Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Intrebari / Opinii / Sugestii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Inregistrare placa de sunet
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dorum
Mon Mar 25 2013, 11:37AM

Registered Member #12438
Joined: Thu Feb 14 2013, 10:46PM
Posts: 17
dragi colegi,am o placa de sonet m audio 610 firewire si asi dori sa inregistrez live multitrack fiecare instrument,am patru intrari si una spidf stereo pe placa,cum se procedeaza sa fie fiecare trak curat fara efecte din statie,se introduce fiecare instrument in placa de sunet si apoi pe iesiri placi plecam cu cabluri in mixer sau intram in mixer si de acolo in placa de sunet?si intrarea spidf asi dori sa o folosesc pentru orga sa-mi ramana celelante 4 pentru doua microfoane sax si vioara,pa 800 are iesire spidf sau i-mi trebuie ceva convertoare?



[ Edited Tue Jul 16 2013, 03:10PM ]


Back to top
ady-pc
Mon Mar 25 2013, 11:42AM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
dorum a scris ...

dragi colegi,am o placa de sonet m audio 610 firewire si asi dori sa inregistrez live multitrack fiecare instrument,am patru intrari si una spidf stereo pe placa,cum se procedeaza sa fie fiecare trak curat fara efecte din statie,se introduce fiecare instrument in placa de sunet si apoi pe iesiri placi plecam cu cabluri in mixer sau intram in mixer si de acolo in placa de sunet?si intrarea spidf asi dori sa o folosesc pentru orga sa-mi ramana celelante 4 pentru doua microfoane sax si vioara,pa 800 are iesire spidf sau i-mi trebuie ceva convertoare?



bineinteles ca din sursa(mixer) si apoi asignezi pe canale diferite in placa de sunet...


Back to top
dorum
Mon Mar 25 2013, 12:00PM

Registered Member #12438
Joined: Thu Feb 14 2013, 10:46PM
Posts: 17
ms Ady,asi dori niste raspunsuri mai complete,de unde plec mai exact din mixer pt fiecare canal al placi si despre intrarea spdif cum s-o folosesc.

Back to top
ady-pc
Mon Mar 25 2013, 01:21PM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
[quote]
ms Ady,asi dori niste raspunsuri mai complete,de unde plec mai exact din mixer pt fiecare canal al placi si despre intrarea spdif cum s-o folosesc.
[/quote13642104
de ce mai folosesti mixerul daca ai mai multe intrari pe placa de sunet?


Back to top
victor_petrescu
Mon Mar 25 2013, 04:00PM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
cred ca il foloseste pentru ca inregistreaza ce canta live.
depinde foarte mult de mixer.in mod normal trimiti in placa de sunet din aux send de pe mixer cu optiunea de a trimite pre sau post fader(adica daca influenteaza ce trimiti potentiometrul de volum de pe canal)
in general aux sendurile de pe mixer trimit semnal dry(fara efect) chiar daca tu folosesti deja un efect de pe mixer.
ca sa intelegi ideea si potentiometrele de efect de pe canal sunt tot niste aux senduri spre procesoarele de efecte.

mufele de insert se folosesc la cu totul altceva:ai nevoie de un cablu balansat(stereo)pe care il bagi odata in mufa de pe mixer si celalalt capat intr-un efect extern(care are si el optiunea de insert).asta inseamna ca pe canalul pe care faci treaba asta o sa ai efectul extern insertat.
mai simplu spus e ca si cum ai baga microfonul sau ma rog,instrumentul intai in efectul extern din care iesi in canalul de pe mixer.se foloseste acest insert ca sa nu stai cu gramezi de cabluri pt intoarcere pe mixer si evident ca sa nu fie nevoie sa folosesti alte canale din mixer pentru return.
mufa de insert are un fir comun (masa) si 2 fire de semnal.ca idee se formeaza o bucla iar atunci cand introduci mufa in mixer aceasta intrerupe intrarea si o trimite si intoarce in mixer.


[ Edited Mon Mar 25 2013, 04:02PM ]


Back to top
dorum
Mon Mar 25 2013, 08:53PM

Registered Member #12438
Joined: Thu Feb 14 2013, 10:46PM
Posts: 17
asa e domnu Victor,direct din cantare vreau sa inregistrez multitrack.orga poate o rezolv cu un convertor analog to spidf si merg cu ia si in mixer si in placa de sunet,mai greu cu restu deoarece am doar doua aux pe mixer deci numai doua instrumente pot lua individual,oricum e un punct de plecare ,foarte utila si explicatia cu acea intrare de pe mixer de care nu aveam habar.va multumesc mult pentru timpul acordat,multa sanatate si succes in tot ce va doriti.

Back to top
Ionica Radu
Wed Mar 27 2013, 09:53AM

Registered Member #8428
Joined: Thu Nov 26 2009, 09:23AM
Posts: 59
da...in primul rind mixerul trebuie sa aiba iesire separat ptr. fiecare canal ( dynacordd...nu are ) ...apoi daca ar avea iesire pentr. fiecare canal , cu un cablu de la iesire cana 1 sa zicem te duci in intrare placa canal 1 , apoi iesire mixer canal 2 te duci in intrare placa canal 2...si tot asa mai departe...faci selectia la placa INPUT-OUT ptr canalele respective , respectiv softul cu care inregistrezi.....asta numai in cazul cind ai o placa pe masura sa poti imprima multitrac...latenta O...etc...un pic mai greu dar nu imposibil...

Back to top
korg_style
Wed Mar 27 2013, 11:30AM
Registered Member #8178
Joined: Mon Oct 05 2009, 02:23PM
Posts: 46
mixerul n-o fi avind dar are placa de sunet are asa ca asigneaza din.placa de sunet sa iasa semnal pe fiecare canal si bagal in mixer
nu are latenta si nu afecteaza sunetul ce intra in mixer

Back to top
dorum
Thu Mar 28 2013, 10:25AM

Registered Member #12438
Joined: Thu Feb 14 2013, 10:46PM
Posts: 17
OK asa m-am gandit si eu.va multumesc dragi colegi

Back to top
IONPEICIU
Tue Jul 16 2013, 01:36PM
Registered Member #12147
Joined: Sun Jan 06 2013, 11:30PM
Posts: 67
Da.... se poate inregistra din mixer live multitrack . Daca miixerul are INSERT, iti faci niste cabluri mai speciale cu care te infigi in INSERT pe fiecare canal si apoi in placa de sunet. Instrumentele si microfoanele se conectreaza la mixer ca la orice Live. Fara sa treci prin placa,,, si sa te complici degeaba.

[ Edited Tue Jul 16 2013, 01:43PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap