Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Audya5 - Pa3x - Tyros4
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cuslea_FM
Fri Dec 21 2012, 01:57PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

După ce am putut observa diferențele de SOUND între Audya5 și Pa3x, vă propun să urmăriți un clip comparativ între Pa3x și Tyros4:





[ Edited Tue Jul 16 2013, 07:22PM ]


Back to top
ValiS
Fri Dec 21 2012, 06:20PM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
In afara de strings-uri(...cate la T4 nu mi-au placut in acest demo,desi ma indoiesc ca este ACELASI pachet),restul soundul lui T4 este mult pestePa3.Poate intro-urile sint elaborate altfel,insa instrumentele...spun totul.Ascultati si saxul si clarinetul,chitara.si mai ales,ultimul demo cu style..! Poate sint subiectiv,pentru ca inca nu am auzit PA3 in realitate.T4 in schimb,DA. Si e la sufletul si urechile mele.Nu intru in polemica si nu vreau sa denigrez celalat brand,insa la styleuri de fabrica e mare diferenta.La samplere...e de discutat..! PS:Bineinteles,Audya este peste amindoua la capitolul"curatenia"soundului...!Pacat ca nu si la utilitate,in calitate de arranger..!

[ Edited Fri Dec 21 2012, 06:25PM ]


Back to top
DorinelParadox
Fri Dec 21 2012, 06:34PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
La folclor- Ai Samplere bune suna bine , ai samplere proaste suna de facut treaba(valabil si pentru Yamaha,Korg,etc)

Back to top
Cuslea_FM
Fri Dec 21 2012, 06:51PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Ca sound general ...Pa3 sună mai înțepat, mai cu vână ...iar Tyros4 sună muuult mai cald și mai dulce ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

...cât în ceea ce privește samplerele, repet: să nu uităm totuși că sample-ul este de fapt o copie a sunetului real al unui instrument și că niciodată o copie nu va putea atinge nivelul calitativ al originalului și cu atat mai puțin nu va putea vreodată să fie mai calitativ decât originalul ...astfel că un ton semplat (indiferent de clapă sau de brand) nu va suna niciodată ca și tonul original după care a fost facut sample-ul respectiv, asta e lege !!!

Mai multe despre acest aspect aici LINK: Click aici !

[ Edited Fri Dec 21 2012, 09:34PM ]


Back to top
viorelfantezie
Mon Dec 31 2012, 12:45AM
Registered Member #9319
Joined: Mon May 10 2010, 03:07PM
Posts: 1
Va salut pe toti cei care si-au dat cu parerea despre diferentele dintre Korg pa 3 si Aydia 5.! Va respect parerile si sincer va dau dreptate ,suna mai real si are prezenta Aydia.Eu am un Korg pa -3 si cum zicea cineva de mai sus ,aceste clape sunt facute la norma si sa sune prost, ca doar trebuie sa-si vanda modelele de clape ce vor veni in viitor!Daca ar face ceva bomba ce-ar mai face si rivalii sau cei care produc instrumentele electronice? Asa ca totul este gandit la nivel international! Si apropo de diferenta de sound,daca stai de korg cred ca poti face sa sune la fel ca cealalta clapa,dar trebuie sa lucrezi sunetele intr-ul eq cu grafic analizator unde poti vedea frecvetele separat si un sampler wav nu suna la fel in orice clapa.Am avut un pa 2 si toate pianele sunau prost ,erau medioase si cam toata clapa!in sachimb pa1 suna foarte bine toate samplerele! Va rog sa ma scuzati daca am gresit cu ceva dar mi-am spus punctul meu de vedere

Back to top
Cristi Audya
Fri Jan 25 2013, 09:07PM

Registered Member #275
Joined: Mon Jul 07 2008, 02:01PM
Posts: 319
foarte benefic la audya este ca filele wav loop nu are treaba cu memoria RAM,ele sunt redate direct de pe hdd,am vazut ca au inceput utilizatori sa-si puna SSD in locul HDD-ului,asta este foarte bine

[ Edited Fri Jan 25 2013, 09:08PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Tue Jul 16 2013, 07:08PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Se bat korgarii cu cărămida-n piept că cică la manele Pa-urile sunt "miezu' din dodoașcă" ...pfff ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif ...dacă pun la un loc toate modelele Pa fabricate până acu' și tot nu sună nici pe sfert cum sună Audya:




[ Edited Tue Jul 16 2013, 07:09PM ]


Back to top
adryan81
Tue Jul 16 2013, 08:06PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
E foarte misto ce se aude, curat, placut, dar ca sa fiu un pic carcotas, oare de ce a bagat Audya prin audio in-ul de la Kronos? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif Mie oricum imi place mult de tot Audya, cred ca e cel mai real sunet care exista pe vreo clapa, imi pare rau ca nu am auzit niciuna live.

[ Edited Tue Jul 16 2013, 08:19PM ]


Back to top
IONPEICIU
Tue Jul 16 2013, 09:24PM
Registered Member #12147
Joined: Sun Jan 06 2013, 11:30PM
Posts: 67
Cuslea sunt de acord cu tine, sunetul real este desfacut si analizat cu osciloscoape si cu alta aparatura sofisticata, dupa care folosinduse diferite tehnici este reconstruit in sintetizatoarele de sunet. Sunetele din aranjoare, la fel, sunt creeate in aceste sintetizatoare de fabrica. Problema mare, din punctul meu de vedere este ca: desi exista de acum 25 de ani tehnologie pentru a reproduce aproape orice instrument in proportie de 99%, baietii astia sunt chititi pe facut multi bani si in realitate, ascund in spatele acestor claviaturi din ce in ce mai sofisticate ca si sofware, un sound primitiv pe care ei il realizau acun 20- 25 de ani. Practic este mult mai ieftin ca faci un soft cu multiple functii( sbabe) decat sa investesti in hardware de calitate si motoare de de sunet performante.
Deci, in opinia mea va mai dura mult si bine aceasta prosteala din partea Managerilor care conduc aceste firme. Lucrurile frumoase si inovative au aparut cand companiile au fost conduse de oameni pasionati de muzica nu de bani!!!

[ Edited Tue Jul 16 2013, 09:27PM ]


Back to top
rayzen29
Mon Jul 22 2013, 06:30PM

Registered Member #12936
Joined: Wed Jun 05 2013, 08:19PM
Posts: 161
intradevar,,, sound deosebit la ,,AYDIA 5 DAR, tot korgu si yamaha ramane forta,,,, pentru ca la aceste clape nu le pune nimeni valoarea care o au ele.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap