Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Korg PA 600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Cuslea_FM
Wed Nov 14 2012, 09:47PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Așa cu engleza mea "de baltă", comparând manualul Pa3x-ului (zis și "The King") cu cel al noului Pa600 și toate informațiile despre aceste două modele, am extras minusurile care descalifică Pa600-le de la titlul de "Mini-Pa3x" (zis și "The King Light" )

Iată deci care sunt aceste 10 minusuri (zise și "cele 10 porunci anti-prosteala cu The King Light" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ):


1. memoria RAM de doar 96Mb față de cei 512mb ai Pa3x-ului
2. lipsește funcția efectivă de sampling și deci nu se vor putea edita în clapă tonurile de tip sample
3. lipsesc cu desăvârșire Maxx Audio & Maxx EQ Dynamic, care tot korgarii susțineau că îi conferă Pa3x-ului un sunet mult superior celorlalte modele anterioare din seria Pa
4. este deficitar și la secțiunea efecte neavând câte un EFX pe master și insert asemeni Pa3x-ului
5. la prețul de numai 1000€ cu siguranță nu va avea implementat același tip de motor de sunet (respectiv sampler) și nici același tip de placă de sunet (cu aceeași convertori DAC) ca și Pa3x-ul
6. lipsește procesorul vocal TC Helicon VoiceLive 2
7. nu are nici Ribon Controller
8. pachetele de tonuri și de style-uri de tip USER (marca AD) vor putea fi încărcate doar de Distribuitorul Oficial KORG Romania, acestea fiind făcute sub licența KORG, deci vor fi encodate și contra-cost
9. nu va încărca tonurile care conțin wav-uri compresate în Pa3x
10. doar Pa3x va putea citi style-uri de la Pa600 nu și invers, Pa600-le putând citi style-uri doar de la modelele anterioare Pa3x-ului, adică de la Pa2x in jos.

[ Edited Thu Nov 15 2012, 04:32PM ]


Back to top
Iulian Rosca
Wed Nov 14 2012, 10:53PM
Registered Member #11626
Joined: Tue Nov 06 2012, 12:09AM
Posts: 103
Scade si 2000 de euro din pretul pa3-ului ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif rezulta pa 600 fara aceste plusuri pe care pa 3-ul le are ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

[ Edited Wed Nov 14 2012, 10:58PM ]


Back to top
testiera
Thu Nov 15 2012, 12:15AM

Registered Member #5950
Joined: Tue Feb 10 2009, 05:25AM
Posts: 262
bai baietii,pai pretul spune totul...logic ca o sa lipseaca anumite trb-ri...dar daca primeste sampler d " gata finisat si mai suna cat de cat,ptr Ro iti faci trb..ce sa mai..e ghinii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )))) sanatosi sa fim,dupa cate vad eu...anumite persoane incearca sa fie si ei pe langa promotor,este clar...conteaza mult sa fii acolo(la korg oficial),dar este greu de intrat,AD,are tot ce-i trb,mana,cunostinte muzicale,etc,el a facut cu adevarat reclama cu succes in RO ptr korg..dar cand vad ca si altii incearca aceeasi manevra,chiar ma indispune...este doar parerea mea.

Back to top
Gabygw8
Thu Nov 15 2012, 11:44AM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
Credeti ca pa600 va fi la nivelul sau peste tyros2?

Back to top
victorr
Thu Nov 15 2012, 11:55AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Asteapta sa apara clapa! AD si-a comandat una si cand o primeste a promis ca o sa vina cu demo-uri si explicatii.

Back to top
Gabygw8
Thu Nov 15 2012, 12:02PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
Korgul asta se lasa asteptat prea mult,sa lansezi clapa pe 4 sep.si abia dupa trei luni s-o comercializezi nu cred ca se intampla la alte branduri.Aici exista o singura explicatie ori e strategie de marketing,ori iarasi se lupta sa o stabilizeze pe partea de soft cum a facut si celelalte modele.Vom vedea daca se merita asteptarea.

Back to top
Gabygw8
Thu Nov 15 2012, 12:03PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
O alta curiozitate personala de ce nu apare clapa pe korgpa.com

Back to top
s_cristi
Thu Nov 15 2012, 12:23PM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Gabygw8 a scris ...

O alta curiozitate personala de ce nu apare clapa pe korgpa.com


Este pe site, doar că lucrează ăștia la linkuri. La poza ei linkul duce la un modul MP10-pro. Dar în lista din dreapta funcționează ok LINK: Click aici !

Deja se vinde și sh, cu 100 de lire mai puțin decât una nouă (în Anglia) LINK: Click aici !

Back to top
Cuslea_FM
Thu Nov 15 2012, 01:20PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
testiera a scris ...

bai baietii,pai pretul spune totul...logic ca o sa lipseaca anumite trb-ri...dar daca primeste sampler d " gata finisat si mai suna cat de cat,ptr Ro iti faci trb..ce sa mai..e ghinii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )))) sanatosi sa fim,dupa cate vad eu...anumite persoane incearca sa fie si ei pe langa promotor,este clar...conteaza mult sa fii acolo(la korg oficial),dar este greu de intrat,AD,are tot ce-i trb,mana,cunostinte muzicale,etc,el a facut cu adevarat reclama cu succes in RO ptr korg..dar cand vad ca si altii incearca aceeasi manevra,chiar ma indispune...este doar parerea mea.

Felicitări ptr. faptul că ai curajul să spui ceea ce gândești ...un atribut care din păcate îi cam lipsește românului modern al secolului XXI (ăsta fiind de fapt și unul dintre principalele motive datorită cărora Românica noastră e în momentul de față "târfa" Europei cu care își face mendrele mafia din spatele organizațiilor de tip UE) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Gabygw8 a scris ...

Credeti ca pa600 va fi la nivelul sau peste tyros2?

Dacă luăm în calcul chiar și numai primele două puncte enumerate de mine la minusurile Pa600-lui, putem concluziona cu ușurință că acest nou model de aranjor KORG e de fapt inferior Tyros2-lui, ca de altfel și Pa800-lui, acest lucru fiind specificat clar și în prezentarea Pa600-lui de pe pagina site-ului oficial LINK: Click aici ! ...citez:

"The Pa600 is a brilliant Professional Arranger that distills the sonic essence and functionality of the Pa series into a compact and affordable new instrument. Like its big brothers - the Pa800 and the Pa3X - the Pa600 uses our RX (Real eXperience) and DNC (Defined Nuance Control) technology to deliver sound quality that’s unprecedented in an arranger keyboard. With its new compact cabinet, large TFT color TouchView display, enormous factory and user PCM memory, huge style database and excellent amplification system, Korg has raised the standard of excellence in the entry-level price range. Listen and Believe"

...și astfel că Pa600 = clapă sub Pa800, a cărei vânzare în România va depinde într-o foarte mare măsură de pachetele de tonuri și de ritmuri specifice folclorului românesc, pe care contra-cost le va pune la dispoziția utilizatorilor Distribuitorul Oficial KORG Romania, respectiv McMusic.RO, împreună cu realizatorul acestor pach-uri, în persoana d-lui Daniel Andronescu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Gabygw8 a scris ...

Korgul asta se lasa asteptat prea mult,sa lansezi clapa pe 4 sep.si abia dupa trei luni s-o comercializezi nu cred ca se intampla la alte branduri.Aici exista o singura explicatie ori e strategie de marketing,ori iarasi se lupta sa o stabilizeze pe partea de soft cum a facut si celelalte modele.Vom vedea daca se merita asteptarea.

Corect, o observație foarte bună, care se cam potrivește cu ceea ce susțineam eu (dar mă rog, poate e doar o simplă coincidență ../../images/emotes/yahoo/yahoo_whistling.gif ) ...oricum, acest aspect ar cam trebui să le dea de gândit eventualilor cumpărători ai Pa600-lui, care ar fi bine să fie precauți, să analizaze și să testeze până în cele mai mici detalii înainte de a cumpăra și să nu se hazardeze să comande acest produs achitând anticipat plata integrală a acestuia fără să-l vadă măcar înainte, d-apăi să-l mai și probeze (așa cum s-a întâmplat cu modelul Pa3x) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Thu Nov 15 2012, 04:40PM ]


Back to top
s_cristi
Thu Nov 15 2012, 03:59PM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Domnule Cuslea, scrie clar acolo unde ați pus cu roșu: "Korg has raised the standard of excellence in the entry-level price range. Listen and Believe".

Entry-level. De ce atâta gâlșiavă?

Pentru o clapă Entry-Level, știe deja prea multe. În rest, s-a zis pe site de fiecare dată: probați, probați, probați. Și citiți manualele sau întrebași posesorii despre funcții și alte alea.

În rest, fiecare pe propria-și piele...


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap