Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzicanti injurati si insultati la nunta !
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
VIOREL
Tue Aug 25 2009, 10:37PM

Registered Member #724
Joined: Sat Aug 09 2008, 01:47PM
Posts: 144
da e trist cind dai peste asa oameni....am patito si eu chiar acuma simbata trecuta 22.08.2009 la o nunta in care am fost nevoit sa cint numai sirbe si batute caci daca incercam cu o hora (sa manince un pic)injurii la greu ca asta-i muzica ,si uite asa mi sa umflat mina dreapta ca nu o mai simteam ,trompetistul cu care cint avea singe in buza iar fratemiu(solistul),gitul amortit.....ca dupa paharel dulce sa se inceapa o bataie intre ei(noroc ca au inceput-o afara si tot acolo au terminat-o)cu pari din garduri,politie,salvare ..un trambalau...a fost prima nunta la care am vazut asa ceva....si o calduraaaaaa..nu aveai aer...cit de solicita am fost saptamina trecuta avind si o cumetrie joi ,+servici +nunta cu pricina+dumineca alta nunta...ma-m hotarit sa ma las de muzica inainte sa fie prea tirziu sa ma imbolnavesc de atita stres si oboseala...mai am una dumineca si gata sezonul....si cariera mea de muzicant ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif

Back to top
VaseaB
Tue Aug 25 2009, 10:52PM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
Viorel eu zic sa nu renunti. Mai tarziu o sa iti para rau. Si eu am serviciu si te rog sa ma crezi nu am dormit odata 48 de ore (am avut dublura) si m-am dus si la serviciu luni dimineata asa mort cum eram dar niciodata nu m-as lasa de cantat ptr ca mi-ar parea rau pana in ziua in care as muri. Eu zic sa te mai gandesti. Stii cum e, prin viata trecem si prin rele dar si prin bune. Viata de lautar e tare frumoasa mai ales cand prinzi o nunta asa cum am prins sambata trecuta. Ti-e mai mare dragul sa fii lautar. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Nu ma indoiesc de faptul ca tu ai avut asemenea momente.

[ Edited Tue Aug 25 2009, 10:54PM ]


Back to top
johnpa1xpro
Tue Aug 25 2009, 11:20PM

Registered Member #5671
Joined: Tue Feb 03 2009, 01:14AM
Posts: 159
pai ... eu cant 90 % din nunti numai la tara la cort etc , nunti unde se canta numai hora , sarba , batuta , horica, brau si manele. nu cred ca a fost nunta sa nu fiu jignit. dar eu nu-i bag in seama pt ca stiu cau Taranu cand bea atat stie : "ZAi bai tigane" in fine cu astea m-am obisnuit. sa va spun ce-am patit la o nunta pe la Ciorasti de Ramnic... judet Bz, am fost luat la "bucata" la o nunta in fine... am ajuns acolo...am inceput sa cantam....era acordionist , eu cu clapa , viorist si tobosar. solist nu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif .si am cantat de la 10 dimineata pana seara la salon numai instrumental. la salon lumea vroia sa auda si cu voce a ceva.... de unde... ne-a lasat pana la 2 dimineata...nu ne-a dat de mancare , numai zic de injuraturi....si sa-ua urcat pe scena acolo unde cantam vreo 10 mocanii de peste 2 metri...m-a luat unu dupa gat si mi-a spus sa mi iau clapa si sa plec ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif pur si simplu am luat clapa la subrat si am intinso . ceilalti si-au luat na na ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif . numai zic de bani. pt ca nenea care a angajat nunta era putin zis nebun ... cum sa pleci fara solist la nunta pffff.... si acum ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat intreg de acolo.

[ Edited Tue Aug 25 2009, 11:21PM ]


Back to top
iav
Wed Aug 26 2009, 11:50AM

Registered Member #1607
Joined: Thu Sep 18 2008, 07:56PM
Posts: 36
sa va zic si eu ce am patit.
De fapt, daca cint la nunti din clasa 8, am vazut multe si marunte, inclusiv batai crincene, insulte care mai de care, dar ma bucur din suflet ca marea majoritate a nuntilor au fost pozitive, adica am primit placere de la faptul ca am facut veselie nuntasilor si toti au ramas impacati pina la urma.
In acest caz bautura isi face si ea treaba foarte bine, dar numai in " strinsa colaborare" cu cultura oamenilor.

Corect a zis cineva mai sus, ca nu trebuie nici intr-un caz sa admitem crearea unui PRECEDENT si pentru a ne mentine numele si pozitia sociala, ar trebui de fiecare data si prin metode adecvate, sa curmam noi insine fiecare tentativa de insulta a lautarilor.

Sa va zic ceva mai proaspat.
Am cintat anul acesta doua nunti in regiuni diferite, dar la care m-am ciocnit cu aceeasi situatie: La prima nunta "eroul" s-a umflat in pene cam dupa prima masa, iar la a doua - la inchinatul paharelor(la pusul banilor).
La prima nunta, lumea a iesit la dans si noi am inceput sa-i luam in asalt cu diversitate de piese, ca sa nu-i plictisim (niste sirbe, batute, citeva piese de estrada, ceva mai lent) si lumea era super multumita si dansa cu foc tot ce-i dadeam pe tava. Acest ins, imediat dupa sfirsirea unei piese, ca sa fie auzit, a inceput sa urle ca ars la fund, cica ce asta-i muzica, acestea-s muzicanti, ca tre sa cintam mai multe batute.
I-am facut semn de vre-o doua ori sa nu tipe si i-am aratat la obraz cu degetul dar n-a fost suficient. In fine, l-am chemat linga mine si i-am zis la ureche ca nu face frumos, ca aici la oras lumea nu striga asa si se da de rusine ca se uita toti la el. La care el mi-a raspuns "Dap eu ..., nu, ...., ca la noi in sat asa se striga la muzicanti". ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) Culmea e ca el defapt nici nu era suparat pe noi, si parea putin mirat cind i-am zis ce i-am zis la ureche. A zis asta pentru ca asa se zice.
La a doua nunta, la inchinat paharele, n-am cunoscut o piesa din care s-a comandat, dar au comandat ceva "exotic" nici nu-mi mai amintesc. Si acesta, a inceput a tipa ca ce fel de lautari, ca nu stiu piesele si in genere nu pot cinta (interesant e ca toata seara a fost o veselie de toata lauda, la care de altfel si insul respectiv a dansat cu mult foc ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )...
Eu l-am rabdat cit l-am rabdat si in moment cind s-a uitat la mine i-am ratat pumnul si i-am facut semn sa taca. El s-a conformat cu multa cumintenie "rugamintii" mele si n-a mai scos un cuvint dupa aia.
Cind am iesit afara la focurile de artificii, l-am invitat intr-o parte si i-am zis ca e foarte urit ceea ce face, zic, "... auzi matale, noi sintem buni si ne limitam doar la vorbe, dar o sa gasesti lautarii care iubesc sa rupa nasul pentru asa vorbe si asa comportament, asa ca te rog sa fii atent pe viitor"
Mosul a ramas foarte speriat..., si mai mult uimit de ceea ce i-am zis.
Explicatia lui a fost ca si in primul caz. La fel ca in primul caz el nu avea nici un pic de ura sau suparare pe noi si facea asta pentru ca asa se face pe la ei.
Sper din tot sufletul ca au memorizat ambii lectia.

Alt caz:
Eu defapt am absolvit Academia de Drept pe note bune si lucrez in acest domeniu. Muzica insa de mic copil imi infloreste sufletul si nu cred ca ma voi lasa de ea vre-o data. Cind i-am zis unui fost coleg de facultate, pe care periodic il ajutam la studii ca cint pe la nunti de foarte tinar, sa mirat nespus de tare si a zis exact asa "Hm..., da eu credeam ca cei care cinta pe la nunti nu sint chiar destepti..."
Eu am ramas uimit si-i zic ca defapt sint foarte mindru ca pot da bucurie si veselie in sufletele oamenilor si niciodata nu m-am gindit la acest punct de vedere.
Consider ca toti cei care insulta lautarii au aceeasi parere ca colegul meu si mai consider ca nu e vina lui ca si-a format asa parere. Cred ca e in mare parte vina noastra, sau a unei bune parti dintre noi, care pleaca capurile si lasa sa decurga lucrurile de la sine.

Consider ca "Numele", demnitatea si onoarea ni le cream noi singuri si la fel TOT NOI treb sa avem grija sa ni le aparam.

Am scris cam multisor, sper ca n-am plictisit pe nimeni.

[ Edited Wed Aug 26 2009, 11:58AM ]


Back to top
tacalie69
Wed Aug 26 2009, 12:57PM
Registered Member #7967
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:09PM
Posts: 153
Intalnesti cazuri de nunti fara bataie de cap si la care dupa fiecare piesa cantata sau de joc lumea aplauda si stau cuminti sa vada ce canti dupa aceea,si reversul unde te duci toata lumea botoasa incerci toate genurile te uiti la ei sa vezi cam ce le-ar place si deabia le dai de cap.In privinta batai eu de cand cant pe la nunti cam din 1987 am avut noroc nu am luat bataie dar au fost baieti care sau ales si cu asa ceva dar dupa anul 2000 oamenii sau cumimtit sau mai educat si rar se mai aude de asa ceva poate vreo cearta asa cu vreun betivan in rest trebuie tu ca si muzicant sa le faci pe plac.Oricum esti injurat daca ,canti bine sau rau. 817_hat.gif

[ Edited Wed Aug 26 2009, 01:00PM ]


Back to top
dan de la bacau
Tue Jan 12 2010, 06:56PM

Registered Member #8571
Joined: Mon Dec 21 2009, 07:02PM
Posts: 31
si mie mi sa intanplat prin septenbrie 2009 la o cumatrie noii cantam hora toata lumea dansa la un moment at sa ridicat de la masa o femeie de vreo 200 de kg si a inceput sa urle ca nebuna ca ea vrea sa joace sarba era beata manga am ignorato dar daca eram barbatasu o duceam in sarbe pana acasa urat pt o femeie sa fie intro asa situatie multum lui dumnezeu am un fizic cu care lumea nu sia prea permis sami vb urat ps:multa lume putini oamenii

Back to top
mihay_gw8
Tue Jan 12 2010, 07:48PM

Registered Member #8740
Joined: Mon Jan 11 2010, 11:55AM
Posts: 158
Orcine intalneste astfel de cazuri

Back to top
tncosmin
Wed Jan 13 2010, 09:12AM

Registered Member #962
Joined: Thu Aug 21 2008, 11:08AM
Posts: 85
Acum vedeti de ce nu cint eu decit pentru urechile mele si ale apropiatilor? Astia sunt unii oameni, fiecare cu caracterul si mofturile lor.
Dar totusi multi Doamne sar gardul cind poarta e larg deschisa !!! :ppp :rolfz:

Back to top
ionut GW8
Wed Jan 13 2010, 09:37AM

Registered Member #2325
Joined: Thu Oct 16 2008, 08:31AM
Posts: 39
sa vedeti ce mi s-a intamplat mie: in 2007 cantam la o nunta la cantina unui liceu. cantina era mare,pe jos ciment era un haos de nedescris. dupa primul fel vine un nuntas si zice ca nu se aude saxofonul,mai umblam pe la volume,dupa juma de ora vine iar ca nu se aude orga,iar umblam la volume,dam totul foarte incet si incepe sa se auda bine. atunci respectivul vine si ne bate obrazul: va bateti joc de noi,acum ne-ati pus cd-ul? nu stiam ce sa fac sa rad sau sa-i zic vreo doua. l-am lasat in pace si nunta a decurs normal.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap