Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Demo Korg PA 2 X - muzica usoara by Emiva sound
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
bebykorg
Tue Apr 30 2013, 08:51PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Ai dreptate Vali.. este de preferat sa faci armonia " la mana " in detrimentul unui negativ. Unde mai pui ca daca atmosfera e mai incinsa la o melodie gen .. " Gasca mea " de ex , mai poti repeta o strofa , doua ... . are un alt farmec.In plus ce te faci daca un mesean vine la solist sa-i spuna nu stiu ce la ureche , vre-o preferina a lui.. negativul curge....... . Dar ce te faci daca mai e un pozitiv (s-a mai vazut si asa ceva ).......

Back to top
mr.morojac
Wed May 01 2013, 12:24AM

Registered Member #11959
Joined: Fri Dec 14 2012, 07:18PM
Posts: 155
Tot pe locul 2 rămîne la ”ușoară”....ca sa nu zic pe 4.

Back to top
Dorel Cos
Wed May 01 2013, 09:04AM
Guest
Mai Vali esti prietenul meu foarte bun meserias asta se stie. Adica unul din cei mai buni din tara mai ales in ceea ce priveste aranjatul stylurilor. Nu vreau sa te jignesc D-ne fereste dar vreau sa fiu sincer asta in functie de urechile mele care pot sa auda bine sau nu sau pot sa fie obisnuite cu alt sound. Ca structura jos cu palaria stii foarte bine sa manipulezi un mid sa-l faci style cu toate partile songului bagate in diferite intro, variatiuni, fill, ending. Eu am probleme cu acest sound spart. Mai ales tobele suna fad artificial pe Korg. Pe urma chitarile. Acum tu sigur ai si Rolandul probabil ai facut aceste styleuri si pentru Roland si-ti dai seama de diferenta. Sincer dupa parerea mea aceste styleuri pe BK-5-ul meu ar suna mai bine. Oricum nu prea am auzit demo usoara de la Korg numai tambalisme. Cum a zis cineva mai sus suna bine aerisit se poate canta linistit. Ce am zis eu sunt chestii mai fine in functie de gustul fiecaruia. Din ce am citit pe forumuri totusi PA1 ar suna cel mai bine la usoara. As fi curios sa aud aceleasi styleuri pe un PA1 sa pot face o comparatie. Felicitari si succes in continuare la butonat.

In ceea ce priveste ce s-a scris despre cantatul cu style sau nu, nu sunt intru totul de acord. Pentru cei care canta putina muzica usoara si piese gen daca pleci, drumurile noastre, fotoliul din odaie e bine. In zona mea unde uneori se canta 70-80% usoara si un repertoriu foarte variat e foarte bine si comod sa se cante si pe negative. Exista metode sa canti fara oprire sau sa prelungesti aceeasi melodie. Exista markere softuri etc. In plus de asta nu toata lumea e Vali Cretu sa faca styleurile sa sune asa. Sunt unii care se lauda cu faptul ca ei fac live si muzica usoara si-ti dai seama pe la jumatatea melodiei ce vrea sa cante. Decat asa mai bine un negativ facut foarte bine si care daca-l pui de 100 de ori suna la aceeasi calitate. Si sa nu uitam ca sunt piesele astea mai moderne care e foarte greu sa le faci sa sune macar 80% din style. Asta pentru pretentiosi.

[ Edited Wed May 01 2013, 09:09AM ]


Back to top
ValiCretu
Wed May 01 2013, 10:00AM

Registered Member #9701
Joined: Fri Aug 06 2010, 06:28PM
Posts: 71
Dorel, stii ca am Roland de 15 ani. Am facut zeci de ritmuri care circula pe la baieti sub diferite "titulaturi". Korgul si Rolandul au spectre diferite de sound avand fiecare plusurile si minusurile ei. Pentru mine, aceste doua firme sunt complementare ca sound si mod de lucru.....
Opss ieri am uitat sa bag si celelate parti..

Part 2




Part 3



Part 4



Part 5



[ Edited Wed May 01 2013, 04:12PM ]


Back to top
danROE50
Wed May 01 2013, 10:02AM

Registered Member #10887
Joined: Fri Mar 16 2012, 09:47PM
Posts: 65
ca structura cred ca e cel mai bun set pe care l-am auzit (eu) pana acum.
Bineinteles la sound sunt multe gusturi diferite, dar parerea mea e ca in creeare unui set/style/midi, partea mai grea de dezvoltat e structura (pattern-ul), mai pe scurt: mana! (executia)

Back to top
bebykorg
Wed May 01 2013, 10:56AM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
uite Dorele cum se aude muzica usoare pe un PA1 x pro elite :




am sa mai fac demo cu muzica usoara pe clapa sa vedeti ca nu suna asa rau cum spune multa lume ca se aude PA . Nu sunt nici fan korg nici yamaha si nici roland.Sunt de principiul ca sa ai o clapa bine aranjata cu care sa-ti faci treaba .

[ Edited Wed May 01 2013, 04:13PM ]


Back to top
adryan81
Wed May 01 2013, 11:36AM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Adevarul este ca domnul Dorel are oarecare dreptate, problema este ca fiecare ureche este incantata de un anumit sound, eu de exemplu am ramas indragostit de sound-ul de pe tyros, asta nu inseamna ca alte clape nu suna, e vorba de ce te atinge mai tare la suflet si la ureche ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif si cu ce te obisnuiesti. Pun si eu daca mi se permite un scurt demo, sa-mi spuneti cum vi se pare sound-ul.

LINK: Click aici !

[ Edited Wed May 01 2013, 04:14PM ]


Back to top
Iulian Rosca
Wed May 01 2013, 11:50AM
Registered Member #11626
Joined: Tue Nov 06 2012, 12:09AM
Posts: 103
Felicitari D-le Vali!

Back to top
admin
Wed May 01 2013, 04:15PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Cei care postati videoclipuri de pe Youtube, va rog sa urmariti tutorialul urmator:




Back to top
rayzen29
Wed Jun 05 2013, 11:14PM

Registered Member #12936
Joined: Wed Jun 05 2013, 08:19PM
Posts: 161
bravo

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap