Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Korg PA 600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
ValiS
Wed Nov 14 2012, 04:18PM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Domnule Cuslea si d-le Dima,daca nu mai exista alte argumente(...caci vad ca s-au dat specificatii destule),doresc sa lasati polemica si sa mergem mai departe.SAite-ul nu este"pro"vreo anumita firma(brand),deci...SA RAMINEM LA OBIECT..! Discutiile despre orice clapa sint permise...pina la o anumita limita..! Salutari..!

Back to top
danutzdima
Wed Nov 14 2012, 04:25PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...

danutzdima a scris ...

Pai eu cand iti spun sa citesti manualul, nu o spun de nebun. Dar vad ca nu cunosti ori limba engleza ori ce manaca japonezii aia pe acolo..

Ceea ce afirmi aici este total ERONAT.
DE CE?
Eu daca imi cumpar acest produs, pa600, NU sunt obligat sa cumpar si pachetul cu tonuri si style-uri !!!
Am spus si reiau: Incarca orice sampler numai cu functia Load Sound! AUTOMAT! DIRECT!
Adica pentru cei ca tine, care n-au inteles: Nu imi baga nimeni pe gat ceva daca eu nu vreau!
Respectivul pachet este OPTIONAL. Si da, este facut sub licenta Korg. Pentru cei care vor tonuri (fara erori in incarcarea si editarea unui KMP, de ex.- care duc la o exploatare si functionare nesanatoasa a clapei) si ritmuri gata facute profesional, sau care nu stiu sa si le incarce si creeze singuri


Să nu uităm totuși poate cel mai important aspect pe care, evident, domnia voastră a omis să-l amintească ...și anume:

KORG Pa600 = clapă fară funcția efectivă de sampling, în care nu se vor putea edita tonurile de tip sample din respectivul pach "profesional" de tonuri și de style-uri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif



Da, de aici si pretul extrem de accesibil..!
"Patch -ul" se poate edita in SOUND MODE si respectiv Style Mode/Rec .. .. Numai samplerele si multisamplerele vin gata editate, si la inalti parametrii de calitate!

Back to top
danutzdima
Wed Nov 14 2012, 04:26PM
Guest
ValiS a scris ...

Domnule Cuslea si d-le Dima,daca nu mai exista alte argumente(...caci vad ca s-au dat specificatii destule),doresc sa lasati polemica si sa mergem mai departe.SAite-ul nu este"pro"vreo anumita firma(brand),deci...SA RAMINEM LA OBIECT..! Discutiile despre orice clapa sint permise...pina la o anumita limita..! Salutari..!



CASE CLOSED!

La revedere!

Back to top
Cuslea_FM
Wed Nov 14 2012, 04:33PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
danutzdima a scris ...

Cuslea_FM a scris ...

Să nu uităm totuși poate cel mai important aspect pe care, evident, domnia voastră a omis să-l amintească ...și anume:

KORG Pa600 = clapă fară funcția efectivă de sampling, în care nu se vor putea edita tonurile de tip sample din respectivul pach "profesional" de tonuri și de style-uri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Da, de aici si pretul extrem de accesibil..!
"Patch -ul" se poate edita in SOUND MODE si respectiv Style Mode/Rec .. .. Numai samplerele si multisamplerele vin gata editate, si la inalti parametrii de calitate!

"înalți parametrii de calitate" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif da' de unde știe domnia ta cât de înalți vor fi parametrii de calitate, dacă acele pach-uri nici n-au ieșit încă pe piată http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif

Back to top
danutzdima
Wed Nov 14 2012, 04:39PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...

danutzdima a scris ...

Cuslea_FM a scris ...

Să nu uităm totuși poate cel mai important aspect pe care, evident, domnia voastră a omis să-l amintească ...și anume:

KORG Pa600 = clapă fară funcția efectivă de sampling, în care nu se vor putea edita tonurile de tip sample din respectivul pach "profesional" de tonuri și de style-uri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Da, de aici si pretul extrem de accesibil..!
"Patch -ul" se poate edita in SOUND MODE si respectiv Style Mode/Rec .. .. Numai samplerele si multisamplerele vin gata editate, si la inalti parametrii de calitate!

"înalți parametrii de calitate" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif da' de unde știe domnia ta cât de înalți vor fi parametrii de calitate, dacă acele pach-uri nici n-au ieșit încă pe piată http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif



Prea esti curios!
I-ote ca stiu...! Ca eu am masurat parametrii aia... Asta ca sa moara capra vecinului! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

CASE CLOSED.
Nu mai raspund la provocari.. Te las pe tine sa ai ultimul cuvant ca taaare-ti mai place! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_wave.gif

Back to top
Cuslea_FM
Wed Nov 14 2012, 04:44PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Deci, concluzia: ...deocamdată nimic concret ...doar presupuneri, speculații și opinii mai mult sau mai puțin obiective ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Wed Nov 14 2012, 04:46PM ]


Back to top
danutzdima
Wed Nov 14 2012, 05:22PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...


Deci, concluzia: ...deocamdată nimic concret ...doar presupuneri, speculații și opinii mai mult sau mai puțin obiective ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif



Nimic concret?
Pai manualul ce e? Nu scrie negru pe alb acolo, tot? Dar daca nu stii engleza...:-?? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_at_wits_end.gif



Back to top
ValiS
Wed Nov 14 2012, 06:02PM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Iar ati inceput...? WARN...!

Back to top
Gabygw8
Wed Nov 14 2012, 06:13PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
Sa revenim la subiect cei care ati avut pa800 si ati studiat manualul si lui pa800 si al lui pa600 puteti afirma ca pa600 va suna ca pa800?

Back to top
Cuslea_FM
Wed Nov 14 2012, 07:49PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
Gabygw8 a scris ...

Sa revenim la subiect cei care ati avut pa800 si ati studiat manualul si lui pa800 si al lui pa600 puteti afirma ca pa600 va suna ca pa800?

Ca să sune la fel ar trebui să aibă implementate același tip de motore de sunet (respectiv samplere) și aceeași tip de plăci de sunet (cu aceeași convertori DAC) ...însă asemenea specificații tehnice n-ai să vezi dumneata în manualul vreunui model de clapă și cu atât mai puțin la KORG, care încearcă din răsputeri să țină ascunse aceste informații ...de ce ?! ...întreabă-l pe dl. Dima că poate scrie-n manualul ăla în limba engleză în care sunt explicate foarte detaliat toate amănuntele de care ai nevoie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif

[ Edited Wed Nov 14 2012, 07:56PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap