Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Numai pt electronistii avansati
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dan_68
Fri Nov 27 2009, 09:14AM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
sal ..sa trec direct la subiect...am sistem activ rcf.. sateliti art 500 si subwoferi art 705 (800w)...totul imi place insa din constructie amplificatoarele de bass sant facute sa redea frecventele joase,(chiar cele mai joase)...eu cant mai mult in sali prea putin afara si nu sant satisfacut de basi...1..cer semnal mare la intrare pt.ai putea ataca ..2..aproape ca se simt...plus ca in sali acustica este proasta si cateodata ii inchid....acum urmeaza intrebarea mea de fapt ce m-am gandit eu desi asta ar insemna modificarea partii de intrare a amplificatorului....as vrea totusi sa intre si ceva medii in bas...banuiesc la cat ma pricep eu ca la intrare (sau la iesire) un cuplu de piese taie toate frecventele medii si inalte..in concluzie daca as avea schema si cred ca cine stie unde sa o caute o gaseste, ar putea sa-mi spuna cineva ce modificari de valori de piese as putea face pt ca amplificatorul sa redea si putina medie.Cred eu ca doar schimbarea unei bobine sau a unei valori la celelalte componente sa faca posibil acest lucru... insa pe mine nu ma duce capul atat...daca cineva e dornic sa ma ajute i-as fi recunoscator.multumesc

[ Edited Fri Nov 27 2009, 09:22AM ]


Back to top
Matrafox
Fri Nov 27 2009, 09:32AM
Guest
Eu nu sunt electronist dar am si eu sistem complet RCF si merge bine.prima data vreau sa te intreb cum i-ai legat ! Ai filtrat stelitii prin suburi ? Plus de asta suburile trebuie sa aiba in spate un comutator care permite taierea frecventelor in anumite trepte.

Back to top
admin
Fri Nov 27 2009, 09:34AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Nu ai specificat daca subwoferul este activ sau pasiv ... Personal nu cunosc modelul, insa ... Orice subwofer are integrat un crossover, daca este subwofer pasiv atunci e un crosover pasiv cu taiere la -12db, daca e subwofer activ, acestea au crosovere active cu taiere de -24 db (de obicei) ...
Acuma, bineinteles ca orice se poate modifica, inclusiv frecventele de taiere, pur si simplu prin modificarea crosoverului, insa nu este absolut deloc indicat, si nici nu o sa sune mai bine decat acuma. De ce ? Pt simplul motiv ca, incinta acustica este calculata sa lucreze la anumite frecvente/puteri, ori tu daca vrei sa deschizi sa lucreze sobwoferul si pe frecvente medii, nu faci decat sa strici sunetul. In subwofere se folosesc difuzoare speciale pentru frecvente joase, care sunt concepute special pentru redarea frecventelor joase, ori tu, in momentul in care descarci pe el frecvente medii, "obligi" practic membrana si bobina difuzorului sa "lucreze" la frecvente pt care ele nu au fost proiectate.
Problemle cu sunetul in salile proaste sunt demult cunoscute, de obicei nu prea ai ce sa mergi cu subwofere in sali proaste, sau, trebuie sa "auzi" frecventele parazite ale salii, si sa stii sa le tai din EQ ...


Back to top
dan_68
Fri Nov 27 2009, 09:55AM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
admin subwoferele sant active...in rest ai dreptate nu te contrazic...pt. Matrafox...am legat suburile separat asa cum m-ai invatat luand pt. ei semnal din aux..numai ca daca aveam si pt. aux reglaje atunci cred ca imi iesea treaba bine insa neavand cum sa-i reglez nu am facut mai nimic ....stiu si de butoanele din spate de taiere a frecventelor....nu stiu as fi vrut sa-i simt mult mai bine sa sune bass-l de pe orga mai a coarda ........multumesc si pt ajutorul anterior privind gainuri-le ...le-am ridicat la toate si acum nu mai merg cu mixerul cu volumele ridicate...m-am gandit sa scot separat basul de pe orga dar se aduna iar prea multe cabluri si cand e sa te muti de colo colo nu sti pe care sa bagi primul...plus ca mai e si reglajul pt fiecare sala....multumesc oricum pt ajutor.

Back to top
DorinelParadox
Fri Nov 27 2009, 01:01PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
daca se va auzi in bass freq peste 120 Hz se va amestecasoundul si va suna mult mai rau!

Back to top
mircea61
Mon Aug 30 2010, 10:42PM
Registered Member #7806
Joined: Sun May 03 2009, 07:17PM
Posts: 57
eu cred ca mai este o problema intre woofer si subwoofer.subwooferul se foloseste pt sonorizari audio ,ma refer la surse audio de redare in timp ce la trupa trebuie woofer cu bass reflex.sigur o sa vina replici cu tehnologiile moderne.cu difuri de compresie si altele dar parerea mea este ca la trupa care canta cu bas si tobe trebuie woofer si atunci o sa sune asa cum vrea dan,modificarea la care te-ai gandit scoate-o din calcul sunt de aceeasi parere cu admin daca chiar reusesti modificarea va suna mai rau !

Back to top
salll123
Mon Aug 30 2010, 10:58PM

Registered Member #9731
Joined: Sun Aug 15 2010, 01:14PM
Posts: 102
Si eu ma gandesc de ceva vreme sa imi iau la trupa woofer activ. Cantam cu tobe si fara woofer nu mai am claritate pe voci si instrumente. Eu zic ca cel mai indicat este cel activ mai ales daca ai iesire pentru woofer de pe mixer.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Pa3x - Armony2 Posted by stelitapar on 29 Sep : 16:13
Super


[download] ABX FEB PA2X FOLC Posted by alex-lx on 29 Sep : 01:24
Multumesc. Ajung acasa si e download. 👍


[download] Anichei 2024 pa4x part1 Posted by miki67 on 28 Sep : 18:43
@stelitapar, citește pe chat că am scris cu se procedează


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 3 Posted by miki67 on 28 Sep : 18:42
@stelitapar, vezi că am scris pe chat cum se procedează


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 3 Posted by stelitapar on 28 Sep : 16:52
Si cum trebuie sa procedez? unde dezarhivez cele 3 arhive? nu inteleg cu chestia asta partea 1-partea2-partea3




Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Evangelos Odysseus Papathanassiou - Vangelis (29 martie 1943 - 17 mai 2022)
"Cu cât ai mai mult succes, cu atât devii mai mult un produs al ceva care generează bani."



FB
Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap