Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Câteva sfaturi pentru folosirea unui Tyros
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
elgi
Sun Jul 25 2010, 07:35PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Stimaţi colegi! Sunt doar un hoit şi o putreziciune, un vierme opărit cu vomă de purice gestant! Sunt doar o bucată de humă cu ochi legată la mijloc cu o centură, să nu se împrăştie hoitul! O lumănare pe altarul societăţii, ce se zbate din greu să nu se stingă, dar mai ales să nu facă umbră degeaba în jurul său! Atât şi nimic mai mult! Aştept doar întrebări privitoare la probleme tehnice şi nu aprecieri la persoana mea, deoarece consider că mi-am făcut un autoportret destul de explicit şi convingător, nelăsând loc altor interpretări contextuale şi prototiptilice ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif . Mulţumesc anticipat tuturor colegilor de pe site pentru înţelegere.
Revenind la "droangele" noastre:
- domnule H. Liviu: pe acest site nu sunt permise ID-urile de mess; însă poţi găsi matale adresa mea de mess căutând acelaşi user pe "muzicanti punct ro"; sper să ne auzim pe mess pentru a detalia mai bine ce nu se poate explica în scris pe forum;
- domnule Wallygator, ultima versiune de la Tyros 3 este 1.12 pe care o recomand din toată inima, deoarece a rezolvat două mari probleme, ambele legate de partea de sampling (nu are rost să detaliez, ideea e că le-au rezolvat prin această versiune a O. S.-ului); această versiune o puteţi descărca de aici: LINK: Click aici ! ; după ce dezarhivaţi, puneţi pe stick (în rădăcina stickului, adică fără să fie puse în vreun folder) cele 6 fişiere; băgaţi stickul în clapă cu acele fişiere puse pe stick; ţineţi apăsat butonul START/STOP de la ritm şi deschideţi clapa (butonul se ţine apăsat până când se deschide afişorul şi apare mesajul de instalare); eliberaţi apoi butonul şi îl apăsaţi de mai multe ori, urmărind instrucţiunile de pe ecran (e vorba de acelaşi buton); la terminarea instalării, ne apare mesajul, închidem clapa, o lăsăm închisă circa 5 secunde (pentru a se descărca informaţia de memoria RAM), apoi deschidem clapa normal, iar la deschidere ne va apărea jos versiunea 1.12; MULT SUCCES! Dacă sunt ceva nelămuriri, spuneţi ce anume şi încercăm să rezolvăm împreună. Fac precizarea că nu se pierde absolut nimic din memoria USER (nici song, style, voice, registration) şi nici din tonurile din expansion sau setările pe care ni le-am făcut prin Mixing Console sau prin Function.
Stimă şi respect tuturor!

[ Edited Sun Jul 25 2010, 07:36PM ]


Back to top
wallygator
Mon Jul 26 2010, 05:45PM
Registered Member #9242
Joined: Wed Apr 21 2010, 01:26PM
Posts: 6
A functionat exact cum ati spus , am inlocuit os fara probleme, domnule ELGI , inca o data , stima si respectul din partea unui coleg mai putin instruit, care isi va permite sa va mai deranjeze cu intrebari despre T3, multumiri si spor "adunat" elevi in ale Tyrosului!!!

Back to top
elgi
Mon Jul 26 2010, 05:56PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Mulţumim de nemeritatele aprecieri. Aştept întrebările dv. şi, în măsura în care mă pricep, voi răspunde la ele. Succes şi Doamne ajută tuturor!

Back to top
wallygator
Fri Jul 30 2010, 12:56PM
Registered Member #9242
Joined: Wed Apr 21 2010, 01:26PM
Posts: 6
Revin cu o noua intrebare . De ce oare VH functioneaza efectiv doar atunci cind tin apasata clapa respectiva , asta in timp ce ritmul este in derulare, cu optiunea SINGLE FINGER, este probabil o chestiune de setari dar nu am reusit sa-i dau de capat ...!!

Back to top
florin_yamaha
Fri Jul 30 2010, 01:41PM

Registered Member #2169
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:44PM
Posts: 208
.. hmm te referi ca merge doar cu un deget luat acordul ..? daca da.. asta de duci la function,style settings acolo ma rog.. si este undeva multi finger toate astea siti schimbi pe ce vrei.. eu folosesc AI Finger sau ceva de cenu asta

Back to top
huzumsorin
Fri Nov 19 2010, 02:50PM

Registered Member #8800
Joined: Thu Jan 21 2010, 08:27AM
Posts: 425
foarte binevenita aceasta postare . multumesc maiestre (elgi)

[ Edited Fri Nov 19 2010, 02:52PM ]


Back to top
hohmaci
Mon Dec 06 2010, 10:24PM
Registered Member #10028
Joined: Mon Nov 29 2010, 11:24PM
Posts: 4
Salut elgi
Ma adresez si eu dupa ajutor.
Mai bine de o luna am intrat si eu in posesia uinui Tyros 3 si ne avind treaba cu clapele mai inainte e cam greu dar totusi cu incetul avasez.
Am incarcat pe hard disk stiluri si tonuri si chiteva seturi complete apoi prin Lybrary Load am incarcat si biblioteca intreaga.
Poate nu voi formula intrebarea corect dar: Stilul sai zicem care provine de la un set complet contine informatia cu ce tonuri a lucrat sau ce tonuri iau fost atribuite? Caci la marea magoritate de stiluri trebuie sa intru in Mixing Console si sa atribui tonurile care ar suna cu stiulul dat.
Sint sigur ca ar trebui sa existe o alta solutie.
Deci problema e stylurile si atribuirea tonurilor
Mersi anticipat


[ Edited Mon Dec 06 2010, 11:05PM ]


Back to top
elgi
Tue Dec 07 2010, 09:19AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
În mod normal, la fiecare track din style în parte au fost deja alocate tonurile corespunzătoare din acel pachet de samplere. Asta ţine de cel care a lucrat respectiva librărie. Eu recomand, în cazul în care nu are alocate acele tonuri (în termeni ceva mai tehnici: nu are alocat Controller MSB la valoarea 63 şi cel LSB corespunzător numărului tonului din acea librărie), să iei la puricat fiecare ritm şi să pui tonurile din respectiva librărie, salvând ulterior style-ul cu acele setări. Mult succes!

Back to top
hohmaci
Tue Dec 07 2010, 11:43AM
Registered Member #10028
Joined: Mon Nov 29 2010, 11:24PM
Posts: 4
Mersi elgi pentru informatie
Bine spunea mămuca:-Trebie sa faci totul in veata asta cu mînuţele tale!.

[ Edited Wed Dec 08 2010, 10:29PM ]


Back to top
hohmaci
Tue Dec 07 2010, 12:21PM
Registered Member #10028
Joined: Mon Nov 29 2010, 11:24PM
Posts: 4
elgi inca un moment te rog.
(programul Voice Editor for Tyros)
- dupa ce fac modificari in ton, apoi Save & Assign chear si sub alt nume nimic nu se schimba.La moment ma intereseaza modoficarea Volumui la ton?
Mersi


[ Edited Fri Dec 10 2010, 12:40PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap