Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tonalitati
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
johnny27
Sun Sep 07 2008, 10:48PM
Registered Member #208
Joined: Fri Jun 27 2008, 08:15PM
Posts: 29
Salut. Eu am inceput sa imi scriu intrun caiet de muzica toate tonalitatile uzuale, ex: Cmajor, Dmajor....., apoi am luat tonalitatile minore: Cminor, Dminor...........si le-am scris triada armonica, respectiv treptele I, V, si IV, apoi treptele II, III, VI apii am inceput sa le invat. Am observat ca daca stii macar cele 3 acorduri de la fiecare tonalitate poti sa faci armonia simpla la orice piesa.

Back to top
victor2008
Sun Sep 07 2008, 11:32PM

Registered Member #64
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:36PM
Posts: 308
Da johnny asa este dar ar trebui sa inveti intai gamele si pe urma la fiecare gama majora sa inveti cele trei minore (natural,armonic si melodic ) numai asa ai sa stii ce ai la cheie diez sau bemoli etc Bravo continua asa ca e bine Felicitari ,Daca ai vreo nedumerire te rog apeleaza la mine cu toata increderea

Back to top
johnny27
Mon Sep 08 2008, 12:16AM
Registered Member #208
Joined: Fri Jun 27 2008, 08:15PM
Posts: 29
da-mi si mie id-ul tau de messenger si vorbim acolo mai multe

Back to top
raduuu
Sat Dec 13 2008, 09:11PM

Registered Member #438
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:32PM
Posts: 61
salutare....am si eu o intrebare: ce inseamna gama naturala?

Back to top
Ionutz_pa
Sun Dec 14 2008, 07:57AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Gama majoră naturală este cea care este alcătuită după următoarea formă: T-T-St-T-T-T-St, iar cea minoră naturală : T-St-T-T-St-T-T.
Ca exemplu, putem lua pentru gamă majoră, gama Do major (do re mi fa sol la si), unde între mi-fa şi si-do sunt semitonuri (St), iar între celelalte trepte sunt tonuri (T). Dacă vrem să construim o altă gamă majoră de exemplu de pe alt sunet, să zicem RE, pentru a păstra această succesiune a tonurilor şi semitonurilor (T T St T T T St), va fi necesară alterarea (modificarea) a 2 sunete: fa şi do, care vor deveni fa# şi do#.

Spre exemplu, o linie melodică care în tonalitatea Do major nu folosea nicio alteraţie (clapă neagră), însă aceasta transpusă cu un ton mai sus, adică în Re major, va folosi obligatoriu aceste două clape negre fa# şi do#. De aici apare şi comoditatea unora dintre noi de a prefera anumite tonalităţi care nu folosesc multe alteraţii şi, deci și a transpoziţiei. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Concomitent cu dezvoltarea istorică a artei muzicale s-au dezvoltat şi modurile, deci pe lângă natural, au apărut încă 2 variante: armonic şi melodic, atât pentru major cât şi pentru minor, care se formează prin alterarea anumitor sunete din gama naturală, deci apare şi o altă structură.
Sper că nu te-am încurcat prea tare, erau mult mai multe de spus, dar mă opresc aici. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Mon Dec 15 2008, 03:25PM ]


Back to top
raduuu
Sun Dec 14 2008, 09:38PM

Registered Member #438
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:32PM
Posts: 61
multumesc ionutz.....am inteles ceva.....;)

Back to top
lupica
Sun Dec 14 2008, 09:46PM
Registered Member #1308
Joined: Fri Sep 05 2008, 12:19PM
Posts: 259
interesant...

Back to top
aurelianovici
Sun Dec 14 2008, 11:39PM

Registered Member #925
Joined: Tue Aug 19 2008, 04:29PM
Posts: 37
foarte interesant!...pana nu se poate pune un portativ ca sa se vada nota , cheia, etc...totul e o aburela sau vrajeala...ce inseamna (T) sau (ST)?....aiurea!!!!!

Back to top
Ionutz_pa
Mon Dec 15 2008, 12:19AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
aurelianovici a scris ...

foarte interesant!...pana nu se poate pune un portativ ca sa se vada nota , cheia, etc...totul e o aburela sau vrajeala...ce inseamna (T) sau (ST)?....aiurea!!!!!

Păi e vina cuiva că tu ai sărit peste clasa a V-a unde te învaţă că gama Do major are 7 sunete sau trepte, că există între aceste sunete distanţe mai mari numite tonuri (T) şi distanţe mai mici numite semitonuri (St), că un ton este format 2 semitonuri, că între mi-fa şi si-do sunt semitonuri, iar între restul sunetelor sunt tonuri, adică între do-re, re-mi, fa-sol, sol-la, la-si.

Lasând la o parte această problemă, cască puţin ochii și ai să vezi mai jos că am şi scris în paranteză, în eventualitatea în care, prin absurd, cineva nu ştia ce înseamnă T sau ST !! 869_smiley2343.gif
Dar trebuie să şi citeşti, n-avem mereu desene... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Mon Dec 15 2008, 03:20PM ]


Back to top
gabr13l
Mon Feb 09 2009, 10:15PM

Registered Member #5635
Joined: Mon Feb 02 2009, 04:45AM
Posts: 9
pai da.. armonia simpla se bazeaza pe acordurile de pe treptele principale ale unei tonalitati si anume 1, 4 si 5 . Te complici asa daca iei pe rand toate tonalitatile si*$^$%... cel mai simplu e sa studiezi intai structura gamei DO Major (care este considerata gama tip) si relativei sale minore (la minor) inclusiv toate acordurile care se pot forma de pe treptele sale (atentie ca in minor ai si varianta armonica si melodica) si apoi toate celelalte game majore/minore se obtin dupa acceasi formula. Iar in cazul acordurilor, pentru un sunet mai placut si mai inchegat, se folosesc cele 3 stari (pentru acordul de 3 sunet) si anume starea directa (cum probabil stii tu), rasturnarea 1 si a 2-a ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif oricum mai ai mult de invatat.. teoria muzicii este vasta.. invata macar notiunile elementare pt. inceput si cu timpul vei progresa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif bafta!

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap