Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Intrebari / Opinii / Sugestii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Incepator cer un sfat
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Giorgio
Tue Jan 19 2010, 06:57PM

Registered Member #8273
Joined: Mon Oct 26 2009, 10:40AM
Posts: 27
sunt incepator cant dupa ureche.cateodata ami iese dar nu reusesc sa ami creez un styll de trill.cer sfaturi celor care sunt rabdatori cu oameni asa ca mine.multumesc

[ Edited Tue Jan 19 2010, 07:00PM ]


Back to top
saracu
Tue Jan 19 2010, 07:47PM

Registered Member #8476
Joined: Sun Dec 06 2009, 09:43PM
Posts: 51
trilul de mina va fii realizabil dupa ceva timp de axercitiu! incearca sa exersezi cit poti de mult dar "curat' adica fara prea multe aglomerari de note ....ai spus ca exersezi dupa urechesi mi-as permite sa i-ti dau doua sfaturi:primul ar fii sa incerci pe cit posibil sa-ti formezi un stil al tau de interpretare nu sa copiezi o bucata (melodie)auzita la altcineva sau in alta parte.stiu, e foarte tentant sa reproduci ceva care i-ti place cit mai apropiat de felul in care l-ai auzit dar gindeste-te cum sa faci ca acel "ceva" sa sune altfel adica in felul tau dar sa nu paraseasca "tema" auzita de tine.in al doilea rind ar fii bine sa incerci sa si inveti ceva note ,game,acorduri , poate o pozitie corecta a miinii de executie si mai ales o ordine clara in care folosesti degetele. te mai astept sa-mi spui cum te descurci.mult succes si nu uita ca numai exersind si mai ales punind suflet in ceea ce faci,foarte mult suflet, vei reusi!

Back to top
case-senzitive
Mon Apr 19 2010, 08:25PM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
Am citit si eu sfatul tau saracu dat dn-lui de mai sus si l-am si pus in pratica,deoarece sunt in situatia lui,sa stii ca merge foarte bine dar e foarte greu cu creatul stilul propriu dar incerc sa exersez si iar exersez ca dupa cum bine ai spus exersand si punad suflet si i-ar exersand si punand i-ar suftel am sa reusesc !Sa iti dea Dumnezeu sanatate si sa ne mai dai sfaturi noua incepatorii mai ales care nu avem studii mari in domeniu dar in schimb ne dorim mult sa cantam la clapa!si inca ceva :in cat timp un incepator ca mine care exerseaza dupa auz cate 4 ore pe zii poate ajunge catdecat sa tina o petrecere de o noapte in picioare?Iti multumesc mult!

Back to top
saracu
Mon Apr 19 2010, 09:08PM

Registered Member #8476
Joined: Sun Dec 06 2009, 09:43PM
Posts: 51
In primul rind te salut case-senzitive,interesant nume, multumesc pentru faptul ca dupa atita timp de la postarea anuntului meu, s-a gasit cineva sa tina cont de el.. problema ta e foarte simpla; exerseaza si iar exerseaza si dupa ceva timp o sa vezi si rezultatul. asta depinde numai de tine .nu sint mare medium sa i-ti spun dupa cit timp de exercitiu o sa poti tine o petrecere ...in picioare,dar pot sa-ti spun ca daca o faci cu placere si esti inconjurat de oameni care iubesc muzica,de orice fel ,asta conteaza mai putin. miar placea daca mi-ai lasa la profilul meu un nr , id sa putem discuta pe indelete... esti un om de caracter ,cum putini se mai gasesc,crede-ma ca ma pricep la oameni..! astept

Back to top
DorinelParadox
Tue Apr 20 2010, 12:41AM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
1.exerseaza pe clape grele(PIAN) 810_thumbsup2.gif

Back to top
lupica
Tue Apr 20 2010, 11:25AM
Registered Member #1308
Joined: Fri Sep 05 2008, 12:19PM
Posts: 259
e usor de dat sfaturi......
problema este alta.
dupa 3-4 ani de studiu individual te formezi .....
pana atunci ...munca si iar munca
succes

Back to top
emanuel7
Tue Apr 20 2010, 11:58AM
Registered Member #8901
Joined: Wed Feb 10 2010, 12:19PM
Posts: 20
intradevar pt ati forma un simplu tril trebuie muncit mult, si la un tempo rar la inceput ,si treptat sa cresti tempol ca sa sune curat ,iar vorbind de stil asta se fomeaza dupa ce stapanesti bine mana,la modul sa nu mai gandesti trilul ,toate sa curga de la sine ,de la nivelul asta canti cu inima si implicit se formeaza stilul muzical personal, e de munca pana acolo,sunt pe acelasi drum, succes ,,,,si un sfat pt incepaturi ,sa studieze intai piese midi data la tempo rar ca se aude sunetul curat si intelegi multmai bine ce se intampla in muzica,mai ales cea populara care are "conglomerari de sunete:)"

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap