Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cine mai face armonie (acompaniament) manual ? Strict pe partea de banat si tiganii :D
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
arald73
Wed Aug 04 2010, 10:35PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
....stimate Kmcoio in folclor isi fac aparitia ...modurile populare...
unde guverneaza alte principii de armonizare ...armonia modala...
discutam de subton...!
bun v-a spus un banatean...dar sfanta ureche a dvs...ce spune..?
...."varianta corecta..."..?
de ce cautati sa sablonati totul...?
da o melodie o armonizezi in cate feluri doresti...dar anumite pasaje melodice cer o anumita rezolvare (obligatorie...!)....altele permit artificii melodice, ritmice, ...totul este sa asculti cu atentie linia melodica...sa o simti ...si sa o "imbraci" ca pe o "lady"!

Back to top
vlady_zal
Wed Aug 04 2010, 10:45PM

Registered Member #9677
Joined: Fri Jul 30 2010, 03:25PM
Posts: 36
AAA...apropo....nu vreau sa dau cu bota'n cap la nimeni...dar vad ca iar s'a facut o confuzie...eu la titlu am specificat STRICT PARTEA DE BANAT SI TIGANII...Domnule DorelC...ceea ce canta domnul soponar in acea postare nu prea e banat si nici piesa domnului Tamas....sunt din zona (salaj ),am stat si trei ani in cluj....si pot sa le diferentiez....cam multa lume confunda aceste 'stiluri' si jocurile tiganesti le numesc banat, a nu se confunda Somesul cu Timisul sau Bega ! VA ROG SA MA CORECTATI DACA AM GRESIT !!!! Sanatate !

Back to top
Kmcoio
Wed Aug 04 2010, 11:48PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
arald73 a scris ...

....stimate Kmcoio in folclor isi fac aparitia ...modurile populare...
unde guverneaza alte principii de armonizare ...armonia modala...
discutam de subton...!
bun v-a spus un banatean...dar sfanta ureche a dvs...ce spune..?
...."varianta corecta..."..?
de ce cautati sa sablonati totul...?
da o melodie o armonizezi in cate feluri doresti...dar anumite pasaje melodice cer o anumita rezolvare (obligatorie...!)....altele permit artificii melodice, ritmice, ...totul este sa asculti cu atentie linia melodica...sa o simti ...si sa o "imbraci" ca pe o "lady"!


Sfanta mea ureche cred ca o tai...ca la piesa floare de melin striga din toti rarunchii "MINOR BAAA!!" ...ma rog...aveti dreptate, insa cum a spus si colegul, floare de melin nu e banateana...:) insa asta nu exclude faptul ca se canta in minor, mai exact se poate cere o rezolvare obligatorie in minor in stilul banatean...doar ca e mai rar intalnita...nu stiu ce sa zic. Oricum, constructiva discutia.

Back to top
DorelC
Thu Aug 05 2010, 10:34AM
Guest
D-lor eu nu vad unde am afirmat ca ar fi Banat sau Salaj, am pus primul exemplu care l-am gasit pe trilulilu ca sa exemplific terminatia melodiei.E adevarat ca nu se prea canta ardeleneste inclusiv tempoul e prea mare dar intrebarea a fost despre armonie mai precis in ce se termina melodia.Daca il cantau banatenii poate executau terminatia in major ceea ce e perfect posibil si nu e fals dar e ciudat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Plus de asta lautarii din vechime care cantau numai cu vioara ,braci si gordona nu prea au auzit de minore sau septime totusi suna interesant de tot si nu era fals.Poate D-l arald ne poate explica mai tehnic acest fenomen.Chiar si eu am folosit la o inregistrare de-a mea aceasta stratagema cu major in terminatie in loc de minor si suna foarte interesant trebuie sa caut pe unde e si am sa pun pe trilulilu daca va intereseaza.

[ Edited Thu Aug 05 2010, 10:38AM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Aug 05 2010, 10:39AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
DorelC a scris ...

D-lor eu nu vad unde am afirmat ca ar fi Banat sau Salaj, am pus primul exemplu care l-am gasit pe trilulilu ca sa exemplific terminatia melodiei.E adevarat ca nu se prea canta ardeleneste inclusiv tempoul e prea mare dar intrebarea a fost despre armonie mai precis in ce se termina melodia.Daca il cantau banatenii poate executau terminatia in major ceea ce e perfect posibil si nu e fals dar e ciudat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Plus de asta lautarii din vechime care cantau numai cu vioara ,braci si gordona nu prea au auzit de minore sau septime totusi suna interesant de tot si nu era fals.Poate D-l arald ne poate explica mai tehnic acest fenomen.Chiar si eu am folosit la o inregistrare de-a mea aceasta stratagema cu major in terminatie in loc de minor si suna foarte interesant trebuie caut pe unde e si am sa pun pe trilulilu daca va intereseaza.


Exact asta sustineam si eu, domnule DorelC...acel banatean mi-a exemplificat cum ei termina melodia in niciun caz in minor, ci in nu stiu ce acord ciudat, care totusi nu suna rau. Nu sunt banatean, dar vad ca lumea ma contrazice...omul a facut scoala in Timisoara si cred ca stie ce e aia banat. Ma rog, oricum, banatenii au cu totul si cu totul alt stil decat noi la acompaniat. Ciudata chestie.


Back to top
leo1
Thu Aug 05 2010, 10:41AM

Registered Member #1086
Joined: Wed Aug 27 2008, 02:39PM
Posts: 179
atatea mesaje si atatea nimic ajutator ..terminatia e importanta ? ma gandeam ca vad si eu un demo ,video sau midi ..ceva explicatii ..dar numai aberatii .

Back to top
admin
Thu Aug 05 2010, 10:57AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Haideti sa va dau un exemplu: In muzica traditionala de Maramures, cantata "original" asa cum este ea "din mosi stramosi", nu exista acorduri minore, septime, etc, exista doar acorduri majore. Chiar si acolo unde "se cere" minor, se prindea acord major. De ce ? Zongora de Maramures, este de fapt o chitara rece modificata, in loc de 6 corzi sunt doar 4 corzi, iar acordurile, toate se prind "barat" cu degetul aratator... Zongora fiind acordata astfel incat la corzile libere fiind acord major si prinzand toate acordurile "barat", practic nu ai cum sa prinzi decat acorduri majore... Sunt multe piese de Maramures care pot fi date ca exemplu. In ultimii ani, au aparut insa "zongorasii moderni", care au invatat sa prinda si acorduri minore, septime, etc, pe zongora.Un exemplu: Asa cantau si Fratii Petreus. Ion Petreus, cel care canta pe zongora, si care a murit in urma cu vreo cativa ani buni, are un fiu, Marinel Petreus, care a studiat chitara clasica, actualmente este si profesor de chitara clasica. Este un chitarist foarte bun, canta muzica clasica dar si muzica folk atat la chitara cat si vocal. Ei, el a fost daca bine-mi amintesc, primul "zongoras" de Maramures, care a inceput sa prinda pe zongora si alte tipuri de acorduri decat "major" ... Un exemplu de piesa unde terminatia piesei originale a fost facuta pe major, insa majoritatea fac terminatia pe minor ...##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/popicarul69/38787e95557c16.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=228&titluEmbed=FRATII PETREUS - Ce rau am facut la lume - Super !">##SANITISED##>##SANITISED##>

Iata-l si pe Marinel Petreus, la chitara clasica si vocal:##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/LucasFolk09/1517ffe9be1b33.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=239&titluEmbed=Marinel Petreus - Amintire">##SANITISED##>##SANITISED##>



[ Edited Thu Aug 05 2010, 11:06AM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Aug 05 2010, 11:04AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Multumesc pentru clarificari admin. Deci se vede ca teoria mea a fost demonstrata. Asa este specific zonei, si faptul ca noi folosim minor acum, in modernism, ca sa zic asa, nu inseamna ca este specific zonei... acum s-au cam amestecat stilurile, de cand oltenii cantam banat si banatenii olteneste...legat de zongora da, si eu am ramas frapat, acum cativa ani de zile am cantat cu un maramuresean de la mama lui, care a dezmembrat efectiv o chitara sa isi faca zongora...ma uitam, zic ce face asta ma? si prindea acord pe toate corzile odata si numai major sau sapte putea sa prinda parca, nu mai retin exact. ASA este si in BANAT-ul original, piesele NU se termina in minor NICIODATA! nu in banatul mai nou, modern. Ma rog. Sunteti liberi la contradictie, dar cu argumente. Leo1, participa constructiv la discutie, nu doar critica, te rog frumos. Aici discutam lucruri importante care ne pot ajuta sa ne dezvoltam viziunea asupra muzicii. Cu stima!

Back to top
DorelC
Thu Aug 05 2010, 11:08AM
Guest
leo1 a scris ...

atatea mesaje si atatea nimic ajutator ..terminatia e importanta ? ma gandeam ca vad si eu un demo ,video sau midi ..ceva explicatii ..dar numai aberatii .


D-le leo1 daca d-tale ti se pare aberatie ca pe un forum de muzicanti sa discutam chiar si despre terminatii imi pare rau.O sa punem si noi demo si tot ce vrei matale dar as vrea ca sa participi si d-ta cu asemenea materiale si chiar sa intri in discutie constructiv nu sa ne certi ca pe niste scolari.


Back to top
DorelC
Thu Aug 05 2010, 11:13AM
Guest
Am pus pe trilulilu ceea ce am zis mai sus.Inregistrarea e facuta de vreo 5-6 ani din pacate vioristul leat cu mine, ne-a parasit D-zeu sa-l odihneasca.Pe vremea aceea aveam un VA7 deci am folosit un style si am tras direct din mixer.Ca sa revin la discutia noastra, am fortat un pic finalul si am folosit major in loc de minor cum de fapt se canta aceasta melodie in zona.Ce ziceti e fals ?##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/janoshd/f0220f961161f5.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=150&titluEmbed=Doreii din Toplita - Nasule maria ta">##SANITISED##>##SANITISED##>
Asculta mai multe audio Muzica

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap