Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Câteva sfaturi pentru folosirea unui Tyros
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Nicu Pa500
Sat Apr 09 2011, 04:22PM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135
M-am gandit la urmatoarele variante si intreb daca s-ar putea face acest lucru pentru a inlocui hardul(la tyros 1) prin mai multe variante?
1 - A folosi un convertor (adaptor) de la IDE la SATA.
2 - A folosi un Convertor IDE de 2,5 la 3,5.
3 - A folosi un Convertor IDE 40-44 pini la Compact Flash (pentru a
pune card in loc de hard)
La primele doua nu stiu daca mai ramane suficient spatiu pentru a pune si hardul,, iar la a treia varianta nu stiu daca si la orga merge, pentru-ca stiu ca la laptop merge.
SANATATE!

Back to top
dorelclape
Sat Apr 09 2011, 10:01PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Nu vreau sa te laud elgi dar esti un mare DOMN , fara tine si acum as fi butonat aiurea tyros 2 al meu ( nici acum nu sunt expert ) Daca toti oamenii ar fi ca si tine am trai raiul pe pamant , ati doresc multa sanatate . . .!

Back to top
Ionica Radu
Sun Apr 10 2011, 12:41AM

Registered Member #8428
Joined: Thu Nov 26 2009, 09:23AM
Posts: 59
da ,asa este domnul elgi m-a ajutat cu ceva tonuri pentru tyros 4,si doresc a spune public ca e un om de mare caracter,serios si mare profesionist .
tin sa-i multumesc pe aceasta cale, si o spun cu toata sinceritatea si tot respectul cel port fata de persoana dumnealui ca e un coleg si prieten care te poti baza pe el.
mult respect maestre!
salutari si domnului dorel! dealtfel un mare om la fel de generos si de mare caracter.
va felicit ptr.tot ceace faceti!

[ Edited Sun Apr 10 2011, 12:48AM ]


Back to top
DorinelParadox
Sun Apr 10 2011, 01:17AM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Si eu am un deosebit respect fata de Elgy

Back to top
elgi
Sun Apr 10 2011, 08:50PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Mulţumesc frumos pentru nemeritatele gânduri referitor la persoana mea. Eu am mai spus că sunt doar un gunoi putregăit, un mucegai cu ochi, nimic în plus. Aşa că nu îşi au nici un fel de rost astfel de aprecieri la adresa mea, deoarece nu le merit.
Pentru domnul Nicu500: De ce ai avea nevoie să faci asemenea adaptare? Că dacă ai văzut cum e făcută clapa la interior, ai observat că nu ai loc decât de hardul standard de laptop IDE 2.5. Nu văd rostul să pui alt fel de hard. Chiar nu văd logica unei asemenea modificări absolut inutile. Pui un hard de 80 de giga şi îţi ajunge arhisuficient. Părerea mea... Să auzim numai de bine!

Back to top
Nicu Pa500
Sun Apr 10 2011, 10:12PM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135
D-le Laurentiu, eu acum de o luna am tyrosul (pana acum am avut tot korg i30..pa 500 )acum am trecut la yamaha si sunt la inceput cu acest brend ,nici nu am desfacut-o sa vad interiorul ei. Tot datorita informatilor d-voastra pa acest site am descoperit foarte multe la aceasta orga si am facut aceasta intrebare cu hardul findca nu am gasit hard Paralel ATA (bineinteles sa fie nou).Eu va multumesc de sfaturile care ni le dati si asteptam si mai multe informatii (informati care le-ati descoperit si la care noi nu ne-am gandit sa va intrebam)
SANATATE!

Back to top
elgi
Mon Apr 11 2011, 04:25AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Păi mai întâi s-o folosiţi sănătos. Învăţaţi cele scrise de mine pe acest site, cât şi pe celălalt, legat de această clapă şi cu siguranţă veţi fi mulţumit de ea. Harduri P-ATA se găsesc în comerţ, chiar dacă mai greu, dar mai sunt noi pe la firmele de componente PC (se aduc, de obicei, numai la comandă şi sunt ceva mai scumpe). Luna trecută am luat eu pentru cineva al cărui hard de la clapă îi cedase şi l-a costat HD pe P-ATA de 80 GB suma de 250 de RON. Dar eu zic că se merită, pentru că având HD, poţi să pui orice fel de informaţie şi cam oricâtă vrei (limita hardului fiind una foarte mare pentru acest tip de informaţie: midi, style, voice). Plus că la Yamaha Tyros (1, 2, 3, 4), când ai hardul montat, desigur, dacă ţii apăsat butonul Programmable Music Finder şi deschizi clapa, aceasta nu se deschide normal, ci intră în modul HD Transfer Mode, care permite să transferi via USB date direct din PC în HD-ul clapei, fără a mai fi deci nevoit să aduci pe hard ritmuri, song-uri etc. cu discheta, ci direct prin cablul USB. PC-ul vede hardul intern al clapei ca pe un stick (ca o partiţie de la un HD extern), iar viteza transferului de date este cea oferită de USB 2.0 pe care îl are clapa, deci o viteză destul de mulţumitoare (părerea mea), având în vedere dimensiunile mici ale fişierelor de tip MIDI.
Mult succes şi să auzim numai de bine. Doamne ajută!

Back to top
Nicu Pa500
Wed May 04 2011, 10:48PM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135
Multumesc de tot ajutorul D-le Laurentiu. Mi-am instalat un hard, am incarcat styluri si am editat tonuri cu Voice Editor si le-am incarcat in clapa. Acum am creat niste pianuri pentru MULTI PAD in MULTI PAD CREATOR si nu merg bine in sensul ca nu schimba acordul. Va intreb ce trebuie sa fac ? Numai bine, sanatate si respect!

Back to top
elgi
Thu May 05 2011, 10:47AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Hristos A Înviat!
Nu aveţi pentru ce să-mi mulţumiţi.
Când intrăm cu acel Multi Pad în Digital Recording - Multi Pad Creator, de jos ne dăm la fiecare în parte din cele 4 pad-uri Repeat On/Off (dacă să se repete sau nu când se termină secvenţa muzicală) şi respectiv Chord Match On/Off (adică se se transpozeze sau nu în mod automat pe acordurile pe care le prindem în live la style sau chiar şi după armonia din song). Mult succes! Doamne ajută!

Back to top
s_cristi
Mon May 16 2011, 08:38AM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Imi puteti spune daca programul Voice Editor for Tyros poate fi folosit si pentru PSR3000? M-ar interesa sa fac niste combinatii de ton tip Tutti. Am inteles din cele citite aici ca se pot seta 8 instrumente simultan. Macar la 2,3 dintre ele se poate seta octava pe care sa fie active? Mi-as putea seta Right1 pe o octava si Right2 pe alta? (sau pot sa fac asa ceva si in meniul clapei?)
Multumesc!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap