Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare placa de sunet USB
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Nicu Pa500
Fri Dec 07 2012, 09:45AM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135
pustiulica a scris ...

Din motive de indisponibilitate pe termen cam lung pentru Lexicon Alpha am ales sa comand ESI U24 XL. Imi va ajunge maine... va voi tine la curent legat de performantele ei ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


ne poti spune cum este placa ?

Back to top
pustiulica
Fri Dec 07 2012, 10:55AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut,
Am facut cateva inregistrari cu ea, dar inca descopar tainele "Sound Forge-ului" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Imi place cum si ce capteaza, pare a nu avea deloc vreun zgomot de fond si latenta este foarte mica, insesizabila as zice. In concluzie suna bine si curat.
Un alt avantaj este faptul ca aceasta placa este FOARTE mica, e putin mai mare ca un telefon mobil ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Am intampinat totusi o problema si anume cand leg si clapa la acelasi laptop prin MIDI-USB imi baga un zgomot de fundal deranjant (un fel de bazait/barait). Cum scot MIDI-USB-ul dispare. Pare a fi de la cablul MIDI-USB cumparat cu 35 lei de pe net... o sa cumpar altul si voi vedea daca se schimba ceva.

Back to top
Nicu Pa500
Fri Dec 07 2012, 01:14PM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135
pustiulica a scris ...


Am intampinat totusi o problema si anume cand leg si clapa la acelasi laptop prin MIDI-USB imi baga un zgomot de fundal deranjant (un fel de bazait/barait). Cum scot MIDI-USB-ul dispare. Pare a fi de la cablul MIDI-USB cumparat cu 35 lei de pe net... o sa cumpar altul si voi vedea daca se schimba ceva.


sa inteleg ca in acelas timp ai cablu de midi\usb si cele de audio(jack) conectate la orga si placa?... nu cred ca-i bine sa fie toate conectate deodata ..de-aia apare baraitul ala.

Back to top
pustiulica
Fri Dec 07 2012, 01:29PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Am in acelasi timp urmatoarele conexiuni:
1. Clapa la laptop prin MIDI-USB
2. Clapa in mixer (cablu audio, iesirea de casti), mixerul in placa de sunet (cabluri audio) si placa de sunet in laptop (cablu USB host)
Castile le am conectate in placa de sunet si acolo se aude zgomotul acela. Nu am incercat sa conectez castile in mixer sau in laptop sa verific daca am zgomot, oricum daca am in iesirea placii de sunet, clar ca am si pe inregistrare.
Daca deconectez clapa de laptop (MIDI-USB) dispare zgomotul.

Back to top
DorelC
Fri Dec 07 2012, 01:57PM
Guest
Lasa un pic laptopul pe baterie. Daca dispare zgomotul izoleaza impamantarea la stecher sau foloseste o priza fara impamantare.

Back to top
pustiulica
Fri Dec 07 2012, 02:25PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
@DorelC - stecherul laptopului este fara impamantare, este din acela subtire din fabrica. O sa incerc sa fac conexiunea si cu laptopul de serviciu care este unul profesional... poate conteaza.

Eu m-am gandit ca ar putea fi de la acel cablu MIDI-USB modelul acela ieftin cu cheia sol pe el...

Nu am stabilizator de tensiune, crezi ca ar putea rezolva chestii de genul asta? Eu nu cant la nunti, etc am toate sculele pentru petreceri cu prietenii o data pe luna si pana acum nu l-am considerat necesar.

Back to top
djbughy
Thu Jan 03 2013, 08:40PM

Registered Member #12049
Joined: Fri Dec 28 2012, 02:53PM
Posts: 30
Si eu doresc sa acizitionez in viitorul apropiat o placa de sunet cu preamplificare, pentru a o folosii in special pentru Cubase, pe win 7/64. Daca aveti ceva sugestii... sunt bine venite. Imi doresc o placa de sunet USB, pana in 500 lei, pentru a o putea folosii si pentru live si pentru inregistrari.
Merci

Back to top
alex-lx
Thu Jan 03 2013, 08:52PM

Registered Member #386
Joined: Fri Jul 18 2008, 09:51PM
Posts: 184
parerea mea: un Digidesign Mbox 2....+ Macbook (Pro) 2006-2009 model ...+ NI Kontakt 5xx.Latenta e zero si calitatea sunetului foarte buna.
...e doar o parere
-numai ca nu te incadrez in suma respectiva

[ Edited Thu Jan 03 2013, 08:55PM ]


Back to top
djbughy
Thu Jan 03 2013, 09:12PM

Registered Member #12049
Joined: Fri Dec 28 2012, 02:53PM
Posts: 30
Mda. La inceput mi-am dorit sa imi iau un MacBook, dar nu am avut destul buget. Dar am un leptop destul de bun pe PC si cred ca o sa faca si asta fata. Merci.

Back to top
djbughy
Thu Jan 03 2013, 09:18PM

Registered Member #12049
Joined: Fri Dec 28 2012, 02:53PM
Posts: 30
Nu as putea acest mixer (allen and heath pa20) pe post de preamplificare si placa de sunet din moment ce are conexiune midi?
Daca stie careva..?/:)

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap