Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare Style & Midi
 
<< Previous thread | Next thread >>
Idei pentru folosirea diverselor style-uri
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
mussic
Tue Jun 15 2010, 08:32PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Am scris in alt thread, ca am sa pun pe site cateva idei de infrumusetare a liniei melodice.
Am sa va rog sa incercati sa folositi urmatoarele tipuri de style-uri pentru a canta dupa caz hora sau sarba:
- Pe ritmul de la "Drumurile noastre", dar la alta viteza, cantati hora
- Pe ritm de latino(gen Lambada), cantati hora(va iesi o hora tiganeasca excelenta)
- Pe hora mare, cantati Sarba(dar sa se auda premierul dublu)
- Pe ritmul de la "Dar unde dragoste nu e", cantati o hora tiganesca (dar la viteza de 225)
- Pe ritmul de la "Doi ochi caprui"(Gheorghe Gheorghiu), cantati hora (deci pe Funky - la viteza de 122).
Daca cineva doreste, sa zica tot aici, si voi pune si ritmurile (style-urile) respective arhivate pe site.
Incercati aceste combinatii si nu o sa va para rau !!!
Mult succes !!!

Back to top
Minel Manelistu
Tue Jun 15 2010, 08:37PM
Guest
interesant...dar asta este doar o fantezie pe care o pui in practica acasa..daca o faci la nunta,la cat este romanul de inapoiat,iti da in cap!!!!!

Back to top
mussic
Tue Jun 15 2010, 08:57PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Cea cu sarba pe hora mare si cea cu hora pe latino, nu o sa crezi...dar au fost testate si chiar prind. Si dau foarte bine din punct de vedere muzical, sau ca ritm de dans, cu conditia sa ai ritmuri pline si cu bas ca lumea.
Incearca-le !
Dar alege niste piese frumoase, antrenante ! Si ai sa vezi ca incet, incet, or sa-ti placa. La inceput va fi o simpla joaca, este adevarat.
Sarba chiar seamana cu cea cu trioleti, si poate fi cantata mai usor, si mai cu dulceata.
Adu-ti aminte ca pana nu demult...sarba se canta drept.

Back to top
Rosca Iulian
Tue Jun 15 2010, 11:33PM
Guest
Ai aceste styluri pentru Roland G?

Back to top
mussic
Tue Jun 15 2010, 11:46PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Da ! Si am inteles mesajul.
Fac o arhiva, si o pun pe site. Am nevoie insa de putina intelegere ! Pentru ca in clapa au alta denumire, o sa imi ia ceva timp. Dar maine le vei gasi (adica Miercuri). Cu mare placere !

Back to top
Geza
Wed Jun 16 2010, 12:25AM
Registered Member #8225
Joined: Thu Oct 15 2009, 01:58AM
Posts: 111
ce mai urmeaza baieti? doina pe ritm de dance? Nu va suparati dar parerea mea este ca in original sau pe aproape suna cel mai frumos.

Back to top
sorinelf
Wed Jun 16 2010, 05:06AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
ai omis una.Si la mine in zona mergea bine acu cativa ani:returnela de la Balaceana pe piesa La Bamba.cu ton de trompeta.
Balaceana e o piesa din bucovina.

Back to top
mussic
Wed Jun 16 2010, 09:28PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Pentru Rosca Iulian ! Am pus style-urile pe site, la style - uri Roland, arhivate si cu explicatiile de rigoare.
Dar as vrea sa mai adaug ceva !!!
Sarba pana nu demult, se canta drept; doina se canta la inceput doar romantat - Acum se canta fie din doua parti, fie pe hora lenta; Stilul etno a patruns la noi din Moldova de peste Prut, odata cu Melancolie, Mandrulita de la Prut...si alte cateva piese, si era pe hora ritmata - Acum este si pe disco, si pe hora lautareasca, si pe ritmuri banatene...; Sarmana manea era pe rumba (Saraiman...) - Acum este pe orice prinde la "public"; Tangoul era doar tango - Acum se canta pe 4/4... pe rumba...Sa va mai zic ? Aaaaa...uitasem sa va zic zic de obiceiuri, gen Sarba-n vals, care are o parte sarba si una vals.
Si muzica se schimba in timp, asa cum ne schimbam si noi !!!

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap