Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Hardware
 
<< Previous thread | Next thread >>
M-audio 1010lt + win 7 32biti
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
yo8rze
Tue Jan 15 2013, 07:34PM
Registered Member #4307
Joined: Fri Dec 19 2008, 07:48PM
Posts: 33
Am si eu nevoie de un mic ajutor de la cineva care foloseste combinatia din titlu. Tot imi raporteaza windows-ul 7 ca driverele pentru placa audio 1010lt nu sunt cele care ar trebui. Plus de asta nu gasesc nicaieri setarile pentru midi: default MIDI out e pe Microsoft GS si nu pot schimba de nicaieri. Nici macar Style works XT nu ma lasa sa schimb MIDI out playback. Oare sa revin la XP sau se poate rezolva si cu win 7? Va multumesc!

L.E. Am uitat sa mentionez ca folosesc driverele de pe m-audio dedicate pentru win 7 32biti.....

[ Edited Wed Jan 16 2013, 07:12AM ]


Back to top
ady-pc
Tue Jan 15 2013, 10:16PM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
cel mai recomandat este sa revi la xp desigur ca se pot face setari si pe win7 dar trebuie sa modifici niste privilegi de administrator...pe xp ai si driverele si aplicatiile placi de sunet si este pacat ca pentru interfata mai draguta de pe win7 sa renunti la calitate.eu spre exemplu am modificat un xp 64 bit si merg cu el.

Back to top
victor_petrescu
Tue Jan 15 2013, 11:12PM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
instaleaza un daw si seteaza de acolo cum sa ti merga midi,iar la drivere daca folosesti altceva decat xp seteaza la properties ``run as xp``

Back to top
yo8rze
Wed Jan 16 2013, 07:01AM
Registered Member #4307
Joined: Fri Dec 19 2008, 07:48PM
Posts: 33
Va multumesc pentru info! Va tin la curent.

Back to top
DorelC
Wed Jan 16 2013, 09:21AM
Guest
Eu am 2 laptopuri, unul cu XP celalalt cu W7. La W7 problema lucrului cu midi e intr-adevar ingreunata de aceea am stat si eu si m-am chinuit destul de mult pana am dat de niste solutii. Unele programele care le folosesc pe XP cum ar fi Roland VSC sau Yamaha XG SoftSynthezizer nu merg pe W7 indiferent daca rulezi cu privilegii admin sau compatibilitati cu alte versiuni Windows.
O solutie simpla sa alegi intre porturile midi ar fi LINK: Click aici ! acest mic soft care l-am pus la download. O alta solutie foarte buna dar un pic mai complicata care am gasit-o este VirtualMidiSynth cu care de asemenea se poate alege portul midi default dar marele avantaj al acestui soft este ca functioneaza cu sound fonts. Sunt si la acel link cateva seturi bune. Sunt sound fonts bazate pe tonuri Roland, Yamaha etc. Un midi file suna multa mai bine cu aceasta varianta decat cu Wavetable Synth al PC-ului. Si un mare avantaj este ca se aude si efectistica (reverb, chorus etc..). Un pic trebuie sa va documentati acolo pe site sa descarcati varianta de soft care vi se potriveste si sa instalati. Este free. Dupa instalare puteti sa importati mai multe pachete sound font si sa alegeti care din ele sa sune.

P.S. Cred ca am uitat sa pun adresa siteului. LINK: Click aici !

[ Edited Wed Jan 16 2013, 09:23AM ]


Back to top
yo8rze
Wed Jan 16 2013, 08:15PM
Registered Member #4307
Joined: Fri Dec 19 2008, 07:48PM
Posts: 33
Dorel, iti multumesc mult pentru explicatiile detaliate si pentru timpul acordat pentru raspuns. O sa descarc fisierul respectiv cand voi avea permisiunea. Spor in toate!

[ Edited Wed Jan 16 2013, 08:16PM ]


Back to top
DorelC
Thu Jan 17 2013, 07:58AM
Guest
Incearca sa descarci acum.

Back to top
yo8rze
Thu Jan 17 2013, 12:08PM
Registered Member #4307
Joined: Fri Dec 19 2008, 07:48PM
Posts: 33
A mers. Iti multumesc!

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap