Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce valoreaza acest set de boxe cu un Powermate 1000 - 2
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Greieras
Wed Mar 18 2009, 12:18AM
Guest
Cand spui Dynacord te referi la standard, la punctul de referinta pt celelalte firme. Daca au facut cel mai fiabil si calitativ powermixer din lume, va asigur ca se pricep si la boxe. Nu e totul sa sune tare...mai conteaza si dulceata. EV sunt deasemenea f bune, Dynacord foloseste difuri de la EV, si e o varianta un pic mai ieftina a calitatii.
Acum...depinde si cum stii sa reglezi. Daca esti cu pluta, poti sa ai mama boxelor...ca tot degeaba. Unii cu The Box pot suna mai bine.

[ Edited Wed Mar 18 2009, 12:19AM ]


Back to top
Matrafox
Wed Mar 18 2009, 08:32AM
Guest
Ai dreptate Greieras EV la muzica de local unde se canta mai incet suna bine dar cand ai nevoie la hei rup suna mai mult in fata in jurul scenei.Acum nici RCF nu suna rau nici la incet poate nu au "dulceata" aia de care zici tu.Dar la modul general daca judecam la ce ne trebuie noua si ce cantam si ca sa se auda bine cuvintele solistului in toata sala sunt mai bune RCF difurile au tehnologie peste 130 db au putere de patrundere mare.Eu personal am numai RCF (5 boxe) dar ma gandesc serios sa-mi iau si 2 topuri de la EV ca sa impac si capra si varza.

Back to top
volodea
Wed Mar 18 2009, 09:19PM
Registered Member #2658
Joined: Tue Oct 28 2008, 12:23AM
Posts: 2
Va multumesc enorm dragi colegi pentru opiniile voastre. Cu sigur acum am o idee mult mai clara. Cred ca o sa ma opresc la varianta RCF.

[ Edited Wed Mar 18 2009, 09:19PM ]


Back to top
DorinelParadox
Wed Mar 18 2009, 09:40PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Greieras daca crezi ca dynacord e punct de referinta te inseli ,(dynacor fol dif EV)iar ca mixer noroc cu efx ALESIS , putere mincinoasa , preamp ,slabut!eu as merge pe Mixere englezesti Soundcraft,ALLEN&HEATH PA20-CP, montarbo
LINK: Click aici !
iar ca boxe turbosound, martinaudio!
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !


Back to top
Andrei
Wed Mar 18 2009, 11:00PM

Registered Member #1137
Joined: Sat Aug 30 2008, 06:31AM
Posts: 213
Eu sunt de acord cu fanitractor la chestia asta.Depinde de ureche si de cel care regleaza.Am auzit dynacord pm1000-2 cu fbt max 6/dynacord/rcf art 325.Suna ok pe toate.acum parerile sunt impartite.

Back to top
Greieras
Thu Mar 19 2009, 12:32AM
Guest
Dorinele...e muult de discutat, si nu face obiectul acestui thread.
Trebuie întâi sa ne referim la scule din aceeași categorie, și de preț, și de plaja de utilizare. In raport calitate-pret, Dynacordul e cam pe locul I, si asta se poate vedea si in numarul de utilizatori si cautarea acestui mixer. Nu am zis ca suna cel mai bine. Am avut Montarbo, suna mai bine, dar era mult mai sensibil si fragil. In niciun caz nu are rezistenta si durabilitatea unui PM, pe care poti sa scapi din greseala si o bere ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif si nu are nimik. De asemenea, pe un ALLEN&HEATH poti obtine un sunet mai bun, cu siguranta...dar tre sa te pricepi frate la reglaje! Dynacordul suna bine si in ZERO, nereglat, asa e el din naștere! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif La asta ma refeream cand am spus fiabilitate.
Discutia poate continua, dar nu cred ca e cazul... 876_party_2.gif

Back to top
Ionutz_pa
Thu Mar 19 2009, 01:43AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Acum fiecare cu gustul lui... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Într-adevăr, RCF-ul sună de-ţi crapă ficaţii, dar eu, pentru căldura sunetului, prefer EV. TOUR-X, sunt şi mai micuţe decât predecesoarele (Eliminator, Gladiator, "Terminator"). La mine nu a venit niciodată cineva să cresc volumul, dar de redus, de foarte multe ori şi n-am mii de vaţi. Dar pentru cei "pe sistem", nu le-aş recomanda, citez: "maneaua nu sună dacă nu este cântată în forţă"...

Back to top
ValiS
Thu Mar 19 2009, 07:46AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Parerea mea e ca la Dynacord se"potrivesc"aproape orice fel de boxe din cele enumerate mai sus..Cu Dynacord se cinta si"afara"...si pe vapoare...si in restaurante...E o statie buna la orice..Am auzit Dynacord si cu Tbox si..SUNA..! Asa ca,linga aceasta statie,merge orice fel de boxa..Cu cit mai scumpe cu atit mai bine..! Eu am 2 Rcf art 325i si 2 foste boxe Em,inence din care am scos"basii"si am introdus tot 2 Rcf de bass...Suna foarte,foarte bine...! RESPECTE...!

Back to top
MERFUDAN
Thu Mar 19 2009, 09:19AM

Registered Member #1504
Joined: Sun Sep 14 2008, 07:29PM
Posts: 19
Eu recomand boxe dynacord basi f8 si sateliti f 150 si statia si sa terminat usoare suna excelent si poti sa le cari si sa le montezi singur

Back to top
Greieras
Sun Mar 22 2009, 03:39PM
Guest
Mixerul Dynacord nu are noroc cu efx ALESIS, Dorinele! Are meritul de a fi chiar BUN așa, in general! Noi de exemplu am inceput să cântăm cu cât mai puțin efect pe voci...doar f f puțin de nisip (efectul 17), și atât. Și cu efectele tăiate, tot sună mai bine. Dacă era doar efx ALESIS de capul lui...imi luam un mixer la 10 milioane și un efect, și gata. Dar nu e chiar așa...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap