Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha PSR-S950 vs Korg Pa-600 comparație
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
anonim
Fri Apr 05 2013, 11:09PM
Guest
ady98tm a scris ...

Sa inteleg ca ai ales pa600....bafta sa ai cu ea si sa ne spui impresii despre ea. Daca ai avut gw8 inainte, orice ai fi ales dintre cele 2 modele, e un mare pas inainte. Sa te bucuri de ea.


multumesc pentru incurajare.

am luat clapa , c-am greu ca m-am dus cu mainile in buzunare"" ... a trebuit sa iau un taxi

primele impresii , clapele sunt moi , usoare, nu zdrangane, fiind si noua ... fata de un pa50 de ex.

clapele sunt mai plate, ascutite , unghiulare la colturi ... fata de alte clape putin subtiri si muchii rotunjite .

este destul de grea , mai groasa , mai lata , ocupa putin mai mult spatiu . vine intr-un ambalaj simplu , ma refer mai mult la faptul ca inauntru clapa are o punga simpla ... nu este ambalata sofisticat cum sunt alte branduri...

in rest suna bine ca si in review-uri... stiluri ... exact cum se stiu din cele prezentate.
numai bine.

weekend placut!

Back to top
Nelutu Muresan
Fri Apr 05 2013, 11:14PM

Registered Member #20
Joined: Fri May 23 2008, 01:27PM
Posts: 220
sa o stapanesti sanatos......si sa iti satisfaca asteptarile.

Back to top
anonim
Fri Apr 05 2013, 11:20PM
Guest
Nelutu Muresan a scris ...

sa o stapanesti sanatos......si sa iti satisfaca asteptarile.


multumesc!

Back to top
anonim
Thu May 09 2013, 12:11AM
Guest
am luat vineri am dat luni.... este f ok la functii si tehnologie"" dar clapele sunt slabe, cam 'zgaraie' la colturi, este pt cineva care o ia in casa si doreste clape soft ... sa nu fi avut inainte alte clape tari sau ghs, rh3, pha3 ... dar nu neaparat asa de grele , macar de fi avut semi grele, bafta ! nuici nu stiu ce sa mai iau , am ramas cu gw8 ul meu mult dorit de l-am cumparat a 2 oara. o sapt buna!

Back to top
mr.morojac
Thu May 09 2013, 01:10AM

Registered Member #11959
Joined: Fri Dec 14 2012, 07:18PM
Posts: 155
anonim a scris ...

am luat vineri am dat luni.... este f ok la functii si tehnologie"" dar clapele sunt slabe, cam 'zgaraie' la colturi, este pt cineva care o ia in casa si doreste clape soft ... sa nu fi avut inainte alte clape tari sau ghs, rh3, pha3 ... dar nu neaparat asa de grele , macar de fi avut semi grele, bafta ! nuici nu stiu ce sa mai iau , am ramas cu gw8 ul meu mult dorit de l-am cumparat a 2 oara. o sapt buna!

Poate Pa900 o sa fie pe gustul degetelor tale.
Eu am testat claviatura Pa600 si pot sa spun ca "lasa de dorit";oricum, fiecare cu gusturile si simturile personale....

Back to top
pustiulica
Thu May 09 2013, 09:51AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
@gbcristian, pana la urma inteleg ca ai si dat-o dupa 3 zile? In afara de clape care nu ti-au placut, ce altceva ti-a mai displacut? Si ce ti-a placut? Poti sa faci o prezentare cu mai multe detalii legat despre ce ti-a placut si ce nu? Eu as vrea sa-mi schimb clapa (microarranger) pentru una cu clape mari (prefer noua) si nu prea stiu ce sa iau... Si eu cant 90% usoara...

Back to top
Minel
Thu May 09 2013, 09:56AM
Guest
pustiulica,daca abordezi 90% muzica usoara,ia-ti adio de la pa600,indrepta-te catre yamaha sau roland!

Back to top
pustiulica
Thu May 09 2013, 10:10AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Minel a scris ...

pustiulica,daca abordezi 90% muzica usoara,ia-ti adio de la pa600,indrepta-te catre yamaha sau roland!


Minel, multumesc pentru sfat, am inteles asta din tot ce am citit pana acum si in plus si ce am testat.
Acum sunt in perioada de cautari si testari, dar nimic nu ma multumeste pe deplin, pana in 4000 RON ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Sper exemplu imi place mult BK5, dar pe folclor si nu numai, chiar si muzica veche romaneasca (spre exemplu un 2/4) nu suna nici macar cat microarrangerul pe care il am acum, la fel si S650 ../../images/emotes/yahoo/yahoo_worried.gif . Astea doua la muzica usoara suna cu totul altfel, de asta vreau sa schimb Korg-ul.
Caut si eu o varianta cat mai buna... si nu gasesc! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
anonim
Thu May 09 2013, 10:28AM
Guest
pustiulica a scris ...

@gbcristian, pana la urma inteleg ca ai si dat-o dupa 3 zile? In afara de clape care nu ti-au placut, ce altceva ti-a mai displacut? Si ce ti-a placut? Poti sa faci o prezentare cu mai multe detalii legat despre ce ti-a placut si ce nu? Eu as vrea sa-mi schimb clapa (microarranger) pentru una cu clape mari (prefer noua) si nu prea stiu ce sa iau... Si eu cant 90% usoara...


cum au spus si ceilalti mai sus poate nu este cea mai buna alegere... altceva ce imi displace... butuoanele gumate parca se apasa mai greu (ori ca era noua.. ) nu se simte apasarea , sa faca priza la apasare... fata de butoanele la un pa3x sau un psr s900 .

nu stiu altceva... dar mai vorbim.
o zi buna!

cablul nu imi place deloc cum vine de alimentare parca ar fi un dublu casetofon .

luati in considerare ce au spus si altii mai sus, daca avem pretentii nu prea este ok , merge si este buna pt cineva care o ia numai in casa pt complexitate , design HD. in restul clapele sunt intr-adevar un dezavantaj , cablul anumite detalii de estetica si simt cum am spus butoanele gumate, cablul de alimentare, boxele cred ca sunt grele ca o face destul de grea, mai bine nu ii punea boxe, sunt tot cu site doar ca sunt vopsite negru, abalaj superficial (foarte), sunt inpachetate un fel de resigilat, nu este sigilat ca din fabrica, vin resigilate cu scotch , probabil de la testare . in fine...
bafta!

Back to top
Minel
Thu May 09 2013, 11:09AM
Guest
pustiulica a scris ...

Minel a scris ...

pustiulica,daca abordezi 90% muzica usoara,ia-ti adio de la pa600,indrepta-te catre yamaha sau roland!


Minel, multumesc pentru sfat, am inteles asta din tot ce am citit pana acum si in plus si ce am testat.
Acum sunt in perioada de cautari si testari, dar nimic nu ma multumeste pe deplin, pana in 4000 RON ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Sper exemplu imi place mult BK5, dar pe folclor si nu numai, chiar si muzica veche romaneasca (spre exemplu un 2/4) nu suna nici macar cat microarrangerul pe care il am acum, la fel si S650 ../../images/emotes/yahoo/yahoo_worried.gif . Astea doua la muzica usoara suna cu totul altfel, de asta vreau sa schimb Korg-ul.
Caut si eu o varianta cat mai buna... si nu gasesc! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

daca nici una din cele enumerate de tine nu iti place,atunci opteaza ptr un pa1x pro...chiar daca este SH,iti faci treaba cu ea la toate capitolele..nu are bug-uri,este construita excelent,si,in comparatie cu pa 2-3 si 800,clapa asta chiar suna la usoara si folclor...este doar parerea mea!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap