Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor! Informatii/evaluare/schimb acordeon - MORESCHI Castelfidardo
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
e6m10
Thu Oct 11 2012, 10:22AM

Registered Member #11451
Joined: Wed Oct 03 2012, 01:39PM
Posts: 8
Detin acest acordeon MORESCHI Castelfidardo, si va rog daca cunoasteti acest tip de acordeon, sa-mi spuneti si mie cam cat ar valora, eventual alte informatii (am cautat pe net ceva despre el, dar nu am gasit nimic).Mentionez ca are un sunet subtire/dulce si foarte puternic (musette cred), 4 scaune cu muzicute fabricate manual, foarte bine lucrat - doar e facut la Castelfidardo, o mica problema la cureaua de la basi (s-a uzat buretelul cureaua e buna), claviatura "pas mic", burduful nu scapa aer. Intrucat sunt incepator, acesta mi se pare un pic diferit (sunet si claviatura) si as vrea sa-l schimb cu un Hohner sau Weltmeister pentru studiu.
Va multumesc!












Back to top
e6m10
Fri Oct 26 2012, 10:08AM

Registered Member #11451
Joined: Wed Oct 03 2012, 01:39PM
Posts: 8
L-am schimbat cu HOHNER Verdi 2, cam uzat, dar canta impecabil.



Back to top
e6m10
Thu Jan 24 2013, 03:54PM

Registered Member #11451
Joined: Wed Oct 03 2012, 01:39PM
Posts: 8
Am intrat din nou in posesia acordeonului Moreschi, atat oferta de schimb, cat si eventualele informatii despre acest model raman valabile.

Back to top
michaelsmolitu
Sun Jan 27 2013, 12:34PM
Registered Member #9777
Joined: Sat Aug 28 2010, 02:16AM
Posts: 35
Parerea mea, mai bine pastrai hohnerul, am avut cred ca 15 tipuri diferite de acordeoane italienesti si moreschi-ul asta e 0 barat pe langa hohner. Degeaba e castelfiardo. Un acordeon italienesc adevarat e foarte scump si e ori un Soprani (Settimio sau Paolo) ori Guerrini/Dallape si sa nu mai vorbim de marci de lux (Bugari, Serenellini, etc) ca nu are rost. Parerea mea, scapa de el ca e paguba, sunt copii ieftine dupa modele mai vechi de guerrini si n-au nici o valoare. Ia-ti un hohner ca iesi pe plus, un verdi de 80 de basi costa cat 2 acordeoane ca al tau

Back to top
e6m10
Mon Jan 28 2013, 01:10PM

Registered Member #11451
Joined: Wed Oct 03 2012, 01:39PM
Posts: 8
Multumesc pt. singurul raspuns de pana acum, chiar daca nu sunt de accord cu el.
Nu sunt de accord ca brand-ul international Moreschi ar fi copia ieftina a altor acordeoane italiene, (iar partea cu 15 tipuri de acordeoane doar italiene la numai 22 de ani cati ai, ma face san nu iau de bun raspunsul tau; sunt acordeonisti care nu schimba mai mult de 3 acordeoane intr-o viata, dar poate ai dreptate).
As fi pastrat Hohnerul, daca intre timp persoana nu si-ar fi dat seama ca avea valoare sentimentala pt. familia sa, si din respect i l-am cedat (reparat).
Fara sa incerc sa-i ridic valoarea, tin sa precizez ca din cele 4 tipuri de acordeoane vechi pe care le-am reparat-atat am putut (Weltmeister de Klingenthal anii ’50, Hohner Verdi 2, Modern – acordeon romanesc si, acest Moreschi), acesta este cel mai bine lucrat, solid compact, materiele cele mai bune, timbru deosebit, rezonanta buna. Nu l-as fi dat, daca nu ar fi avut claviatura “pas mic” (o clapa normala are 20mm, la acesta este de 18,5mm, diferenta la octava fiind de 1cm) si nici nu il consider “paguba”, ci doar altceva, ce foarte putini au; apropo! Mai detine cineva un astfel de model ?
Mai astept si alte raspunsuri. Pentru ca nu prea il utilizez, Oferta de schimb ramane valabila.


Back to top
Deian
Sat Sep 28 2013, 08:29PM

Registered Member #11400
Joined: Sun Sep 23 2012, 11:18AM
Posts: 54
Buna seara,
nu prea inteleg ce vrei...e foarte bun,dar vrei sa-l schimbi doar ca are pasul mic la clape. Pasul mic te ajuta la viteza si nu inteleg ce inseamna la tine acordeon cu pas normal . Am si eu o intrebare ...unde folosesti sau pentru ce vrei acordeonul ...canti la petreceri sau pentru acasa ?? Daca e folosit doar acasa ...e ok ,dar la cantat la petreceri nu prea cred. Nu-mi dau seama bine din poze daca are ceva registrii sau nu ...claviatura cum o vad eu in poza e varza si sigur are si joc ,dar se vede clar ca, clapele nu sunt la acelasi nivel,iar daca nu-l prea folosesti e bun si asta . Nu trebuie sa te superi,dar nu e ceva ce se doreste a fi schimbat sau cumparat de cinevaI. Intra pe ebay si vezi acest acordeon cum arata si la ce pret se vinde (Moreschi Italo American Accordion 11 Treble Switches 120 Bass 19 3/8")

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap