Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum a fost prima nunta la care ati cântat ?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
-DJ MOUSE-
Sun Jan 17 2010, 04:22PM

Registered Member #7354
Joined: Sun Mar 15 2009, 08:06PM
Posts: 112
Prima mea nunta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif in iulie 2008 aveam emotii era cald si ma lua cu transpiratii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) nu am mancat nimic la prima nunta ca eu credeam ca ma tine pana la sala ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) da nevoie la a doua nunta am mancat frumos ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) sarmalute prajituri de casa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ce bune erau ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif

Back to top
iubescpianul
Wed May 05 2010, 12:03AM
Registered Member #8994
Joined: Thu Mar 04 2010, 02:43PM
Posts: 9
Pentru ca sa scriu asta trebuie sa va dau si 20 de ani si jumatate voua. Nu aveam atunci nevoie de ei. Eram la gradinita, aveam evaluare la muzica.Toti trebuia sa cintam ceva. Care ce isi alesese. Eu aveam Mozart Alla turca, si o piesa voce. La mine Ave Maria. Mamaie D-zeu s-o odihneasca, mi-a spus: "Sa nu ai emotii ca doar eu sint in sala". A crezut-o! O sa cinti ca aseara...(trebuia sa cint in familie). Am inceput sa cint, crezind ca-i doar ea in sala. Mozart a mers bine la final aplauze... La a Ave Maria nu aveam partitura (o uitasem acasa) Am inceput a cint si aproape de coda uit textul si tip Mamaia cum e mai departe? Toti au ris ea mi-a fradonat si s-a rezolvat. la final aplauze... evaluare trecuta cu brio nu voi uita. O tempora...

Back to top
mussic
Wed May 05 2010, 01:36AM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Era... Era tare frumos !!! Era in 1982... Pe atunci nuntile daca va aduceti aminte, incepeau dimineata. Uneori nu era nimeni sculat si noi ambitiosi (ca asa scria in chitanta), faceam concurenta cocosului. Si iesea miresuta speriata si o intrtebam daca este nevoie sa o ajutam sa se imbrace sau se descurca... Si nimerisem niste nuntasi, baieti buni...vedea-i-as pe varza, dar aveau carnea atoasa !!!
Si eu eram si organist si solist vocal si ma intrebam ce caut eu acolo si cand si cum se va termina. Si ma faceam din ce in ce mai mic, pentru ca pana atunci cantasem asa...doar pentru mine, sau de placere. In plus, atunci era reverbul cu banda de magnetofon... Si se gasea cate un binevoitor sa zica : "Uite ! Nu canta ei ! Ala canta ! Eu nici nu le-as da banii !"
Si erau la moda...Printisorul, Am acasa pe perete, Inelus cu piatr-albastra, Maria me, Dida Dragan, Drumurile noastre, Fotoliul din odaie, Prieten drag... Dar au fost si momente frumoase...
A venit socrul mic sa ne spuna sa cantam sa auda satenii, si noi asta am si facut. Dar dupa cateva clipe...Tataie, a venit cu vaca si ne facea disperat din mana sa ne oprim ca sa bea si vaca apa !!! Si bateristul a dat o pedala in toba mare...ca a decolat vaca, si pana in capu satului nu s-a oprit, iar tataie nici nu atingea pamantul. Si era frig. Si noi cantam afaraaaaaaa !!!
Si tuica fiarta nu mai venea...Si cand a venit, era acra si afumata, dar era macar fierbinte. Si cand am vazut ca seara la camin a venit unu si a cerut Love story, am inteles ca nu trebuie sa ne mai mire nimic. Dimineata, cand a facut si cocosul programul lui, dar fara ciubuc ca noi, am zis in gand ca nu a fost rau...
Abia peste cativa ani am reusit sa-mi dau seama de cat adevar era in ceea ce am zis atunci...Cand am cantat la alta nunta, si nuntasii dansau cu cutitele in maini, si nici nu aveai pe unde sa fugi...pentru ca era doar o usa, si aia era in spatele lor...
Dar ne-au linistit tot ei: "Mai ficiori, stati linistiti ca ne-a placut ! Altfel ati fi luat bataie de mult! Sunteti oricand bineveniti !"
Cine ne-a mai vazut prin zona lor dupa !!!
Si unde mai pui, ca a tebuit sa fac si gargara cu gaz, pentru ca urma a-II-a nunta si ragusisem...Si cel care mi-a dat...mi-a dat petrol dublu-rafinat...Asa ca daca aprindeam un chibrit in timp ce cantam, puteam sa fac flacari ca la circ.
Dar una peste alta, a fost frumos ! Lumea era altfel. Stia sa se distreze. Asta insa si din cauza ca si viata era altfel...

Back to top
cata_sm
Wed May 05 2010, 05:04PM
Registered Member #8892
Joined: Mon Feb 08 2010, 07:35PM
Posts: 29
mussic...multe aventuri ai m-ai trait...:) ma intreb oare eu voi ajunge sa cant la o nunta vreodata avand in vedere ca sunt incepator...pff

Back to top
radux5
Wed May 05 2010, 09:08PM

Registered Member #3870
Joined: Sun Dec 07 2008, 10:29PM
Posts: 156
Eu am 15 ani, am cantat si cant doar la spectacole, si ajut educatoarele cu acompaniamentul melodiilor la serbari. Un bar din apropiere mi-a facut o invitatie sa cant la ei de 2 ori pe saptamana. Nu stiu ce sa fac, sa ma bag? Si daca da, imi puteti spune niste secrete despre cantatul mai mult timp?


Back to top
adrian_27
Mon Dec 29 2014, 12:39AM

Registered Member #14650
Joined: Sun Nov 09 2014, 03:33PM
Posts: 10
Salutare!!

Ee am inceput sa cant prin 90-91. Eram in liceu, clasa a X-a.

La noi in Bihor erau la moda balurile. Se tineau la sate in fostele camine culturale. Unul inchiria caminul, tocmea formatia, si taxa la intrare. Se mai intampla sa dispara dimineata cu banii, si noi ramaneam cu buza umflata... Au fost cazuri cand am cantat la baluri si vineri, si sambata si dumineca in aceeasi saptamana. Lunea dormeam cu capul pe banca la scoala.

Mai cantam pe la spectacole la liceu, de ziua lui Eminescu, ziua lui Ceasca, la balul bobocilor, etc... ce vremuri. Eu am avut o clapa Yamaha PSS 780. O mai am si acuma, dar nu prea ii mai merg butoanele.

Am cantat si la nunti. Pe vremea aia se tineau nuntile la sate, in corturi sau in fostele camine culturale. Aveam in formatie tobe, clapa, chitara, vioara cu goarna, saxofon, si chiar la inceput am avut si basist. Cantam live toate melodiile, fara negative, midi, mp3 si minuni din astea.

In 2001 am plecat din tara si m-am lasat de lautarie.. Acum imi pare rau, ma bate gandul sa o iau de la inceput.

A


Back to top
crick611
Mon Dec 29 2014, 01:30AM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
Salut baieti!
Hai sa va povestesc si eu patania mea! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Am inceput sa cant la acordeon cam tarzior, la 14 ani, in 1997. Peste doi ani, in 1999, deci la 16 ani, am fost si eu pentru prima data sa cant la o nunta! Si cum?! Zi si noapte! Ziua singur, noaptea impreuna cu ceilalti baieti din formatie.
Intelegerea a fost sa merg, pe gratis, numai ca sa prind mersul, experienta. Insa baiatul care a intocmit nunta aceea, s-a inteles cu familia respectiva ca sa trimita ziua un baiat pentru obiceiuri. Acela eram eu! Insa eu nu stiam dinainte, ci doar cand am ajuns la casa mirelui! M-a dus undeva la tara, in judet, si acolo m-a lasat pana la ora 19 cand au venit toti ceilalti.
Va dati seama, 8-9 ore am cantat singur, asa cum ma descurcam la vremea aceea.
Le-am explicat mirilor ca eu sunt incepator, au fost intelegatori oamenii.
Insa dimineata, la final, nu au mai fost asa! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Noaptea greul l-au dus ceilalti baieti cu care am fost, mai mari si cu experienta fata de mine. Dedicatii peste dedicatii toata noaptea. Curgeau banutii pe tambal! Dimineata, insa cand trebuia sa ii plateasca pe baieti, nuntasii nu le-au mai dat niciun ban, si au sarit cu cutite, motivand ca le-au dat destul la dedicatii, si ca nu mai au bani sa ii plateasca. Toti se ingramadeau sa se urce intr-o Dacie, care era plina saraca de instrumente: tambal, bas, acordeoane, viori, si lautarii bineinteles. Am ramas pe jos, eu si cu solistul vocal, un baiat foarte cunoscut in oras, si e destul de bun baiatul. Am mers impreuna cu el pe jos, pana in satul vecin, pana a venit primul autobuz care ducea in oras!
De atunci nu am mai calcat la nicio petrecere aproximativ 8 ani. In primii 5 ani de la intamplarea aceea, nici nu am mai pus mana pe acordeon. Ma lasasem, nu ma mai interesa. Noroc ca nu am vandut nici orga, nici acordeonul. Imi lasase un gust amar! Dar deh, asta e! Poate am fost eu mai ghinionist. Asta nu inseamna ca cei mai tineri, si mai incepatori care citesc mesajul meu, sa se descurajeze. Mergeti cu curaj! Este o meserie frumoasa!

[ Edited Mon Dec 29 2014, 01:39AM ]


Back to top
NxSound
Mon Dec 29 2014, 01:39AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Prima mea nunta a fost undeva la tara nu mai stiu exact ... mau luat niste baieti de la faurei (braila) aveau cred ca 4 -5 nunti pe aceiasi data din acordeonist am fost si solist ... deoarece socrul mare ( un vitel de vreo 2 metri) o spus ca nu sunt astia care iam platit yo gonise pe 3 sau 4 din lautari si am ramas doar eu cu unul cu clapa parca un roland e 16 tr si am dus nunta pana dimineata la care neau dat jumate din suma care sa impacat noua . acum 3 ani am cantat tot la acelasi ginarica cu alta mireasa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )))))) dar fara problem de genul asta . Mare afecere faceau astia cu 10 nunti pe aceiasi data ........

Back to top
huzumsorin
Tue Dec 30 2014, 10:24AM

Registered Member #8800
Joined: Thu Jan 21 2010, 08:27AM
Posts: 425
Misto din cate imi amintesc , acu vreo 18 ani .....cu un Roland e 5 bas si armonie .....

[ Edited Tue Dec 30 2014, 10:25AM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap