Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Noutati KORG PA600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
UNIVERSALM
Thu Jan 24 2013, 11:58AM

Registered Member #9858
Joined: Thu Sep 23 2010, 10:08AM
Posts: 53
Trebuie sa o zdrangan pe la nunti in vara asta ca sa va transmit pareri, deocamdata ma rezum doar la: "e buna la banii astia". Spor in toate.

Back to top
florinbilu
Thu Jan 24 2013, 12:00PM

Registered Member #11069
Joined: Thu May 31 2012, 11:48AM
Posts: 145
baieti am si eu o intrebare: daca as dispune de 1000 eur (nici mai mult nici mai putin) ce clapa ma-ti sfatui sa cumpar din seria korg tinand cont ca momentan sunt la pa 80?Multumesc!

Back to top
djbossbest
Thu Jan 24 2013, 12:01PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Ramai la pa80. gaina batrana face supa buna. daca te gandesti la pa600 mai asteapta pana mai le testeaza lumea sa vedem ce e de ele.

Back to top
cantlaclapa
Thu Jan 24 2013, 12:03PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
raspuns corect nu merita sa cumperi clapa de 1000 de euro din gama korg ! i-ti arunci banii pe fereastra ! ramai la pa 80 ! daca vrei sa faci un upgrade calumea si neaparat din gama korg atunci mai strangi bani si iei un pa 3 !

Back to top
Gabygw8
Thu Jan 24 2013, 01:12PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
djbossbest a scris ...

Ramai la pa80. gaina batrana face supa buna. daca te gandesti la pa600 mai asteapta pana mai le testeaza lumea sa vedem ce e de ele.

Asa e domnilor sa ramana la pa80 de ce sa evolueze odata cu tehnologia si sa creeze concurenta unora care au deja pa2,pa3,pa800.Poate daca ai noroc in vreo 2-3 ani pa80 va devenii piesa de muzeu si poate ti-o rascumpara astia de la korg pentru a o pune la muzeul clapelor korg.Fratilor daca ati ajuns sa spuneti ca si pa80 e peste pa600 deja nu se poate discuta pentru ca aici nu se reflecta realitatea ci pur si simplu unii care nu-l suporta pe AD nu suporta nici pa600.Va marturisesc ca asta e o parere personala nu vreau sa instig la nici o polemica,eu m-am hotarat sa iau aceasta clapa de pe 4 septembrie cand s-a lansat si am vazut specificatiile.Mi-am zis asta e clapa de care am nevoie fapt pentru care am luat prima clapa din primul lot,n-am asteptat nici sa apara demo si nu am apelat la parerile altora.Pentru mine nu e nici mai buna nici mai rea ca pa3 e clapa pe care mi-am permis-o si care are tot ce am nevoie. Frate daca ai 1000 euro studiaza manualele clapelor care te-ar interesa pune in balanta, hotaraste care din ele ti-ar fi mai apropiata de cerinte si ia decizia potrivita

Back to top
DorelC
Thu Jan 24 2013, 01:25PM
Guest
De acord. Dar din ce am auzit pana acum nu suna mai bine decat un PA80 bine aranjat. Faptul ca clapa e noua, tehnologie mai avansata etc. e foarte bine. La pretul asta e o clapa buna daca canti folclor, iti faci treaba cu ea. Dara daca canti si altceva suna rau. Este sub BK5-ul meu de 700E. Urechi de auzit am si eu si nu plusez cu nimic. Acum fiecare cu banii lui face ce vrea. Apreciez pe cei care nu au asteptat marele set de la antipozi si muncesc sa-si faca singuri seturile. Cei care au cumparat-o si o cumpara sa o poarte sanatosi sa faca bani multi ca pana la urma asta e scopul.
Si polemica e buna uneori dar cand participantii sunt oameni civilizati si au experienta cat de cat. De aceea in materie de sunet eu personal imi place sa stau de vorba mai ales cu colegi care au cantat si live la viata lor. Adica fara aranjor. Cand vine cate unul care are o clapa de 2 ani si ne da lectii de tonuri, sunet, reglaje etc. mai bine tac.

Back to top
Gabygw8
Thu Jan 24 2013, 01:36PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
DorelC a scris ...

De acord. Dar din ce am auzit pana acum nu suna mai bine decat un PA80 bine aranjat. Faptul ca clapa e noua, tehnologie mai avansata etc. e foarte bine. La pretul asta e o clapa buna daca canti folclor, iti faci treaba cu ea. Dara daca canti si altceva suna rau. Este sub BK5-ul meu de 700E. Urechi de auzit am si eu si nu plusez cu nimic. Acum fiecare cu banii lui face ce vrea. Apreciez pe cei care nu au asteptat marele set de la antipozi si muncesc sa-si faca singuri seturile. Cei care au cumparat-o si o cumpara sa o poarte sanatosi sa faca bani multi ca pana la urma asta e scopul.
Si polemica e buna uneori dar cand participantii sunt oameni civilizati si au experienta cat de cat. De aceea in materie de sunet eu personal imi place sa stau de vorba mai ales cu colegi care au cantat si live la viata lor. Adica fara aranjor. Cand vine cate unul care are o clapa de 2 ani si ne da lectii de tonuri, sunet, reglaje etc. mai bine tac.

Iti dau perfecta dreptate poate la cantatul manual te satisfice mai bine bk5,dar eu inainte de pa600 am avut bk5 chiar te-am rugat sa-mi dai niste ritmuri pentru ca bk5 mi se parea dificila la aranjat fiind intr-o mare criza de butoane.Eu am specificat pa600 e clapa care la banii care mi i-am permis imi satisfice cel mai bine nevoile in ceeea ce fac eu in domeniul musical.

Back to top
DorelC
Thu Jan 24 2013, 01:40PM
Guest
Cu butoanele asa e dar nu numai la cantat manual suna mai bine. Daca comparam pe styleuri de fabrica la usoara BK5 suna mult mai bine mai prezent si mai curat. Pentru mine nu e problema lipsa butoanelor dupa ce mi-am facut userele. Si lucrez destul de repede fiind deja obisnuit de multi ani cu Roland si mai ales cu E80. Am mai zis undeva pe forum ca-mi place cum arata PA600 la butoane si mai ales displayul.

Back to top
Gabygw8
Thu Jan 24 2013, 01:54PM
Registered Member #602
Joined: Mon Aug 04 2008, 01:41PM
Posts: 104
Eu le-am pus una langa alta pa600-bk5 ca sa le compar la ritmurile de fabrica pentru ca la populare intreveneau tonurile semplate si nu era concludent.Am cautat sa gasesc ritmuri aproape la fel in ambele clape sa sti ca nu chiar toate sunau mai bine pe bk5 si pa 600 sta mult mai bine la usoara ca predecesorele sale.In schimb bk5 statea mai bine la volum adica la acelasi volum se auzea mai tare bk5.Cred ca bk5 are una din cele mai bune placi de sunet din ce a avut roland pana acum(tehnologie noua)Roland nu s-au orientat sa puna sampler pe un aranjor ca atunci cu siguranta ar fi sunat adevarat.Eu cantand multa populara imi trebuia clapa cu sampler iar la cate probleme au cele la mana a doua am preferat-o pe aceasta si sunt destul de multumit.Nu sunt fan korg daca roland va scoate clapa cu sampler la un pret cum ne-a obisnuit in ultimul timp atunci se schimba situatia.

[ Edited Thu Jan 24 2013, 01:55PM ]


Back to top
florinbilu
Thu Jan 24 2013, 02:01PM

Registered Member #11069
Joined: Thu May 31 2012, 11:48AM
Posts: 145
e greu sa ma pronunt,am pus o intrebare dar nu cu scop de cearta Sergiu stiu despre pa 3 ca este clapa foarte zdravana dar trebuie de inteles buzunarul fiecaruia,Cel putin am mers pe cale ierarhica in gama korg am inceput cu is 50,pa 60 si acum pa 80 si-mi este foarte greu sa, sar la pa 3 nu ca nu mi-as fi dorit dar....De acea va cer un sfat pentru urmatoarea clapa.Pana sa apara pa600 ma gandeam la un pax 1 dar acum tinand cont ca pa600 este o clapa noua...(de pa 80 sun foarte multumit si norocul meu ca detin doua clape 80)

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap