Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland BK-5
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Fri Aug 02 2013, 12:11PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ritmuri de la modelele vechi, ritmurile de fabrica se gasesc pe net. O fi mai rare alea de pe dischetele zip, dar oricum, unde te uiti la anunturi de clape, unii isi fac reclama cand vand o clapa ca au si usb cu mii de ritmuri. Ritmuri luate de pe clape.ro si alte site-uri vecine.

Back to top
Dorel Cos
Fri Aug 02 2013, 12:16PM
Guest
Ritmurile de la vechile clape Roland se gasesc pe toate "drumurile". Este doar o strategie de marketing. Practic iti da bonus un stick dar nici ala nu se stie daca nu e in pretul clapei. Daca ar specifica in felul urmator: "Stick cu 20 de ritmuri si usere romanesti aranjate special pentru acest tip de clapa" ar fi cu totul altceva. Mi-a fost trimis si mie cineva acel continut al unui usb de pe un site vecin dar erau majoritatea de la modelele vechi de clape.

Back to top
ioonel
Fri Aug 02 2013, 04:54PM
Registered Member #10583
Joined: Mon Nov 14 2011, 04:53PM
Posts: 122
buna ziua la toata lumea..as avea si eu o intrebare pentru detinatorii de bk5..ma intereseaza si pe mine acest model de clapa..acuma am gw8 dar as vrea sa o dau si sa imi iau bk5..ceea ce ma intereseaza e cum se descurca la manual..cei care o aveti ati gasit o chitara buna si un bas bun pentru manual?...multumesc..

[ Edited Fri Aug 02 2013, 04:54PM ]


Back to top
Dorel Cos
Fri Aug 02 2013, 07:52PM
Guest
Nu e problema ca nu este un bas bun. Problema ar fi ca la ambele modele nu poti combina 2 tonuri in stanga. Totusi BK e superior deoarece ai mai multe posibilitati de editare ca pe GW. In schimb la modulul BK7 se pot combina 2 tonuri si in stanga si in dreapta. Aici nu i-am inteles pe cei de la Roland tot timpul fac "artificii" din astea. Nu am fost atent sa vad daca macar la BK9 au pus manual bas pe langa lower si 2 upper.

Back to top
ioonel
Fri Aug 02 2013, 11:54PM
Registered Member #10583
Joined: Mon Nov 14 2011, 04:53PM
Posts: 122
ok multumesc de raspuns...da am vazut ca are up1 si lower..daca as pune pe stanga split..pe dreapta as putea combina uper cu lower?

[ Edited Fri Aug 02 2013, 11:54PM ]


Back to top
Dorel Cos
Sat Aug 03 2013, 08:42AM
Guest
Ionele functia split e cea care "imparte" clapa in doua. La BK la Lower deci in partea stanga poti pune un ton de bas. Pentru partea dreapta ai Upper 1 si 2 unde poti pune 2 tonuri. Cum am spus si mai sus ideal era daca si in stanga se puteau combina 2 tonuri. Dar cu un reglaj bun se poate lucra si asa iti faci treaba.

Back to top
ioonel
Sun Aug 04 2013, 01:09PM
Registered Member #10583
Joined: Mon Nov 14 2011, 04:53PM
Posts: 122
da nu am fost atent la ceea ce ati spus sus...da oricum gw8 nu poate combina nici pe dreapta 2 tonuri..aici ma refer sa folosesti si split si 2 tonuri pe dreapta..oricum probabil ca pana la urma o sa iau si eu bk5...daca mai vreti sa imi spuneti ceva..la gw8 majoritatea ritmurilor care le pun pe clapa trebuie reglate casa se auda cat de cat bine..am inteles ca bk5 nu mai e asa..dupa cum am auzit de la altii merg bn ritmurile..e adevarat?

[ Edited Sun Aug 04 2013, 01:10PM ]


Back to top
Dorel Cos
Sun Aug 04 2013, 05:10PM
Guest
Oarecum adevarat. La GW e mai complicat deoarece are 800 de tonuri din Fantom. Si tobe mult mai slabe ca in BK numai eu stiu cat m-am chinuit sa scot ceva din ele. Totusi partea buna e ca poti inregistra tobe pe cate trackuri vrei la fel si pe BK. BK in cea mai mare parte se bazeaza ca tonuri pe structura G70, E80, E50, E60. De aceea cand bagi un style o sa sune mult mai bine decat pe GW. Dar oricum cine vrea sa sune bine mai lucreaza un pic la ele si mai schimba pe alocuri tonuri cu cele noi. La BK e foarte important ca are EQ pe fiecare instrument, tobe, percutii in parte, se paote edita release, cutoff, resonance etc... Plus poti folosi 2 MFX si in style sau song.

Back to top
pustiulica
Mon Aug 05 2013, 10:53AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Dorel Cos a scris ...

Ritmurile de la vechile clape Roland se gasesc pe toate "drumurile". Este doar o strategie de marketing. Practic iti da bonus un stick dar nici ala nu se stie daca nu e in pretul clapei. Daca ar specifica in felul urmator: "Stick cu 20 de ritmuri si usere romanesti aranjate special pentru acest tip de clapa" ar fi cu totul altceva. Mi-a fost trimis si mie cineva acel continut al unui usb de pe un site vecin dar erau majoritatea de la modelele vechi de clape.


Salut Dorel,
Ritmurile pentru BK-9 merg pe BK-5?
Intreb pentru ca vad ca pe un site a aparut in oferta BK-9 ca bonus, "pachet de ritmuri romanesti" si cum nu ma pricep (o sa-mi ia ceva pana o sa invat), as vrea atunci cand achizitionez BK-5 sa aiba cateva ritmuri romanesti nu sa caut apoi... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


[ Edited Mon Aug 05 2013, 10:54AM ]


Back to top
Dorel Cos
Mon Aug 05 2013, 11:48AM
Guest
Sigur ca merg pustiulica. Si inca cred ca 1 la 1. Au bagat cei de la Roland ceva tonuri supernatural dar nu cred ca s-a obosit cineva sa le foloseasca si in styleuri. Eu m-am uitat la lista de tonuri practic in afara de astea supernaturale e cam aceeasi treaba cu BK5. Au aruncat ca la milogi cateva tonuri din alea luate din Integra (modul). Daca bagau toate tonurile si facilitatile care le are Integra poate isi justifica pretul de 2000E. Asa sunt foarte suparat nici nu vreau sa aud de BK9. Calca in strachini astia de la Roland fac niste functii care nici dracu nu le foloseste. Deocamdata stau cu claputa asta (BK5) isi face foarte bine treaba daca stii sa te folosesti de tot ce ofera.

[ Edited Mon Aug 05 2013, 11:50AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap