Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare Style & Midi
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cakewalk midi select fara CC
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Wed Dec 12 2012, 11:58AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Cakewalk imi da mari batai de cap, de fiecare data cand editez un midi dupa ce il salvez il muta cu 023 de unitati, 096 fiind o patrime asa ca dupa mai multe editari aflu ca incepe mereu din alta masura.

Incercand sa corectez asta, incerc sa selectez fiecare track midi separat si sa il mut la inceput de masura, sa nu inceapa pe masura 2, timpul 3 ceva de genul asta 2:3:023.
Cand selectez track-ul midi, imi selecteaza si controllere (CC) de tot felul, cu informatii cum ar fi Pitch Bend Sensitivity, Expression, etc.
Cum sa fac sa selecteze doar notele din midi ca sa le pot muta cu Slide?
Singura varianta care am gasit-o este sa apas la Edit, Select, by [*****] si sa aleg din ce masura apare prima nota si pana la ultima nota, dar dureaza cam mult sa fac asta de fiecare data, mai ales ca sunt destul de multe track-uri.
Este vreo optiune sa pot selecta doar NOTELE MIDI, fara alte chestii? Ca sa pot muta notele prin Slide.


Back to top
ady-pc
Wed Dec 12 2012, 12:24PM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
daca muti decat notele midi controlerul o sa-ti vina pe alti timpi sau masuri si o sa denatureze...o modalitate ar fi cu cubase importi midul format 0 adica pe un singur track si apoi jonglezi cu ctrl+sagetile de navigare de pe tastatura astfel se realizeaza mutarea intregului mid cu controler cu tot.

Back to top
victorr
Wed Dec 12 2012, 12:54PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Pai tin cont de controllere. Pe unele track-uri aveam acele controllere pe masura 1, iar pe alte track-uri erau pe masura 2. Atunci am mutat sa inceapa totul de pe masura 3.
Daca import in Cubase, o sa-mi dispara ce am in System Messages? Ca acolo am bank select si cu unele editoare daca deschid midi-ul imi dispar acele SysX, prin care se schimba tonurile.
Sunt importante alea pentru ca folosesc midi-ul sa cante cu tonurile din clapa.
Totusi ma indoiesc sa nu aiba vreo optiune Cakewalk...sau poate imi trebuie o versiune mai noua? am Sonar 4 Producer Edition.

Back to top
ady-pc
Wed Dec 12 2012, 04:01PM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
tocmai am spus mai sus ca ramane controlerul nu se schimba nimic foloseste cu incredere...

Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 13 2012, 01:42AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
dacă nu ai mai mult de 1 ton pe trk
- salvezi MIDI1
CTRL + F9-F10 selectezi pînă la măsura unde eşti sau de la acea măsură... selectezi ALL ...apoi fără CTRL ...doar cu cele 2 taste .
indicat este să faci scurtături pe tastatură
eun nu folosesc mouse la lucru, mă încurcă
- tools - key bindings ... şi acolo ai absolut toate comenzile, le assignezi ce taste doreşti ... şi cîştigi timp

este indicat ca toate controalele să fie pînă la măsura 2 cînd încep notele şi distanţă de 2-3 frame între ele... adică la măsura 2.00.00 să nu le ai pe toate inclusiv tonurile.... unele instrumente nu mai ''recunosc'' ori tonuri ori volume...nu suportă procesoarele...
încearcă să ştergi exclusivele...dacă nu ai neapărat nevoie de ele

selectezi doar ce doreşti... din comanda ''select by filter'' (eu am asignat-o lui F8 ...şi cu ea selectezi din trk sau din toate doar note, sau ctrl, sau ...ce doreşti... după ce selectezi...desigur (le înnegreşti)

pîs
cubase este ok... dar de 10 ori mai greoi decît cake.





[ Edited Thu Dec 13 2012, 01:45AM ]


Back to top
Robert Craciun
Thu Dec 13 2012, 08:42AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
nu stiu daca te pot ajuta prea mult dar incerc sa iti dau un sfat chiar daca poate ai incercat si asa!...intra in event list view si da toti controlerii pe timpul unu pe toate trakurile, dupa care iesi de acolo si selectezi all traks, split, cut, paste la masura 2 (2:01:000)...daca vrei ca midul sa inceapa fix de la masura 1 primele note de pe fiecare track sa le pui de la 1:01:001, pentru ca ai controlerii in fata care incep de la 1:01:000...

Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 13 2012, 10:04AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
foloseşte cake9 cu cric ....după ce instalezi 8 cu toate driverele ce le are

Back to top
victorr
Thu Dec 13 2012, 10:45AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Merge si solutia de la sarac lipit cu Select by Event si bifez doar Note din toate alea.
Merge si cu solutia lui Roberto E 80 cu Split, apoi Cut.
Multumesc si lui ady-pc, o sa incerc mai tarziu si cu Cubase.
Am inteles de ce cand salvam de fiecare data se muta totul cu 023 de timpi! Ca salvam midi in format 0. Daca salvez in format 1, toate notele incep de la timpul la care erau. Deci trebuie sa le mut si apoi salvez ca midi in format 1.

[ Edited Thu Dec 13 2012, 10:45AM ]


Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 13 2012, 01:17PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
vzi cp mai are o comandă simpatică...
- să mute cursorul din notă în notă... doar apeşi o tastă... şi merge cursoru' dragu' dă el... din notă în not sau ctrl-ctrl ...este foarte util cînd rei să muţi de la 2.00.04 la 2.00.00 toată piesa sau... un trk...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap