Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Armonie lautareasca | ||
|
Moderators: admin, pustiulica
|
| Author | Post | ||
| giurelache |
|
||
![]() Registered Member #11208
Joined: 02 Aug 2012Posts: 6 |
Desi vad ca e intrebarea preferata a tuturor mai incerc si eu o data reformuland: are cineva un studiu/partitura sau macar niste idei despre cum este construit acompaniamentul la acordeon pentru ritmul de genul "pe langa drum pe langa gard". Mi-ar fi suficient sa vad ce armonii folositi in dreapta pentru Do major la bas ca apoi as putea extrapola pe orice acord numai ca nu prea ma prind care ar fi bataia si armonia la acest ritm "clasic". sper sa ma fi facut inteles:) shi ca sa fie mai clar iata si un exemplu: Ritm ma refer la ritmul de la 19-20 de secunde incolo... [ Edited Mon, 06 Aug 2012, 02:13PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| Robert Craciun |
|
||
![]() Registered Member #25
Joined: 24 May 2008Posts: 709 |
1 stanga in bas do maj, la dreapta doua batai in timpul unu pe clapa do, 2 stanga mi bas,la dreapta simultan mi si sol, 3 bas sol,la dreapta de doua ori do,4 bas si, la dreapta o data si....si tot asa!
|
||
| Back to top |
|
||
| giurelache |
|
||
![]() Registered Member #11208
Joined: 02 Aug 2012Posts: 6 |
mersi. abia astept sa ajung acasa sa incerc. intrebare numai la timpul 1 e acord major pe bas restul sunt doar note. Practic basii sunt din acordul Maj7 iar pe dreapta sunt combinatii de note din acelasi acord. Corect? Banuiesc ca aproximativ in acelasi fel ar trebui sa fie si la minore din acordul m7. Abia astept sa experimentez:) Mersi Roberto! Daca mai are cineva si alte variatiuni pe aceiasi tema le astept cu drag:) |
||
| Back to top |
|
||
| Robert Craciun |
|
||
![]() Registered Member #25
Joined: 24 May 2008Posts: 709 |
poti folosi si septima la timpul unu odata cu nota de baza dar e mai complicat....cel mai bine foloseste doar note simple la basi....treaba este sa folosesti corect formula majora in stanga! [ Edited Tue, 07 Aug 2012, 12:23PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| giurelache |
|
||
![]() Registered Member #11208
Joined: 02 Aug 2012Posts: 6 |
Pana la urma pe timpul 3 in loc de do am facut cu sol si apoi pe timpul 4 si suna exact ce vroiam. Oricum am prins ideea de acum o sa improvizez la greu. Nu ma prinsesem de armonia mi-ului de pe timpul 2 (ma refer la clape nu armonia de bas). Asta e ce imi lipsea cand le faceam eu nota cu nota. Multumesc de ajutor! De acum am de repetat:) |
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]





