Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Caut instrumentisti, solisti, etc ...
 
<< Previous thread | Next thread >>
Clapar wanted
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cantlaclapa
Mon Jan 14 2013, 12:39PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
eu m-as implica sincer si ar fi si o provocare foarte mare pt mine sa trec si la rock doar ca e distanta mare in km pana la capitala si e mai greu .... cred ca mai sunt si altii in aceasta postura referitor la distanta .... ma mir totusi cum de nu se gaseste unu in Bucuresti pt ca sunt la gramada banuiesc si pe-acolo ca peste tot de-altfel .... succes in tot ceea ce faceti

Back to top
Strat
Mon Jan 14 2013, 04:03PM
Registered Member #12191
Joined: Thu Jan 10 2013, 01:03PM
Posts: 10
Multumim frumos Sergiu! Pacat ca oameni ca tine nu sunt (si) prin Bucuresti ....

Back to top
Strat
Thu Jan 17 2013, 11:09AM
Registered Member #12191
Joined: Thu Jan 10 2013, 01:03PM
Posts: 10
Haideti! nu mancam pe nimeni!

Back to top
victorr
Thu Jan 17 2013, 11:28AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ce ar trebui sa cante un clapar in trupa voastra? Aveti partituri? Nu cunosc genul rock si n-am idee si poate ca sunt multi altii asa ca mine care nu stiu cu ce se mananca rock-ul.

Back to top
Strat
Thu Jan 17 2013, 12:12PM
Registered Member #12191
Joined: Thu Jan 10 2013, 01:03PM
Posts: 10
Salut Victorr!
Sa le luam pe rand:
Ca in orice alta trupa, clapa (sau orice alt instrument) trebuie sa puna in "tabloul" unei piese anumite sunete, astfel incat imaginea de ansamblu, sa poata transmite un mesaj cat mai complet.
Exista partituri, dar ideal ar fi ca fiecare sa-si imprime propriul stil, respectand bineinteles tema de baza!
Rock-ul foloseste aceleasi 12 note ca majoritatea stilurilor muzicale, (exceptie facand blues-ul unde anumite note sunt usor alterate, asazisele "blue note" ).
Diferentierea este facuta de modul de aranjare al acestor note, mai exact, in rock, exista anumite progresii armonice specifice, se folosesc anumite game si/sau moduri, ritmul este la fel, usor recognoscibil ... cam asa in mare.
La intrebarea "Cu ce se mananca rock-ul?" nu pot decat sa-ti spun: Asculta rock! mult rock, si incearca intr-o prima etapa sa scoti anumite pasaje, care iti plac, pentru ca mai tarziu sa poti sa creezi tu astfel de pasaje in stilul tau propriu ...
In fine, daca esti interesat de noi, lasa un nr de tel, sau suna-ma la nr afisat in primul post, discutam si vedem ce putem face!
Next?

Back to top
Minel
Thu Jan 17 2013, 12:25PM
Guest
cantlaclapa a scris ...

eu m-as implica sincer si ar fi si o provocare foarte mare pt mine sa trec si la rock doar ca e distanta mare in km pana la capitala si e mai greu .... cred ca mai sunt si altii in aceasta postura referitor la distanta .... ma mir totusi cum de nu se gaseste unu in Bucuresti pt ca sunt la gramada banuiesc si pe-acolo ca peste tot de-altfel .... succes in tot ceea ce faceti

Sergiulica,referitor la ultima parte a discursului tau,....
1.) 70% dintre baietii din sud,abordeaza cocalareala,adica maneaua.
2.) 20% abordeaza folclorul
3.) ultimii 10% abordeaza si "altceva".
deci concluzia o tragi singur.rock-ul se digera greu,mai ales la unul care are in cap salami si guţi...bafta multa trupei,si sper sa gasiti in final un baiat pe gustul vostru..oricum e greu in partea cocălărită a ţării.

Back to top
dorelclape
Thu Jan 17 2013, 01:08PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Eu as fi venit cu placere dar dusmanul meu nr 1 este timpul . E o senzatie misto sa simti toba langa tine si basul , iti da pofta de cantat !

Back to top
Strat
Thu Jan 17 2013, 01:48PM
Registered Member #12191
Joined: Thu Jan 10 2013, 01:03PM
Posts: 10
Salut Minel!
Iti dai seama ca nu se cade sa canti rock unui public educat in spirit manelistic, si nici invers ....
Dar exista totusi si public educat, care cauta si acel "10%" altceva, si care stie sa aprecieze o munca bine facuta, care stie sa se distreze si altfel decat ascultand manele!
Noi ca si trupa, ne adresam tocmai acestui din urma public, si incercam sa-l multumim de fiecare data!
PS: Offtopic: Respect pentru Giurgiu! Este orasul meu natal, in care am trait 18 ani, si unde mi-am inceput si viata muzicala! Ba chiar am cantat la o nunta alaturi de un clapar pe nume Minel, care mai activa atunci si cu trupa OPAL! Asta se intampla acum vreo ... 20 de ani he he! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))))))))
Toate bune!


[ Edited Thu Jan 17 2013, 01:49PM ]


Back to top
Minel
Thu Jan 17 2013, 02:24PM
Guest
te salut si eu Vasile.ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai spus.....
chiar nu stiam ca esti din giurgiu..Minel de la trupa opal nu cred ca mai canta.nu am mai auzit nimic de el...eheee ,acum 20 de ani,toate trupele din giurgiu cantau si "altceva"...acum mai sant doar 3 formatii care se pot baza la nunti cam cu orice gen muzical..bafta multa iti doresc!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap