Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Dynacord PowerMate 1000-3
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Ionutz_pa
Sun Oct 10 2010, 09:02AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Si-a luat un prieten de curand, l-am vazut, n-am prea avut timp sa ascult, ma duc diseara pana incep cantarea pentru ca vrem sa ne luam si noi unul saptamana viitoare. De sunat suna bine, as fi vrut sa-l compar cu un 1oo2, asa poti intr-adevar sa faci o diferenta.

Ce am observat in plus: are multe smecherii in meniu. Spre exemplu:
- ii poti limita puterea in functie de boxele pe care le canti sa nu le prajesti daca sunt prea mici
- efectul este editabil, poti seta numarul de milisec. la delay sau se poate folosi butonul de tap tempo, etc.
- un filtru misto pentru bas, LPN parca se cheama (low, medium si high), cand il dai pe high iti crapa chilotii
- are placa de sunet ce se poate folosi prin usb (digital audio interface), am vazut chiar si mufe midi in spate, usb-ul nu este pentru editarea efectelor.
- poti inregistra 4 canale simultan, il conectezi la laptop, placa de sunet are, rec din cubase si gata
- poti trimite Eq-ul pe ce boxe doresti
- pedala (ar fi misto daca as putea sa schimb cu ea efectele, adica sa-mi fac pe 101-101 pentru usoara si pe 102-102 pentru folclor, nu stiu exact, am impresia ca e numai pentru volum)
- 2 auxiliare in plus (alea portocalii)
- screensaver (poti sa-ti scrii ce vrei acolo). ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Plusuri mai sunt, dar atata am apucat sa vad.

Ce-mi place mie la el tare este faptul ca poti edita efectele (mereu vroiam un pic de inalte la hall la 1ooo-2 si nu puteam sa-i dau decat daca bagam efectul pe un canal cu niste punti, nu stiu cum, nici n-am incercat), poti sa te inregistrezi live cu trupa pe cele 4 canale si sa-l folosesti si ca placa de sunet (cred ca e bunicica zic eu) si ca e mult mai usor.

Chiar daca poate nu scoate el chiar 1ooo w din cauza alimentarii, daca are macar cat 1oo0-2, cu ce i-au pus pe el acum, putem sa mai zicem ca nu-si merita banii, in conditiile in care diferenta este mai mica de 4oo europeni ? Bine ca nu e facut in China, de asta mi-era teama...

Ma enerveaza in schimb manerele laterale, nu mai poti apuca de ele si capacul ca l-au facut de plastic... Daca ma intrebau pe mine inainte, stiam eu cum sa-i sfatuiesc... :-)

Back to top
profu.cri
Thu Oct 14 2010, 08:34AM
Registered Member #9193
Joined: Mon Apr 12 2010, 10:24PM
Posts: 45
Oare cand va aparea si varianta CMS pentru 1000-3?

Back to top
admin
Wed Jun 29 2011, 03:10AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Azi am "pus mana" si eu pe un Dynacord PowerMate 1000-3 si l-am testat ... CONCLUZIA ? Sincer, ma asteptam la ceva mai mult de la el ...

Conditiile in care l-am testat:
- aceeasi clapa (Roland VA 7) cu aceleasi style-uri si reglaje,;
- aceleasi boxe, respectiv un sistem complet HK cu 2 topuri de 12 toli/400 wati RMS bucata si subwofere de 18 toli de 500 wati RMS bucata;

Dynacord PowerMate 1000-3, suna tare, nu spun ca suna rau, cine n-a avut inca powermixere Dynacord si isi cumpara direct Dynacord PowerMate 1000-3, va spune ca suna extraordinar de bine ... In schimb eu, care am cantat pe toate versiunile de Dynacord Power Mate aparute pana acum, spun ca are minusuri la sunet, comparativ cu Dynacord PowerMate 1000-2.

Dynacord PowerMate 1000-3 nu este la fel de "carnos" ca versiunea 2, corectiile pe canale nu sunt la fel de "nervoase" ca pe versiunea 2 iar dinamica este sub cea care o ai pe Dynacord PowerMate 1000 versiunea 2.

Ca exemplu, pe microfonul solistului, un Shure Beta58A, a trebuit sa dau inaltele la maxim (bineinteles, cu EQ-ul de pe general, decuplat - tot asa folosesc si Power Mate versiunea 2) si tot nu m-au impresionat inaltele ... Ori pe Dynacord PowerMate 1000-2 (tot cu EQ-ul de pe general, decuplat) nu poti nici cum sa dai inaltele la maxim pe microfon, ca sunt prea multe ...

Intra-adevar are si anumite "plusuri" la partea de "dotari" si posibilitati, dar pentru mine acestea sunt nesemnificative. Ca are sursa in comutatie si astfel poate functiona chiar daca ai sub 200 de V in priza ? Suntem in 2011, ce naiba ... Ca are iesiri pt. inregistrare in Cubase, ca are USB, ca are afisaj mare, ca pot fi editate efectele, ca are Tap-Tempo, ca este cu ceva mai usor ? ... Ok, foarte bine, dar factorul hotarator este ... SUNETUL ! Iar aici, este cu ceva sub versiunea 2 ... Putere are suficienta, nu asta-i problema, dar pana la urma si versiunea 2 are suficienta putere (2x700 wati/4 ohmi) cat sa-ti faci treaba cu brio la orice cantare ...

Si eu care de ceva vreme ma tot gandeam daca sa fac sau nu pasul, sa vand Dynacord PowerMate 1000 versiunea 2 si sa cumpar un Dynacord PowerMate 1000 versiunea 3 ... Acum, imi pare bina ca nu mi-am vandut Power Mate-ul versiunea 2.

Cel mai tare se simte lipa dinamicii pe bas la veriunea 3 ... Este mult bas, nu-i problema, volum cat vrei, dar ... bas-ul nu are suficienta dinamica, iar aici supectez ca asta se datoreaza tocmai faptului ca versiunea 3 este deja cu sursa in comutatie, nu cu sursa clasica cu toroidal ... Exact de chestiunea asta m-am lovit si la alte Power Mixere pe care le-am testat ...

Modelele noi de Power Mixere, majoritatea se fac deja cu sursa in comutatie (pentru consum redus, greutate redusa, etc...) insa asta afecteaz serios dinamica sunetului, nu mai e aceeasi treaba ...

Asa ca, pe mine, Dynacord PowerMate 1000-3 m-a lasat rece (ca sa nu spun ca m-a dezamagit) ... Drept urmare, raman pe versiunea 2 ...

[ Edited Wed Jun 29 2011, 03:15AM ]


Back to top
Gabygw8
Fri Jul 01 2011, 06:18PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
versiunea cms 1000-3 a aparut dee mult

Back to top
Cristi Audya
Fri Jul 01 2011, 09:27PM

Registered Member #275
Joined: Mon Jul 07 2008, 02:01PM
Posts: 319
pai si omu' a intrebat tot demult

Back to top
Ionica Radu
Mon Dec 12 2011, 03:42PM

Registered Member #8428
Joined: Thu Nov 26 2009, 09:23AM
Posts: 59
Buna ziua!
Cumva din setari ,da-i acolo pe low !
Eu sint extraordinar de multumit.
Probabil suna prea curat .
E peste cu mult peste power-mate 1000-2 ,din toate punctele de vedere ,dar sti cum e : gusturile nu se discuta !

Back to top
admin
Thu May 03 2012, 06:16PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Saptamana trecuta (inainte de a-mi vinde toata linia de sunet) am mai facut inca un test: Dynacord Power Mate 1000-2 vs Dynacord Power Mate 1000-3.
Sincer, n-as da PM versiunea 2 pentru PM versiunea 3. Asta ca idee, eu oricum ieri mi-am vandut linia de sunet (cu PM 1000-2).
In alta ordine de idei, Dynacordul PM 1000-3 al unui amic, tocmai s-a ars ! L-a dus la un service, unde ... surpriza !!! Erau la reparat vreo 5 sau 6 Dynacorduri PM 1000-3 !!! Deci, cum e ???
Eu n-am auzit inca de PM 1000-2, ars ...

Back to top
Ionica Radu
Fri May 04 2012, 10:44PM

Registered Member #8428
Joined: Thu Nov 26 2009, 09:23AM
Posts: 59
pai acum sincer...depinde si cum il exploatezi....am vazut si power-mate 1000-2 ,arse o gramada,dar nu as da 1000-3 , pe nimic.
Stiu ce vb.am cintat cu el si la 160 volti, mai incet dar m-am descurcat.
Cintati si cu 1000-2......
Hai sa nu fim rautaciosi....cite posibilitati ai cu 1000-3...si cite ai cu 1000-2....

Back to top
Geo_pa2xpro
Sat May 05 2012, 10:11AM

Registered Member #9385
Joined: Wed May 26 2010, 12:02PM
Posts: 424
raman la 1000-2 ! m-am hotarat !
sanatate si numai bine !

Back to top
dutu
Tue Apr 08 2014, 04:15PM

Registered Member #469
Joined: Thu Jul 24 2008, 02:53PM
Posts: 83
Sal colegi,astept de mult o parere si despre Dynacord cms 600-3,cum se aude,efectele sant ok,se aproprie de cms 1,2 ca sunet? Scz daca am deranjat cu aceasta intrebare,dar astept din partea celor care sant mai profesionisti,sau detin acest mixer,daca sant multumiti de el. o zi bn tuturor...

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap