare atentie ca trebuie polaritatea inversata la alimentator.de acolo denatura sunetul...nu e rau nici delay de pe signature 12 cu toate ca si acolo ai posibilitatea de al regla cat de lung sau scurt sa fie da parca tot incaleca oricat ai scurta din el...nu fac reclama la mooer si nici bisnita dar eu in combinatie cu signature 12 suna exact ca un pm1000-2.acum folosesc pm600-3 si cine doreste un mooer cu alimentator inclus si cablurile aferente il gasiti pe site de vanzari....il tin degeaba.ps.n fac bisnita.poate ii este de ajutor vreunui coleg cu tot ce trebuie doar sa il conecteze.

Back to top
ionut extreme
Fri Dec 29 2023, 06:45PM
Registered Member #16
Joined: Fri May 23 2008, 12:43AM
Posts: 271
Nu am testat Mooer ( folosesc Lexicon & Midas Venice F16 )...Daca tu il vezi "deasupra" Lexicon ...chiar sunt interesat sa-l cumpar !


Back to top
alinbz
Sat Dec 30 2023, 10:52AM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
am reusit sa fac un video pe repezeala cu acest efect extern.nu vreau sa intru in polemici,nu fac reclama doar incerc sa ajut si clar sa vedem si noi pe ce dam bani cu adevarat.... LINK: Click aici !

Back to top
Laszlo
Sat Dec 30 2023, 10:03PM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
eu am testat astazi signature 12 , nu am avut timp pana acum. Are un efect combinat: Hall&Delay, mie sincer imi place mult. Boxele folosite sunt monitoarele mele Yamaha HS80m, Se poate spune ca pe monitoare orice suna bine ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Dar mie personal imi place cum suna.
Am ascultat prezentarea ta cu acest efect pe auxiliar, nu vreau sa supar pe nimeni si o sa spun doar parere personala, eu sincer nu aud mare diferenta in acest video, pe un mixer unde nu poti combina doua efecte ii vad rostul si e chiar ok, dar unde ai deja doua efecte si le poti combina, ba chiar edita, nu stiu cat isi are rostul. REPET: parere personala doar. Mi-am pus si castile si am ascultat asa, poate din cauza lui youtube, nu stiu, nu am auzit mare diferenta ca sa zic ca ,,da, renunt la efectul din Dynacord pentru aceasta scula,, . Tot respectul pentru demonstratie si multumesc foarte frumos pentru sfaturi si pareri, eu sincer sunt multumit cu noua achizitie, o sa il folosesc acasa pentru repetitii si o sa ma bucur de el. Va doresc un an nou fericit si spor la evenimente!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap