Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Inregistrare saxofon - Cum scot sunetul de la taste?
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
NxSound
Sat Sep 21 2013, 09:02AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Cum sa fac sa scap de clickurile de la taste la saxofon la inregistrare folosesc Cubase deci chiar enervanta treaba asta daca dau un picl de inalte pe track ies alea in evidenta sa ma lamureasca cineva calificat va rog

[ Edited Sat Sep 21 2013, 06:53PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sat Sep 21 2013, 09:52AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
- doză
- microfon direcţional pe buza saxului


[ Edited Sat Sep 21 2013, 09:53AM ]


Back to top
admin
Sat Sep 21 2013, 06:49PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Sa scapi 100% de ele, prin mijloace "obisnuite", no sa reusesti. Pentru a diminua insa cat mai mult aceste "clampanituri" ale clapelor de pe saxofon, se foloseste microfon pentru instrument, montat PE STATIV (asta daca nu ai un microfon de studio).

Daca folosesti un microfon montat pe buza saxofonului, acesta va capta oricum clapele, intr-o mai mica sau mai mare masura - asta depinde de modelul de microfon si de sistemul de prindere al microfonului pe buza (palnia) saxofonului.

Doza montata pe sax, in opinia mea este o MARE PORCARIE !!! Denatureaza tonul real al saxofonului, practic este aproape acelasi lucru pe care-l face overdrive-ul la o chitara.
Eu sunt adeptul tonului NATURAL de saxofon, care bineinteles se poate "prepara" dupa gust, din mixer, eventual ceva procesare, efecte, etc ...

Deci:
1.) - cea mai buna varianta (dar, costisitoare): - microfon de studio, montat pe stativ;
2.) - varianta de compromis: un microfon dinamic (de preferat, un microfon de instrument - sunt microfoane speciale pentru instrumente de suflat), montat pe stativ;

Ideea este ca, microfonul nu trebuie nicicum sa aiba vreo legatura cu corpul saxofonului. Picioarele stativului de microfon, sa fie obligatoriu imbracate in cauciuc (de prefeat cat mai moale si cat mai elastic), ori (ca improvizatie) poti pune sub fiecare picior al stativului, niste bucati de burete ceva mai gros, asta pentru a elimina orice alte vibratii care pot fi transmise prin podea-stativ, catre corpul microfonului ...

In cazul microfoanelor de studio, sistemele de prindere al acestor microfoane de studio sunt dotate cu niste suspensii de cauciuc foarte elastic, al caror rol este eliminarea completa a transmiterii vibratiilor din corpul stativului catre corpul microfonului.

[ Edited Mon Sep 23 2013, 09:46PM ]


Back to top
costygrek
Mon Sep 23 2013, 06:06AM

Registered Member #9293
Joined: Mon May 03 2010, 10:41AM
Posts: 336



Back to top
Dorel Cos
Mon Sep 23 2013, 11:02AM
Guest
Sunt si saxofoane electronice ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


Back to top
danutzdima
Mon Sep 23 2013, 07:47PM
Guest
In afara cel enumerate mai sus, dupa record, poti edita fiecare Wav in parte. (Luand din attack)
PS.. se zice CLAPE, nu taste.

Back to top
NxSound
Mon Sep 23 2013, 10:32PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Nu am posibilitatea de microfon special sau un mixer scump dijital etc .. Sa rezolvat partial de facut treaba cu deesser si x click si x noise eq compresor si limitator de la waves si putin din ce a recomandat danutzdima tot nu e ce vreau dar atat am reusit Multumesc .

[ Edited Mon Sep 23 2013, 10:33PM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap