Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Intrebari / Opinii / Sugestii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Korg M3 sau Roland Fantom G6?
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ion1987
Fri Jun 07 2013, 10:43PM
Registered Member #12734
Joined: Wed Apr 17 2013, 05:19PM
Posts: 12
va salut dragi colegi ! e a doua nelamurire a mea pe care o impartasesc cu d0voastra , sper ca nu va supar ! am mai pus o intrebare legata de un pa 800 si korg m3 , am primit si raspunsurile iar unul din raspunsuri sugera faptul ca un roland g6 sau x7 ,ar suna mai bn decat un m3 ! acum va intreb.,pe cei cunoscatori daca este asa si care sunt avantajele si dezavantajele ambelor clape! Multumesc

[ Edited Fri Jun 07 2013, 10:49PM ]


Back to top
ValiS
Sat Jun 08 2013, 08:31AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Roland...!

Back to top
elgi
Sat Jun 08 2013, 09:19AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Niciuna dintre ele... Ia un Motif XS (6, 7 sau 8, funcţie de câte octave ai nevoie) şi nu o să rămâi dezamăgit. Caută pe youtube Motif XS, iar dacă vrei să te lămureşti exact ce şi cum sună la dance, trance şi alte modernisme, uită-te la filmuleţele acestui user: LINK: Click aici ! ; are câteva zeci de filmuleţe edificatoare şi trage sunetul exact din clapă. De exemplu, cam cum sună o chitară rock: LINK: Click aici ! . Depinde acuma şi ce vrei să faci cu clapa, dar, ca principiu, motiful este folosit pe marile scene ale lumii, având deci nişte filtre de ton la ieşirea audio de extremă calitate (la fel cum avea Roland XP50-60-80). Modelele mai noi de la Roland nu s-au ridicat la nivelul celor vechi, din păcate... Succes şi numai bine!
Cât priveşte M3 - e babă în chiloţi de tablă faţă de Motif. Părerea mea...

Back to top
ion1987
Sat Jun 08 2013, 01:17PM
Registered Member #12734
Joined: Wed Apr 17 2013, 05:19PM
Posts: 12
elgi a scris ...

Niciuna dintre ele... Ia un Motif XS (6, 7 sau 8, funcţie de câte octave ai nevoie) şi nu o să rămâi dezamăgit. Caută pe youtube Motif XS, iar dacă vrei să te lămureşti exact ce şi cum sună la dance, trance şi alte modernisme, uită-te la filmuleţele acestui user: LINK: Click aici ! ; are câteva zeci de filmuleţe edificatoare şi trage sunetul exact din clapă. De exemplu, cam cum sună o chitară rock: LINK: Click aici ! . Depinde acuma şi ce vrei să faci cu clapa, dar, ca principiu, motiful este folosit pe marile scene ale lumii, având deci nişte filtre de ton la ieşirea audio de extremă calitate (la fel cum avea Roland XP50-60-80). Modelele mai noi de la Roland nu s-au ridicat la nivelul celor vechi, din păcate... Succes şi numai bine!
Cât priveşte M3 - e babă în chiloţi de tablă faţă de Motif. Părerea mea...

ce am uitat eu sa specific e ca eu cant pouplara cel mai mult si manele uneori , usoara mai putin..oricum multumesc mult de parerea d-voastra cu ajutorul careia mi-am cam facut o ultim parere privind korgul m3 ,

Back to top
Cuslea_FM
Sat Jun 08 2013, 09:17PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
ion1987 a scris ...

ce am uitat eu sa specific e ca eu cant pouplara cel mai mult si manele uneori , usoara mai putin...

Dintre toți muzicanții balcanici, sârbii sunt cam singurii care încă mai "ghilabeasc" manual (solo / armonie) pe synth-uri sau workstation-uri și nu pun "flașnetele" cu aranjor să cânte singurele ...vezi pe youtube cam cu ce clape cântă ei, ascultă-le cum sună și cu siguranță îți vei face o idee despre sound-ul fiecăreia în parte ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Uite aici de ex. cam ce poate să iasă din niște clape destul de "purisane" care-au încăput pe mâinile unor meseriași:








[ Edited Sat Jun 08 2013, 11:09PM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap