Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland BK-7m Backing Module.
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
DorelC
Sat Apr 02 2011, 02:17PM
Guest
Ieri a au aparut primele 2 module in tara. Unul este la mine l-am testat si am ramas placut impresionat de calitatea soundului. Am sa va zic din mare ce am constatat pe viu urmand sa va raspund la eventualele intrebari. Prima data am incercat daca o sa mearga si la folclor de aceea am aranjat 2 miduri cu tonuri din BK-7m.

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Asta asa la prima vedere sunt convins ca se poate si mai bine.

Tonurile modulului sunt in general cele internale de pe E80 dar mai sunt si altele de mentionat ca sunt si 2 tonuri SuperNatural un sax si un trombon o sa le studiez mai atent cand leg modulul midi cu clapa. Polifonia este 128.
La modul se pot folosi Memory stick de orice capacitate ba mai mult se pot folosi si harduri externe pana la 2 TB !!! Modul de lucru este foarte simplu, dupa formatare apar 4 Foldere de unde se pot incarca sau salva Style, Song, Performance si mai este un Folder My Recordings unde modulu poate inregistra in timp real ceea ce se canta in format audio.
BK7 are EQ si Compressor pe master separat pentru Style/Song si separat pentru UP1, UP2, LWR, si MBS.
In afara de asta in MakeUp, styleurile si songurile se pot aranja exact ca pe E80, exista MFX pe fiecare track si EQ de asemenea !
Ceea ce nu am pe E80 si este pe BK7 e functia Undo !!
Modulu are si functia Split se poate canta manual cu 2 tonuri la stanga, 2 la dreapta. Are styleuri foarte frumoase si ce m-a surprins e ca am pus cateva style de ale mele de pe E80 si au mers din prima nu au trebuit mari recosmetizari.
Se pot memora performante proprii numarul lor fiind nelimitat deoarece se stocheaza pe stick sau hard. La fiecare style se pote asigura 4 One Touch ceea ce e foarte util deoarece se pot pune tonuri diferite si in acelasi schimb se poate actiona si FillIn si in acelasi schimba pe un alt main. Se pot bloca tonurile in asa fel ca la orice style incarcat sau performanta tonurile sa ramana aceleasi.

Din mare cam atat daca aveti intrebari va raspund cu placere ! (sau daca-mi mai vine ceva in cap sunt sigur ca am uitat sa mentionez multe lucruri).





[ Edited Sat Apr 02 2011, 08:06PM ]


Back to top
DorinelParadox
Sat Apr 02 2011, 02:35PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Imi place cum suna Sax-ul cred ca este cam cel mai reusit sound Rom

Back to top
ValiS
Sat Apr 02 2011, 07:43PM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Doreluc,la ce banuti o sa ajunga..!? Pare super-interesant...!!!!

[ Edited Sat Apr 02 2011, 07:43PM ]


Back to top
testiera
Sun Apr 03 2011, 03:11AM

Registered Member #5950
Joined: Tue Feb 10 2009, 05:25AM
Posts: 262
39 mil am vazut la un mag online

Back to top
DorelC
Mon Apr 04 2011, 09:20AM
Guest
La pret nu cred ca va fi mai scump ca pe thomann. Inca nu pot sa va dau o informatie exacta. Pana atunci am inregistrat cateva demo cu styleuri interne chiar cu modulul deoarece are Audio Rec. Puteti sa le ascultati online nu trebuie sa le descarcati ! LINK: Click aici ! Voi reveni cu demo style reglate de mine pe modul !

Back to top
albundy
Mon Apr 04 2011, 11:26AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Chiar sunt dragute foc tonurile astea. Si style-urile din el suna frumos, cald si placut.

Back to top
DorelC
Mon Apr 04 2011, 02:33PM
Guest
O hora interpretata de prietenul Robert si ajustata de mine pe BK-7m. Auditie placuta, felicitari si multumiri pentru Robert ! LINK: Click aici !


Back to top
Geo_pa2xpro
Tue Apr 05 2011, 08:17AM

Registered Member #9385
Joined: Wed May 26 2010, 12:02PM
Posts: 424
suna bine ! sincer !

Back to top
DorelC
Tue Apr 05 2011, 10:10AM
Guest
Am reusit sa reglez cateva styleuri de folclor pe modul. Demo de style interne si cele reglate de mine se pot asculta LINK: Click aici ! . De asemenea pe aceasta pagina sunt informatii despre modul.

[ Edited Tue Apr 05 2011, 10:11AM ]


Back to top
Robert Craciun
Tue Apr 05 2011, 10:22AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
le-ai lucrat super bine Dorel!...felicitari!...si mai asteptam noutati!

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap