Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzica din Romania anilor 60
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
frankzappa
Tue Nov 08 2011, 08:48AM
Registered Member #10525
Joined: Thu Oct 20 2011, 10:17AM
Posts: 2
După modelul marelui popor rus, fiecare şcoală, facultate sau uzină avea un club, obligat să organizeze şi seri dansante, renumitele joi ale tineretului (numite aşa indiferent de ziua în care se desfăşurau). Şi, cum un magnetofon costa destul de mult, era mult mai ieftin pentru activiştii care organizau aceste acţiuni să găsească în şcoală sau în întreprindere cîţiva tineri dispuşi să cînte. Aceştia nu puteau avea pretenţia să fie plătiţi, fiind vorba de muncă patriotică, nu?, şi în plus se putea raporta la raion sau la regiune (conform organizării teritoriale din anii 60) ştiţi, avem şi noi o orchestră..., de aici rezultînd primele sau avansările activistului respectiv. Avantajul celor care cîntau în astfel de orchestre era că se fofilau de la acţiunile mai dificile: curăţenia la locul de muncă, măturatul străzilor, strînsul recoltei, prespălarea cartofilor murdari etc., cu fraze de genul ştiţi, nu putem merge cu dumneavoastră, pentru că avem repetiţie pentru concertul de mîine seară. În plus mai existau şi diferitele concursuri muzicale cu caracter raional, regional sau naţional, un bun prilej pentru a chiuli motivat de la cursuri sau de la serviciu. Şi nu putem uita mirajul statutului de vedetă, aşa cum văzuseră în Tinerii: toate fetele frumoase vor fi la picioarele noastre.V aurma......

Back to top
frankzappa
Tue Nov 08 2011, 08:51AM
Registered Member #10525
Joined: Thu Oct 20 2011, 10:17AM
Posts: 2
Ne aflăm la începutul anilor 60, atunci cînd lumea era împărţită în două lumi total diferite, aflate în plin război rece şi despărţite de cortina de fier. Sub lozinca promovării culturii în rîndul maselor, posturile de radio transmiteau obsedanta şi omniprezenta muzică patriotică, prelucrări folclorice festiviste, fără nici o legătură cu folclorul autentic, precum şi şlagărele mobilizatoare de genul: Macarale, Şoferul de la ONT, Marinică, Marinică, Tropa-Trop. Singura emisiune de radio în care puteai asculta muzică străină era Din muzica popoarelor, redactorii muzicali mai îndrăzneţi difuzînd uneori, pe lîngă piese din folclorul chinez, rus sau malgaş şi cîte o melodie country sau un negro spiritual.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap