Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland BK-5
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cuslea_FM
Tue Apr 23 2013, 02:23PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
pustiulica a scris ...

Asa am ajuns sa caut o clapa de la Roland cu care sa se simta si urechea mea de vocal bine... sa pot canta un Buble, Bryan Adams, Smokie, etc acompaniat de o semi-orchestra, nu de un taraf ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


Referitor la aranjoare, după umila mea părere, iată care consider eu că ar fi funcțiile foarte importante pe care ar trebui să le îndeplinească un aranjor ptr. a putea fi considerat cu adevărat BUN LINK: Click aici !

E mai multă bătaie de cap deoarece trebuie să înveți și despre MIDI, dar merită pe deplin efortul dacă luăm în calcul rezultatul.

Referitor la partea de SOUND, dacă aranjorul îndeplinește funcțiile amintite, partea propriu-zisă de sunet a aranjorului în cauză aproape că nici nu mai contează deoarece poți folosi orice surse externe de sunet (sintetizoatoare, module de sunet, samplere, etc.) alese după plăcerea “mușchiului” tău.

Aici însă intervine problema că fiecare sintetizator are personalitatea, ADN-ul său propriu, iar alegerea unuia trebuie făcută în funcție de tipul de sunete pe care acesta le poate produce, în funcție de tipul / tipurile de sinteză a sunetului pe care le folosește ptr. generarea tonurilor.
Deocamdată încă nu s-a fabricat synth-ul ideal, care să folosească absolul toate tipurile de sinteză, putând astfel să genereze absolut toate tipurile de sunete ...și astfel că, fiecare synth (oricare ar fi el) are atât puncte forte și o paletă de sunete în reproducerea cărora excelează cât și puncte vulnerabile și anumite sunete pe care le reproduce mai prost, sau chiar mai rău, nu le poate reproduce deloc.
Ca să ști ce vrei de fapt și să poți face o alegere în cunoștință de cauză, trebuie mai întâi să înțelegi pe deplin fiecare sinteză de sunet, tipologia sunetelor care pot fi generate prin fiecare sinteză de sunet în parte (vezi subiectele LINK: Click aici ! și LINK: Click aici ! ) ...trebuie să te informezi care sunt synth-urile care au excelat prin generarea sunetelor de care ai tu nevoie și să le cumperi separat pe fiecare în parte, sau poți face un compromis alegând unul dintre synth-urile "multi synthesis"
Șefu' tuturor synth-urilor "multi synthesis" fabricate până în prezent e NED Synclavier LINK: Click aici ! ...de ce ?! ...informează-te despre el și te vei convinge.

Să vezi singurel că am dreptate în ceea ce spun, i-a aruncă mătăluță o privire peste partea cu oscilatoarele, filtrele și envelopele de care dispune fiecare în parte dintre următoarele synth-uri "multi synthesis" ca să vezi tu cu ochii tăi care dintre ele e de fapt "mai cu moț":

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Dacă vrei un synth "multi synthesis" mai accesibil ca preț care să exceleze la reproducerea sunetelor naturale dar și a unor sunete sintetice digital-analog, recomand EX5-ul sau EX5-R-ul de la Yamaha (400-500€) de exemplu.

Dacă te axezi mai mult pe sunetele naturale ale instrumentelor acustice native și nu ai neapărată nevoie de un synth "multi synthesis":

a) Ia în calcul Jupiter 80 / 50 sau modulul Integra de la Roland

b) Sau ptr. solistică: LINK: Click aici ! ...sau ceva din seria VL de la Yamaha:

YAMAHA VP1 - 16 note polyphonic virtual acoustic synth with free running VA oscillators:
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Specificatii: LINK: Click aici !

Manualul de utilizare: LINK: Click aici !

YAMAHA VL1 - dualfonic, sau poli bi-timbral, sau 2-note poly, virtual acoustic synth:
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

YAMAHA VL1-m:
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Demo VL1:

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

YAMAHA VL7 - monofonic virtual acoustic synth:
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Demo VL7:

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Yamaha VL70-m:
LINK: Click aici !

Demo VL70-m:

LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

(clapele si modulele de sunet din seria VL sunt foarte rare, iar prețul lor actual e de la 1200$ în sus. Tăticul acestora este Yamaha VP-1, despre care unii spun ca au fost fabricate doar 2 bucăti, alții spun 10. Prețul unui VP-1 e ...de la 18.000 la 30.000$ ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif )

...și ca să-ți mai dau încă o temă de gândire (și să te zăpăcesc și mai tare ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ) i-a apucăte mătăluță să te informezi și despre o altă "hoașcă" legendară numită Kawai K5000 (400-500€) LINK: Click aici ! & LINK: Click aici ! și despre sinteza aditivă LINK: Click aici ! care e cea mai permisivă și mai complexă (dar și cea mai complicată) dintre toate celelalte tipuri de sinteză a sunetului, fiind capabilă să recreeze de la zero absolut orice sunet prin suprapunerea armonicilor corespunzătoare.

CONCLUZIA: ...Doar tu poți decide ce aranjor și ce synth (synth-uri) ai nevoie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

PS: Tata meu avea o vorbă: "Mai bine o bătrânică mișto decât o tinerică nașpa" ...și mare dreptate mai avea tata săracu' ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Obs: Tata se referea la femei ...da' și la clape e la fel:

1. Fiecare în parte e diferită una față de cealaltă;
2. Ceea ce-ți oferă una, nu-ți poate oferi cealaltă, și invers;
3. Niciodată nu vei găsi una care să te satisfacă pe deplin;
4. Când crezi că ai găsit-o pe cea mai tare, apare alta și mai și...

...Totul e în funcție de ceea ce-și dorește fiecare și de ceea ce i se potrivește fiecăruia ptr. necesitățile lui personale ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Tue Jun 11 2013, 06:03PM ]


Back to top
pustiulica
Tue Apr 23 2013, 02:40PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Cuslea, m-ai omorat! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

Am vazut mai demult o parte din detaliile astea intr-un alt post de-al tau si am cedat dupa vreo trei ore de citit dintr-un link in altul... de data asta nu mai scap. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Cred ca imi iau o saptamana de concediu inainte sa-mi cumpar alta clapa sa citesc si sa inteleg cat mai mult din ce ai scris tu in postul asta.

PS: Multumesc mult pentru toate detaliile!

Back to top
Cuslea_FM
Tue Apr 23 2013, 02:51PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
pustiulica a scris ...

Cuslea, m-ai omorat! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

Am vazut mai demult o parte din detaliile astea intr-un alt post de-al tau si am cedat dupa vreo trei ore de citit dintr-un link in altul... de data asta nu mai scap. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Cred ca imi iau o saptamana de concediu inainte sa-mi cumpar alta clapa sa citesc si sa inteleg cat mai mult din ce ai scris tu in postul asta.

PS: Multumesc mult pentru toate detaliile!

../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
andutu
Tue Apr 23 2013, 02:58PM

Registered Member #5
Joined: Thu May 22 2008, 10:24AM
Posts: 211
Foarte documentat domnule Cuslea_FM. Multumim!

Back to top
albundy
Tue Apr 23 2013, 10:39PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Dorel Cos a scris ...

@allbundy din profil nu am vazut ce clapa ai sau daca ai dar daca ai cumva Korg nu merita sa intru in polemica cu tine. Fiecare aude cum poate. Aici sa fim clari, e vorba de tonuri proprii adica de fabrica. Pentru cati bani costa deocamdata nu gasesti clapa mai buna sa sune ca asta si sa aiba functiile pe care le are BK5 sau 7.

N-am clapa. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Citeam romanele domnului Cuslea despre synth-uri .Am gasit ceva cu Yamaha VL1 ala. Domne e chiar bun.



[ Edited Sun Mar 08 2015, 08:24PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Wed Apr 24 2013, 10:57AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
albundy a scris ...

Citeam romanele domnului Cuslea despre synth-uri...

Dați-le dracu de "romane" (că alea-s ptr. oameni mari) ...voi luați-vă clape cu sampler, băgați în ele seturi d-ale lu' X-ulescu, și dați-i bătaie înainte pe sistemul românesc "Las-o mă că merge așa!" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
IlieB
Tue May 14 2013, 11:41AM
Registered Member #10046
Joined: Fri Dec 03 2010, 05:42PM
Posts: 96
Revenind la BK5... poate cineva mai dibaci sa ne arate si noua niste combinatii de tonuri pentru folclor?

Back to top
IlieB
Tue Jun 11 2013, 09:56AM
Registered Member #10046
Joined: Fri Dec 03 2010, 05:42PM
Posts: 96
BK-5 System Program Version 1.05

LINK: Click aici !

Back to top
Dorel Cos
Tue Jun 11 2013, 10:23AM
Guest
Interesant ce zice acolo. Azi instalez sa vad ce si cum. Treburile sunt din ce in ce mai interesante pentru claputa asta.

Back to top
marianmoisii
Tue Jun 11 2013, 08:18PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Dorel ai de ceva timp clapa asta ... cum sta la capitolul fiabilitate?


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap