Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Tonuri
 
<< Previous thread | Next thread >>
creare ton orchestra pa 800
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dan_68
Sat Mar 30 2013, 09:40AM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
va salut...poate pe multi intereseaza....haideti sa cream un ton de ansamblu(orchestra)...cu tonurile interne din pa 800 fara a folosi semplere......adica sa intram in sound -record si dupa mintea fiecaruia cam cate oscilatoare ati folosi...4/5/6......si cam ce instrumente ar trebui combinate...... ce sa punem pe primul oscilator ce punem pe doi s.a.m.d....bine inteles volumele dupa urechea fiecaruia si reglajele......apropo...cum sa le lucram mono sau poly...ce ziceti care se baga?

Back to top
dan_68
Sat Mar 30 2013, 11:10AM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
nu se baga nimeni?

Back to top
sorinelf
Sat Mar 30 2013, 01:00PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
e bine sa le lucrezi poli, chiar daca instrumentul e mono, cazul fluierului. din pacate nu ma ajuta clapa, ca m as fi bagat si eu la asa un mini proiect. iti dau un sfat util:
deschide youtube, scrie botgros, si vezi instrumentele.
probabil tonul final de orchestra ar trebuie sa fie ceva de gen: strings, violin, clarinet, panflute, trumpet (incet). acordeonul nu canta prim, dar poti sa l pui. aaaaa, un fluieras conteaza mult.

o problema care apare, e ca daca pui un fluier si un clarinet pe 2 oscilatoare, nu suna ca si atunci cand pui un fluier pe upper1, un clarinet pe upper 2. deci tre sa faci tonul de orchestra sa fie de genul: 3 oscilatoare pentru up1, 3 oscilatoare pentru up2, up3.
poti pune si un sax.

sa folosesti cel putin 2 stringsuri. suna bine i3 strings, si mai gasesti tu ceva asemanator. ai si posibilitatea sa le decalezi putin unul fatza de altul, ma refer la cateva milisecunde. ex: apesi o nota, intai raspunde clarinetul, dupa cateva milisecunde (10), intra si fluierul.

ideea e sa te joci, sa pierzi mult timp, si ai sa reusesti. esential e sa folosesti toate ele 3 uppere pentru tonul final.
daca ai un ton dezacordat, o sa ti dea impresia de chorus, sau de acordeon frantuzesc.

nu da panoramarea maxim, adica 64, ci undeva pe la 32, cand simti nevoia sa panoramezi. e naspa sa auzi intr o boxa fluier, intr o boxa sax. stringsurile tre sa fie cu cel mai mare volum.
spor la treaba, astept si eu un demo.

Back to top
sorinelf
Sat Mar 30 2013, 01:02PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
tonul 1: strings, clarinet , fluier
tonul 2: strings, acordeon nai
tonul 3: violin, trumpet, sax
fiecare ton, pe cate un upper, si ai ton de orchestra. asa ai posibilitatea sa dai trompeta, saxul mai incet sau mai tare in timp real. ma rog, intelegi ideea. le aranjezi cum vrei tu, ca sa poti sa le jonglezi in timp real.
4 oscilatoare sa fie pentru fiecare ton, si atunci ai sa ai o orchestra acceptabila.

fa si cu clarinet gros, si cu clarinet subtire, sa observi diferentele. cu viori groase, cu viori subtiri...etc. fluierul trebuie sa fie subtire, sa atace bine.

[ Edited Sat Mar 30 2013, 01:03PM ]


Back to top
dan_68
Sat Mar 30 2013, 02:30PM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
SORINE ms mult pentru ajutor ai fost foarte explicit si se vede ca esti in domeniu...cunosti multe....ma apuc sa vad ce iese....o zi buna sa ai

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap