Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Weltmeister Cantora
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
sorinelf
Wed Jul 17 2013, 03:31PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
vmaprilia a scris ...

Nu ma supăr deloc, multumesc pentru aprecieri si sfaturi,o sa incerc treaba cu cotul si unghiul mâinii.
Chiar suna bine acordeonul, insa l.as da la un mester sa desfunde putin tonurile de piccolo si fagot ca suna inegal pe notele inalte, si zic eu ca trebuie văzute si valvele de piele din ong interior...sau poate sunt eu prea perfectionist


Inca un sfat prietenesc, grija mare cu mesterii. nu toti sunt niste sfinti, sa nu ti ia muzica. e posibil sa o ia si cu tine de fatza, iti zice: nu e buna, asta nu e buna, asta o schimbam...etc. si e pacat de acordeon, ca e foarte bun. Picola nu are valve, e prea mica muzicuta. posibil ca deja sa fie unele picole schimbate. dar daca te duci la mester, dute la unul serios, ca daca iti schimba muzica, nu mai valoreaza nici un sfert acordeonul. Se practica destul de des: in supite pui muzica de cantus, de consona, sau mai stiu eu ce le trece prin cap. am vazut foarte multe supite masluite. asa ca ai grija.

[ Edited Wed Jul 17 2013, 03:32PM ]


Back to top
vmaprilia
Wed Jul 17 2013, 06:21PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
pai de astea mi-e si mie frica, mai ales ca te duci si il lasi acolo, poate sa fie lepra si sa ia scaunele cu totul, ca nu il impiedica nimic.
si totusi picola sa nu aibe deloc valve?
trebuie sa aibe macar cateva octave din claviatura, ca ar insemna sa se piarda aer la fiecare cursa pentru picolele inactive pe respectivul ciclu.

eu am luat acordeonul de la un magazin, eurovox se numeste, si oamenii sunt seriosi, ii stiu de ani buni, ca au avut stand in magazinul muzica.
acest cantora la cati ani are ( minim vreo 23 ) ma gandesc sa de-a lungul timpului o fi avut tonuri schimbate, dar avand in vedere ca se aude curat si nu distorsioneaza, problema mea fiind doar de diferenta de presiune de apasare, ca nu suna dezacordat, banuiesc ca in cel mai rau caz sunt tonuri de supita.

scaunele si ceara sunt impecabile, nu are crapaturi, si inauntru e lacul intact, deci ultima lucrare, cand o fi fost ea, a fost facuta bine...avand in vedere ca voi chiar sunteti instrumentisti profesionisti si ati vazut filmuletele postate de mine si spuneti ca se aude bine din punctul vostru de vedere, inseamna ca n-am luat teapa.
initial am vrut sa iau o supita din seria 17000, dar era obosit rau de tot comparativ cu ce am acum ( pierdea mult aer, avea claviatura stramba pe toate axele, si era lovit la exterior ).

daca nu gasesc sa curete tonurile macar sa fie schimbate clapele de piele care stau indoite mai mult decat trebuie.
o sa mai pun niste melodii cantate.
inca o data multumesc pentru sfatul cu cotul, m-a ajutat mult, pentru ca eu tineam mana stramb, si desi am degete lungi, luam destul de greu intervale mari pe clape, ceea ce mi se parea aiurea

Back to top
sorinelf
Wed Jul 17 2013, 10:54PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Nu au valve picolele, din cate stiu eu. alea foarte mici 100% nu au valve, ai vazut ca nici pe tonul de clarinet nu sunt valve pana la ultima muzicuta. nu se pierde aer, pentru ca e deschizatura foarte mica.
Eu mi am cumparat picole foarte scumpe din Italia, nu mai retin pretul, si mi le-a pus tata in supita, si tot nu se aud 100% la aceeasi intensitate.
Nu stiu de ce te ar incomoda, ca pe picola nu prea canti, cel putin nu in octava inalta, unde zici ca ai probleme. de obicei folosesti picola in combinatie cu basonul, sau cu clarinetul, si atunci e insesizabila diferenta de intensitate.
Chiar daca o sa ti schimbe picolele, dupa 1 luna de zile tot nu or sa se auda toate la fel, acu depinde si cat de tare fortezi acordeonul. Eu il cam trag, mai ales la nunti.
La mine e mai grav ca mi face asa, diferente de intensitate , pe scaunul mediu, de pe camera, pe clarinet, sau cum se cheama. si m-as duce sa l repar, dar nu am incredere.
Daca esti din Bucuresti, am auzit ca George Romanul e un baiat extraordinar, repara foarte bine, are piese aduse din italia, si serios, iti pot da numarul lui de telefon.

Back to top
reacor
Thu Jul 18 2013, 12:19AM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru wmaprilia :
Daca vrei sa vezi exact ce tonuri au ventile, care nu le au si dimensiunile ventilelor LINK: Click aici !
Sus pe pagina sunt ceva explicatii , apoi poze si dimensiuni pentru ventile si jos ai o lista cu toate seturile de ventile si combinatii - descarca pdf ul ca sa vezi schema.
Acordeonul tau este un 41/4/5 piccolo adica 41 clape cu 4 randuri de tonuri la canto si 5 randuri la basi. E modelul italian de notare.
Am gasit acum si o greseala in tabel , nu este "calante" este "crescente" (clarinet pe romaneste ). Am sa fac corectia. Oricum nu are nici o legatura cu ventilele, e vorba de acordaj.

[ Edited Thu Jul 18 2013, 12:24AM ]


Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 01:39AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
Din cate ascult eu pe bassoon si piccolo in mare parte vibreaza ventilele de plastic, pentru ca sunetul este curat in zona de mijloc...sus intr-adevar pe piccolo unde nu sunt ventile tine de acordaj, dar acolo nu suna dezacordat, ci doar tonul solicita presiune mai mare a aerului decat ar trebui, si pe registru master nu suna la unison cu celelalte...diezii suna bine de exemplu.
la acordeonul vechi erau dezacordate clar, suna stricat pe registru master.
e clar ca zona de mijloc a claviaturii se uzeaza fiind cea mai folosita.

legat de 5 randuri la basi, cand am desfacut burduful am vazut numai 4 randuri de tonuri la bas, fiind 2 scaune, unul foarte lat si unul mai subtire...mai este un rand de tonuri in scaunul mare si lat?

Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 02:06AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
sorinelf a scris ...

Nu au valve picolele, din cate stiu eu. alea foarte mici 100% nu au valve, ai vazut ca nici pe tonul de clarinet nu sunt valve pana la ultima muzicuta. nu se pierde aer, pentru ca e deschizatura foarte mica.
Eu mi am cumparat picole foarte scumpe din Italia, nu mai retin pretul, si mi le-a pus tata in supita, si tot nu se aud 100% la aceeasi intensitate.
Nu stiu de ce te ar incomoda, ca pe picola nu prea canti, cel putin nu in octava inalta, unde zici ca ai probleme. de obicei folosesti picola in combinatie cu basonul, sau cu clarinetul, si atunci e insesizabila diferenta de intensitate.
Chiar daca o sa ti schimbe picolele, dupa 1 luna de zile tot nu or sa se auda toate la fel, acu depinde si cat de tare fortezi acordeonul. Eu il cam trag, mai ales la nunti.
La mine e mai grav ca mi face asa, diferente de intensitate , pe scaunul mediu, de pe camera, pe clarinet, sau cum se cheama. si m-as duce sa l repar, dar nu am incredere.
Daca esti din Bucuresti, am auzit ca George Romanul e un baiat extraordinar, repara foarte bine, are piese aduse din italia, si serios, iti pot da numarul lui de telefon.


piccola in combinatie cu basson si cu flaut suna incomplet incepand cu partea de mijloc pe anumite tonuri naturale, diezii se aud toti bine.
la piccola sunetul incepe la o distanta dupa ce misc burduful, si de aceea la unison fiind diferente de presiune de functionare nu se aud toate tonurile in acelasi timp, si daca incerc geamparale pe registru master nu-mi place cum se aude pe toate clapele
mi-am luat o aplicatie pe telefon, un tuner universal, care identifica nota si iti arata intr-un grafic similar unui boloboc daca respectiva nota se aude in + sau in - fata de frecventa standard, si toate clapele sunt in acelasi interval, deci nu consider ca e dezacordat, ci doar ca are cateva tonuri "infundate"
pe partea de basi vibreaza valvele de plastic, din nou tonul fiind cu sunet clar.
ma enerveaza ca pe registrele mentionate mai sus se simte acest lucru incepand cu zona de mijloc a claviaturii dar poate sunt eu prea tipicar...nici nu am mai cantat pe acordeon cu camera si poate neavand cu ce sa compar mi se pare mie eronat ca se aude prost...am mai incercat un hohner amica IV care nu are camera, era nou, insa sunetul nu se compara cu cel de cantora, acordeonul parea sa fie tot de plastic, mai putin claviatura care era foarte misto, cursa scurta si ferma, clape perfect plane fara spatiu intre ele si fara joc lateral...mult mai buna ca la cantora zic eu, nu stiu insa in timp cum rezista...daca acordeonul meu are aceleasi clape de 20+ de ani, il iert, ca a trecut mult timp si e normal sa aibe un pic de joc in clape:)

m-ar interesa numarul dlui George Romanul macar sa vada acordeonul sa-mi zica daca poate fi facut ceva




Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 02:21AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
a si alta intrebare am, burduful meu are taietura mai putin adanca decat la unul de supita, are 17 coltare pe o latura, cu tot cu cele de pe rame, nu 19 cum am vazut ca au altele pe net in imagini...cert e ca am vazut si cu 17 coltare care au burduful mai adanc ...la acelea banuiesc ca se misca partea de basi mai lent fiind vorba de un volum mai mare.
in afara de marime, are vreun minus acest burduf pe care il am, ar schimba sunetul un burduf cu taietura mai adanca? cel actual nu rasufla

Back to top
Robert Craciun
Thu Jul 18 2013, 07:52AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
salut...ia legatura cu Vali cretu, este membru la noi pe site (formatia Simbol din Calarasi), George Romanu canta cu el in formatie!...mai cunosc un meserias in acordaj si reparatii din Constanta, Dutu se numeste!...iar daca vrei sa iei legatura cu un baiat care canta tot asa pe stanga ca tine, afla ca avem si noi unul in Calarasi, care canta tot pe stanga! Canta chiar bine de tot!

Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 11:53AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
interesant...s-o fi apucat invers tot ca mine, din cauza ca este stangaci?
la mine a fost si o combinatie gresita de factori, pentru ca am crezut ca e acelasi lucru invers, si neavand profesor sa imi arate, aia a fost
am vazut si eu niste inregistrari pe youtube cu un acordeonist care avea claviatura in oglinda, insa basii erau standard.
probabil si-a facut pe comanda doar partea de canto

Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 11:54PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
LINK: Click aici !

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap