Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Revin cu o sarba...astept critici,pareri de la meseriasii clapelor
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
alexu
Tue Sep 15 2009, 11:09AM

Registered Member #1060
Joined: Tue Aug 26 2008, 05:39PM
Posts: 272
foarte bine claparu... apreciez faptul ca studiezi, progresezi, inveti... criticile sunt bune pentru noi toti, nu pune la suflet, incearca sa iei partea pozitiva din ele. canta romanilor din intalia sa le mai alini dorul de casa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif (mama mea e plecata acolo de cativa ani)

Back to top
petricav
Tue Sep 15 2009, 11:14AM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
aici mai este o chestie si ma includ si pe mine .....suntem multi care invatam sa cantam prost !! ori din lipsa de studiu in amanuntit al unei melodii ori o dam asa la plesneala cu cateva inflorituri cum ni s-ar parea noua ca ar suna.(mai bine pentru tine sau mai rau pentru altii).oricine care are o clapa si canta de 6-7 ani ajunge la performanta de a canta virtuos rapid ,dar, (in lipsa de studiu amanuntit)balbait cu multe floricele si triluri anoste .parerea mea!cu cat o studiezi mai bine cu atat o faci mai bine ..aducand-o aproape de adevar,clar si aerist ! sunt putin off topic imi cer scuze!

Back to top
DorinelParadox
Tue Sep 15 2009, 11:26AM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
pt a canta cat mai corect folklor,trebuie cantat cu mana cat mai corect , cu o degetatie cat mai corecta , si mordentii trebuie executati cat mai legat , (STRANS)acum , canta fiecare cum a invatat si de la cine , eu , am invatat de la mai multi instrumentisti cu nume sonor, si vreau sa spun ca fiecare , mia aratat cate ceva nou , dar totul se rezuma la degetatie corecta , si game ! si studiu cat mai mult , dar studiu corect , degeaba studiem 3 ore , daca nu cantam o tema corect, asa , ca nu am vrut sa critic , pe nimeni- vizavi de hora de mai sus !am spus ca este bine la pretentiile interpretative si stilul executat de CLAPARU-
si inca ceva pana nu iti arata unul adevarat , nu vei executa corect si complex - cat ai incerca sa studiezi de unul singur !va spun din proprie experienta !

[ Edited Tue Sep 15 2009, 11:29AM ]


Back to top
seby_69
Tue Sep 15 2009, 09:29PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
din momentul in care ai postat ai pus la titlu-,,astept critici,pareri!"deci nu -laude! asa ca ia partea constructiva a lucrurilor! dupa cum au spus si colegii de mai sus cauta sa asculti piesa in original,nota cu nota,folosind aceiasi gama si un ritm cit mai apropiat originalului (nu ma refer neaparat numai la piesa asta) dupa care du-o in gama care-ti convine tie si degetatiei tale! multa bafta!!si nu pune la inima! din critici si greseli se-nvata!

Back to top
androne
Wed Sep 16 2009, 10:46AM
Registered Member #7842
Joined: Tue May 12 2009, 08:10PM
Posts: 6
Este cumva OK. Mai putine efecte,portamento si altele.Succes iti doresc din suflet.


Back to top
Iuliandg
Fri Sep 18 2009, 04:05PM

Registered Member #7885
Joined: Sun May 31 2009, 06:31PM
Posts: 145
merge !!!ar trebui toti sa puna ceva pe site si atunci vor fi concluziile .fiecare tine la el !

Back to top
petricav
Fri Sep 18 2009, 11:25PM

Registered Member #880
Joined: Sat Aug 16 2008, 07:14PM
Posts: 194
iuliane concluziile in ce sens??mie nu mi se pare a fi un site de concurs "debut 50 plus" sau cum s-a mai numi:) in legatura cu acest thread scrie omul destul de clar "astept critici,pareri de la meseriasii clapelor " deci omul are nevoie sa i se explice ce si cum a gresit sau ce a executat frumos ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif

Back to top
ser_bm
Fri Sep 18 2009, 11:45PM
Guest
munca multa trebuie claparu !! atentie in primul rand cum i-ti alegi tonurile la genul asta de piese merg alte tonuri mai calde mai clare ! in ceea ce priveste degetatia ar trebui sa iei niste lectii de la un lautar bun cu experienta ! in rest succes mult si sanatate !

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap